reklama

Florence Nightingale znížila úmrtnosť ošetrovateľstvom, antibiotiká nemala

Tá s tým svetlom hovorievajú dnes o nej ľudia, v súvislosti s krymskou vojnou, s ranenými vojakmi, alebo s moderným ošetrovateľstvom. Dáma s lampou, tak ju nazývali kedysi ranení vojaci, ktorých zachraňovala pred smrťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Florence Nightingale bola bohatou a vzdelanou dámou, priekopníčkou moderného ošetrovateľstva. Nebola ľahostajná ku katastrofálnym podmienkam ranených vojakov. V roku 1854, počas jej pôsobenia na krymských bojových poliach aj po nociach monitorovala ich zdravotný stav. Povestná petrolejová lampa sa stala jej symbolom a symbolom moderného ošetrovateľstva. Spolu s ostatnými sestrami vtedy zachránili mnoho britských vojakov, ktorí umierali na poliach so zahnisanými ranami, v nehygienických a neľudských podmienkach. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„ Skôr desaťkrát zomrieť strachom v príboji, ohlasovať cestu k novému svetu, než sa nečinne prizerať na brehu“ motív Florence Nightingale, zakladateľky moderného ošetrovateľstva. Na počesť narodenia tejto celosvetovo uznávanej priekopníčky ošetrovateľstva sa stal 12. máj Medzinárodným dňom sestier. 

Florence v Scutari (dnešný Istanbul) aktivovala vznik nemocnice pre ranených vojakov. Vniesla tam ošetrovateľskú starostlivosť, ľudskosť, empatiu, čistotu, hygienu, svetlo, teplo, čistý vzduch, zfunkčnila kanalizáciu a tak sa jej podarilo znížiť úmrtnosť vojakov zo 47 % na 2% . Florence lieky nemala, bol ich nedostatok a antibiotiká vznikli až neskôr. Úmrtnosť pacientov znížila na vtedajšiu dobu funkčným profesionálnym ošetrovateľstvom, takmer bez liekov

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vniesla vedu do moderného ošetrovateľstva

Bola prvou priekopníčkou ošetrovateľskej vedy, nositeľkou zmien, keď si pozorne zaznamenávala zmeny stavu pacientov. Denné záznamy posudzovala, porovnávala svoje pozorovania. Na základe početných a merateľných údajov svoje poznatky spracovala do grafov a neskôr publikovala. V roku 1860 Nightingale vytvorila základ profesionálneho ošetrovateľstva založením zdravotníckej školy v nemocnici svätého Tomáša v Londýne. Bola to prvá svetská škola pre ošetrovateľky a pôrodné asistentky. Dnes je súčasťou Londýnskej kráľovskej akadémie. 

Stala sa autorkou prvej ošetrovateľskej literatúry „Poznámky o ošetrovateľstve“, kde rozpisuje čo znamená profesionálne ošetrovateľstvo. V chudobných nemocnicach Londýna sa tak začalo objavovať profesionálne ošetrovateľstvo, napríklad aj s podrobnými pravidlami umývania rúk, alebo ošetrovania rán.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priekopníctvo moderného ošetrovateľstva dnes

Jednou z rolí vzdelanej sestry v súčasnosti je tiež byť aj nositeľkou zmien, priekopníčkou moderného ošetrovateľstva na Slovensku. Vzdelávať sa, hľadať spôsob, ako zlepšiť podmienky v zdravotníctve tam, kde pôsobí, vo svojom okolí, v nemocnici, v ambulancii, v komunite, v rodinách. Ošetrovateľstvo však musí byť nositeľom zmien aj na celoslovenskej úrovni, napríklad v Zdravotníckom výbore NR SR, v parlamente, alebo na Ministerstve zdravotníctva. Zdravotnícky výbor NR SR bez ošetrovateľstva nie je úplne funkčný. Priekopnícke ošetrovateľstvo nemôže byť na verejných pozíciách zastupiteľné lekárskymi vedami. V praxi to znamená, že lekár v Zdravotníckom výbore NR SR nemôže kompetentne rozhodnúť o ošetrovateľstve, lebo sestrou nie je a nemá k tomu potrebné vzdelanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Modernému ošetrovateľstvu patrí aj starostlivosť o dlhodobochorých pacientov

Početný nárast staršej populácie, ktorá potrebuje ošetrovateľskú prevenciu si priamo vyžaduje erudované a vzdelané ošetrovateľstvo. Súčasťou tohoto procesu je holistický prístup k pacientom, rodinám, komunitám, monitoring zdravia v komunite, predchádzanie poškodeniu zdravia, zdravý životný štýl, všetky tri typy prevencie, eliminovanie bolesti, utrpenia a sprevádzanie umierajúcich. Početnosť našej povojnovej populácie, ktorá je dnes už v dôchodku si urgentne vyžaduje aj nárast početnosti zastúpenia sestrami v spoločnosti. Vedieť, chcieť a môcť poskytnúť dôstojnú kvalitu života v zdraví, alebo v chorobe tejto početnej skupine pacientov je spoločenskou potrebou. 

