Oči ženy, beneficiencia a non maleficiencia

Autor: Ľubica Kočanová | 25.1.2011 o 9:00 | (upravené 21.1.2012 o 12:10) Karma článku: 20,13 | Prečítané:  8567x

Mäkké a poddajné telo nevládnej ženy prekladáme spolu so sanitkármi na polohovateľné lôžko. Žena s nami nekomunikuje, len oči v jej tvári sú stále viac než hypnotizujúce. Sledujú ma nepretržite a vysávajú zo mňa odpoveď na najdôležitejšiu otázku. Stojím pri jej poslednom lôžku a s profesionálnym tichom všetko prijímam. Pozerám priamo do jej očí, snažím sa vytvoriť v mojich očiach úsmev a ukryť pred ňou jej nezvrátiteľný fatálny stav. Túžim jej darovať trochu poslednej nehy, prihovoriť sa jej dotykom. Priviezli ju ku nám v pokoji zomrieť.

Vedľa mňa stojí jej syn, sleduje úkon lekára, ktorý miernym tlakom z matkinej operačnej rany vytláča veľké množstvo hnisu. „O tomto som naozaj nevedel, o tom hnise v rane mi nikto nepovedal, o dekubitoch mi povedali, ale o hnise v jej operačnej rane mi nepovedal nikto!" opakuje zdesene s popolom v tvári. Žena má na ľavej päte preležaninu najvyššieho stupňa, otvorenú ranu s hnisom zasahujúcim až na kosť. Na pravom lýtku má otvorenú preležaninu s prekrveným tkanivom.

Zanedbanie v ošetrovateľskej starostlivosti zmiešané so zanedbaním v operačnej rane. Žena ma mĺkvo hypnotizuje svojimi živými očami naďalej. Hlboké modré oči až na moje dno. K jej očiam sa pridávajú tmavé hlboké oči syna, nemo pozorujúceho dej nekončiaceho množstva hnisu vytekajúceho zo zanedbanej rany. Nemá prosba je ukrytá v jej očiach, v tých jeho očiach je des a úporné sústredenie sa, aby neskolaboval. Odprevádzam ho von na stoličku, podávam mu sladký čaj s jednoznačným apelom: „Choďte na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a podajte to prosím!"

Pri ošetrovaní a ostatnom životnom rituáli jej posledných chvíľ neustále žene nahlas ďakujem. Svojou nevládnosťou a svojou vlastnou existenciou mi pomáha zbierať odvahu písať a hovoriť v jej mene. V mene poškodeného pacienta.

Jej oči na mňa hľadia aj dnes, keď jej tu už niet. Stále ma nasledujú, tak ako vás niekedy sledujú oči postáv z obrazov stredovekých maliarov. Sledujú ma ako kráčam po schodoch na 5.-tu národnú konferenciu o zdravotnej a liekovej politike s medzinárodnou účasťou organizovanej v spolupráci s regionálnym úradom WHO/EURO a MZ SR s názvom  

Hodnotenie kvality zdravotníckych služieb vo vzťahu k bezpečnosti pacienta pomocou noriem štandardov a nástrojov merania. Nepriaznivé udalosti v zdravotnej starostlivosti.

Idem trochu neskoro, konferencia sa už začala, pomaly stláčam rukoväť kľučky konferenčnej sály. Cvak a neverbálne oči ženy mi výrazne naznačujú:

"Nech sa ti netrasie hlas, keď zodvihneš ruku v diskusii, pevne za mňa stoj a pokojne hovor."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rok nádeje pre maniakov a vrahov. Niektorí sa môžu dostať na slobodu

Zločinci odsúdení na smrť majú šancu dostať sa na slobodu. Čo sa deje za múrmi ruského Alcatrazu?

EKONOMIKA

Máte hlučných susedov? Čo robiť, ak sa im nedá dohovoriť

Spory často narastú do rozmerov, že sa treba brániť na súde.

SVET

Čo už vieme a čo nevieme o útoku v Londýne

Počas útoku v Londýne bolo zranených 40 ľudí.


Už ste čítali?