Sestra v ambulancii upratovačkou?

Autor: Ľubica Kočanová | 24.2.2014 o 7:16 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  2791x

Pracovné podmienky sestier a pôrodných asistentiek sú v Slovenskej republike často podprahové a hľadáme príčinu. Takmer z  každého uhla existuje nejaká snaha o podriadenie a nerovnocennosť.  Prečo?  Vyberám zatiaľ z pošty, v ktorej sa sestry zdôverujú.

"Pracujem ako sestra na internej ambulancii. S doktorom sme mali dobrý pracovný  vzťah do 01.04.2012, keď sa vsetko začalo točiť okolo platov sestier a pôrodných asistentiek. Dodatok, ku ktorému ma nútil, som nepodpísala a plat mi upravil na 640eur.

Potom mi ho po 3 mesiacoch znížil na pôvodných 465eur, keď bol zákon posunutý na Ústavný súd. Po pol roku mi ho opäť upravil na 640 eur. Taký plat mam aj dnes, všetko uvádzam v hrubom.

Dostali sme kontrolu z hygieny. Stav v ambulancii je nevyhovujúci, upratovačka žiadna, ja som z dobrej vôle každý deň pozametala a v piatok umyla podlahu.

Zrazu odo mňa doktor žiada veľké upratovanie. Bránim sa, ja nie som upratovačka, ani sme sa na tom nikdy nedohodli, nemám to ani v pracovnej zmluve".

Neskutočný vychytralec, rozmyšľam čo s tým, zákon je na strane sestry. Sestry majú poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť a nie upratovanie. Toľko poníženia neviem uniesť.


"Odpoveď doktora je, že v plate mám aj 50 uer za upratovanie. Doteraz som to nepočula. Dnes mi predložil na podpis dodatok k Pracovnej zmluve o zníženie platu o 50 eur, pretože som odmietla upratovať. Poradila som sa s právničkou ...nepodpisovat"

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Komplexná ošetrovateľská starostlivosť v ambulancii prvého kontaktu znamená až 80 % duševnej činnosti sestry z celkovej starostlivosti a na 20% je to realizácia profesionálnych výkonov. Podpora primárnej prevencie v ambulancii prvého kontaktu, tým aj primárneho ošetrovateľstva podĺa rozhodnutí z konferenciie v Alma Ata z roku 1978, nehovorí o podpore upratovania v ambulancii nič.  Poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v ambulancii v zmysle pracovnej zmluvy, ktoré je hradené zo zdrojov verejného zdravotného poistenia a hradí si ju pacient, nehovorí o upratovaní ambulancie takisto nič.  Dodatok k pracovnej zmluve o upratovaní netreba podpisovať. Ak budú nejasnosti o forme poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v ambulanciách, tak sa treba s dôverou obrátiť  na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pre objasnenie, čo je náplňou ošetrovateľstva v ambulancii

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?