Spolupráca lekárskych vied s ošetrovateľskou vedou je nevyhnutná

Florence Nightinghale vniesla profesionalitu do ošetrovateľstva, ktorá si vyžadovala úzku spoluprácu s lekármi. Narážala často na odpor v radoch lekárov, ale jej ošetrovateľský princíp bol tak významný, že priamo znížil úmrtnosť pacientov. Svojim výsledkami dokázala presvedčiť aj lekárov. V druhej polovici 19 storočia realizovala výskumné práce, ktorých merateľné výsledky zaznamenávala do grafov a neskôr výsledky publikovala. 

Sestry sú odborníčky

Moderné ošetrovateľstvo na Slovensku je mladé, zmenilo filozofiu z podriadenosti lekárskym vedám na spoluprácu s nimi. Stretáva sa takisto s ťažkosťami, tak ako kedysi Florence. Problémy sú multifaktoriálne. Sestry ako odborníčky, úzko spolupracujúce s lekármi a inými odborníkmi potrebujú najmä naši pacienti. Pochopiť a zrealizovať tento priamy princíp úzkej odbornej spolupráce znamená vniesť svetlo do slovenského zdravotníctva pre benefit slovenských pacientov. Ošetrovateľská veda na Slovensku musí rásť, musí vedieť zaznamenať kvalitu života zdravých ľudí, pacientov aj umierajúcich. Merateľným spôsobom, na základe dôkazov musí vedieť ako naštartovať zlepšovanie kvality slovenského zdravotníctva. 

Chýbajú nám projekty podpory pre nárast počtu erudovaných sestier

Ošetrovateľstvo na Slovensku podľa štatistík OECD zaznamenalo až 20% prepad oproti ošetrovateľstvu spred 20- tich rokov. Výrazný podiel na tom má najmä otvorený pracovný trh, kvalitatívne a ekonomicky lepšie pracovné podmienky v zahraničí. Veľké rozdiely medzi vyspelými štátmi a postsocialistíckými štátmi priniesli so sebou globálny etický problém. Vzdelané sestry s nízkymi pracovnými a platovými podmienkami opúšťajú svoje vlastné krajiny a odchádzajú za kvalitatívne lepšími podmienkami do zahraničia. 

Globálny etický problém poklesu ošetrovateľstva

Situácia v ošetrovateľstve v postsocialistických štátoch potrebuje dnes celoeurópsku analýzu. Podpora projektov nárastu ošetrovateľstva v krajinách, kde je výrazný prepad ošetrovateľstva je urgentná, možno aj podpora zo stany Európskej únie. Slovensko by sa o to malo pokúsiť, lebo zaznamenalo najväčší prepad v ošetrovateľstve zo všetkých štátov celej Európy. 

Ošetrovateľstvo na Slovensku potrebuje vyššiu samostatnosť, vyššie kompetencie, podľa stupňa vzdelania sestier a podľa špecializácie. Netreba sa brániť odstupňovaniu kvality sestier podľa stupňa dosiahnutého vzdelania, či už stredoškolského, vysokoškolského, špecializovaného, alebo certifikovaného. Potrebné je ohodnotiť vyššie vzdelanie, ale aj vyššiu zodpovednosť. Dôležité je k jednotlivým stupňom vzdelania priradiť rozdielne kompetencie a rozdielnu zodpovednosť. Kompetencie sestier sú dnes celoplošne rovnaké, čo vnáša chaos a protiklady medzi vzdelanie a prax. Chyba, ktorá je tiež jednou z príčin odchodu našich sestier do zahraničia. 

Slovensko potrebuje nevyhnutne zmeniť filozofiu ošetrovateľskej podriadenosti lekárskym vedám na filozofiu spolupráce a odbornosti. Zvýšiť zodpovednosť ošetrovateľstva, pre benefit pacientov. Početnosť všetkých zdravotníkov, najmä sestier je veľmi nízka. Výsledky pracovných podmienok sestier na Slovensku po prvý krát zaznamenala a verejne medializovala Asociácia sestier a pacientov ASAP na základe prieskumu realizovanom v roku 2014/2015. Prieskumu sa zúčastnilo 2400 sestier. 

Osobnosť Florence Nightingale si zaslúži pozornosť každého jedného človeka. Znížením úmrtnosti vojakov, dokázala celému svetu obrovský význam rozvoja moderného ošetrovateľstva. 

Ľubica Kočanová

Ľubica Kočanová

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Statik a sestra v jednej osobe, Asociácia sestier a pacientov ASAP, Cesta sestry ku pacientom Zoznam autorových rubrík:  spriadam myšlienky do nitkyopáť raz začiatokkomunita starých ľudípostavenie sestier v spoločnosOsobnostiošetrovateľstvovoľný pád ošetrovateľstvaVyberám z poštypovolanieprostrediezdravieprevenciaetika a empatiaposlanie sestrySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu