reklama

Chronické rany bolia ticho

Chronické rany pacientov sú na Slovensku územím nikoho. Starkí s hnisavými ranami, s ulcus cruris (vred predkolenia), diabetickou nohou alebo s dekubitom. Nehojace sa rany na amputovaných končatinách. Dlhodobá, trpezlivá a nákladná liečba. Kto sa jej má transparentne venovať? Rany zapáchajú, hnisajú bez liečby, staré, niekoľkokrát oprané elastické obväzy pretekajú a infekcia je prítomná všade. Ľudia s ranami žijú nedôstojne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Kompetenciu liečiť chronické ranu majú na Slovensku iba chirurgovia. Chronické rany im už dávno prerástli cez hlavu. Oficiálne neprerástli, lebo chronické rany v SR nikto nesleduje. Zámerne. Teda ich oficiálne nemáme, "preventívne riešenie", aby sme neboli v zdravotníctve na predposlednej priečke v Európe. Amputácie končatín však máme, to sa nedá nepriznať.

Chcieť liečiť chronické rany, ulcusy, aj dekubity v domácnostiach u pacienta, v dome s ošetrovateľskou starostlivosťou, v zariadeniach sociálnych služieb sestrou je nemožnosť. Je to rola sestry, ale myslíte si, že sa to dá? V Európe áno, na Slovensku nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

CHCIEŤ LIEČIŤ CHRONICKÉ RANY PACIENTOM

Zámerná legislatíva lobistov a sponzorov vo svete zdravotníckych liečiv sestre dovoľuje, aby vošla do domu pacienta. S prázdnymi rukami Sestra môže pacienta iba ubezpečiť, že mu prišla liečiť rany, ale musí mu vysvetliť, že všetko si musí zohnať sám. On bezvládny Sestra sa vzdeláva, pozná príčiny, vie ranu posúdiť, a vie čo na tú ranu dať. Predpísať to nesmie a teda ani doniesť ku pacientovi.

Pacient takúto sestru vôbec nepotrebuje. Potrebuje chirurga, ktorý za ním bezvládnym však nepríde. Príde, ale iba za 25-35E/ za návštevu a to bez dokladu. Bez dane Dobre, ale predpíše pacientovi iba 5 náplastí, ktoré hradí poisťovňa, čo znamená na 5 dní. O 5 dní znovu pýta 25E za návštevu. Chirurg je drahý a nezmyselný, ale hlavne nemá na to vôbec čas, a tak vôbec nechodí. Odkáže prezieravo, veď nech tam ide sestra. Tej to poisťovňa preplatí. Správne, ale sestra s prázdnymi rukami

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj MZ SR je spokojné, aj celé Slovensko je spokojné, že existuju sestry, ktoré prídu za pacientom domov. Úloha je splnená. Zákon však sestre neumožnuje rozhodovať o liečbe, hoci sa vzdeláva, ranu posúdiť a liečiť vie a lieči ju každý deň. Ale bez kompetencie a bez potrebného materiálu k liečbe rany. Môže ísť za chirurgom aby materiál predpísal, chirurg však nepredpíše. "Ranu musím posúdiť" odpoveď musí mať alibi "Chirurgus egoistos chronicus". Posúdiť opäť za 25-35E/ návštevu u bezvládneho pacienta. A tak sestra v SR môže začať pestovať bylinky pre chronické rany pacientov v domácnostiach ( účinnosť bylín je nepochybná ) a prať obväzy. Dnes, v 21. storočí, ktoré je zaplavené profesionálnymi liečebnými výrobkami. "Sponzoricus, korupcius, chirurgus farma prezentoidus".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

CERTIFIKAČNÉ ŠTÚDIUM PREVENCIE A LIEČBY CHRONICKÝCH RÁN

je cesta z tunela von. Sestra, alebo ktorýkoľvek všeobecný lekár, ak absolvuje takéto štúdium dostane certifikát pre liečbu rán a kompetenciu predpísať liečivo. Liečivo musí byť dostupné pre postihnutého s prijateľnou cenou. Certifikátom preberie zodpovednosť za kontinuitu v liečbe chronických rán. Kontinuita v liečbe chronických rán na Slovensku neexistuje. Existujú iba nezvratné amputácie.

Certifikačné študium u nás neexistuje. "Narazíte na odpor", odpoveď z MZ SR. "Odporu z radov chirurgov sa nebojíme", odpoveď 40-tich erudovaných sestier, lebo tie krstné mená a priezviská určite spoznáme. Pridajú sa aj všeobecní lekári aj sestry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bojíme sa narastajúceho množstva neliečených, hnisajúcich, nekrotických, chronických rán, ktoré nikto zodpovedne a kontinuálne nelieči. Nasledujú gangrény a úplne zbytočné amputácie".

Chirurgov máme cca 850, reálne veľmi málo oproti narastajúcemu počtu chronických rán a narastajúcej demografickej krivke. "Musím aj operovať", odpoveď renomovaného chirurga, keď neprijal telefóny od piatich pacientov s chronickými ranami. Má pravdu, vážim si ho. Pravdu však treba presne definovať a dopovedať nahlas, že tie chronické rany nik nerieši. Multidisciplinarita obľúbené slovo v prezentáciách profesionálov znamená v realite na Slovensku "Multitructichopolitika"

Vojna ranám

Dr. Zena Moore

Írska sestra a predchádzajúca prezidentka EWMA

(Europska asociácia manažmentu rán)

Európa už nie je ticho, tak Slovensko neklam a hlavne nesklam!

Ľubica Kočanová

Ľubica Kočanová

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Statik a sestra v jednej osobe, Asociácia sestier a pacientov ASAP, Cesta sestry ku pacientom Zoznam autorových rubrík:  spriadam myšlienky do nitkyopáť raz začiatokkomunita starých ľudípostavenie sestier v spoločnosOsobnostiošetrovateľstvovoľný pád ošetrovateľstvaVyberám z poštypovolanieprostrediezdravieprevenciaetika a empatiaposlanie sestrySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu