Oči ženy, dôvera

Autor: Ľubica Kočanová | 8.2.2011 o 9:00 | (upravené 11.7.2011 o 9:09) Karma článku: 12,87 | Prečítané:  2286x

„Každý deň v službe ošetrujem poškodených ľudí. Pozerám sa priamo do zbytočne vzniknutých, boľavých a život ohrozujúcich rán pacientov a preto apelujem na Ministerstvo zdravotníctva!“ vyslovujem nahlas pred hlavnými predstaviteľmi rezortu zdravia a účastnikmi Piatej medzinárodnej konferencie o bezpečnosti pacienta s názvom  "Nepriaznivé udalosti v zdravotnej starostlivosti." Verím môjmu presvedčivému hlasu v diskusnom príspevku a pokračujem:

"Bezpečnosť pacienta je v prvom rade priamo úmerná dobrej ošetrovateľskej starostlivosti, ktorá je v praxi nedostatočná pre nedostatok sestier. Vyzývam preto Ministerstvo zdravotníctva upraviť výnos MZ z roku 2008 o minimálnych požiadavkach na personálne zabezpečenie a materiálno technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení, ale hlavne zvýšiť minimálny počet sestier na jednotlivých oddeleniach.“ pokračujem dôrazne v mojom spravodlivom útoku v konferenčnej sále hotela Austria.

Teším sa môjmu hlasu, znie celkom výrazne cez mikrofón a nezlyháva keď treba zabrať v diskusnom príspevku o bezpečnosti pacienta. Konferencia prebieha podľa harmonogramu a ja neochvejne pokračujem v diskusii.

Pre bezpečnosť pacienta je potrebné reálne zavádzať do praxe zvyšovanie kompetencií vysokoškolsky vzdelanej sestry pracujúcej samostatne a v spolupráci s lekárom na všetkých zdravotníckych oddeleniach, odbremeňovať tak vyťaženosť lekárov.“ 

Lekári dnes len veľmi ťažko prijímajú sestru ako spolupracovníčku, je to pre nich nezvyčajná zmena. Dlhé roky boli zvyknutí na sestru iba ako podriadenú príkazom lekára. O podceňovaní role sestry svedčí aj počet pozvaných sestier a prítomných v konferenčnej sále – spolu so mnou štyri. Ja osobne tiež nie som pozvaný hosť. /som tu vďaka pozvaniu prezidentky SKS a PA./ Pre bezpečnosť pacienta tu mali byť sestry vo väčšom počte. Vmestili by sa. 

Sestry pracujúce v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti sú prvými samostatnými poskytovateľmi na trhu, ani úrad pre dohľad, ani komora neobdržala sťažnosti na ich prácu. Nechápem prečo sa neustále spochybňuje práca sestier a prevládajú obavy z posilnenia kompetencií vysokoškolský vzdelaných sestier.“ počuť hlas prezidentky komory sestier spoza prezidentského stola. 

Aj kvôli bezpečnosti pacientov na JIS je potrebné prehodnotiť personálne obsadenie sestrami. Na jednu sestru v zmene sú stanovené 3 obsadené lôžka na ktorých poskytuje pacientom vysoko náročnú špecializovanú starostlivosť. Nemôže počas služieb odnášať biologický materiál na vyšetrenia, prípadne sprevádzať pacientov na vyšetrenia. Upozorňujeme na to, že opúšťanie pracoviska sestrou za účelom vykonávanie činnosti, ktoré nie sú v súlade s kompetenciami sestry, ale sanitára, by viedlo nie len k degradácii a preťaženiu sestier, ale v prvom rade k priamemu ohrozeniu kvality špecializovanej intenzívnej starostlivosti, pretože uvedenú starostlivosť nemôže poskytovať 6.-tim pacientom, ktorých život je v priamom ohrození jedna sestra, ktorá zostáva na oddelení.“ znie sálou jej vážny argument. V sále ostáva na chvíľu ticho, vážny argument, veľmi vážny nedostatok.

Všetky prednášky konferencie sú zverejnené na www.who.sk. Ďakujem Doc.MUDr.Jozefovi Glasovi a prof.Štefanovi Krajčíkovi, len oni dvaja zo všetkých prednášajúcich lekárov spomenuli vo svojej prezentácii sestry, ako dôležité profesionálky pre bezpečnosť pacienta.

Oči zosnulej ženy, čo robiť viac? Možno na to ešte prídem, dúfam, písať mám ešte viacej, výraznejšie. Hádam hovorím za vás to najdôležitejšie, čo pre zmenu môžem urobiť. Zatiaľ týchto pár viet. Neprestanem. S príjemným hudobným motívom v mojom ušku „Somewhere over the rainbow“ zaspávam rozrušená neskoro večer.

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------Na jednu sestru pri lôžku v dennej službe pripadá 10 pacientov a v nočnej 20 pacientov. Oficiálne je to na oddeleniach tak. Dodržiava sa to však skutočne? V zahraničí v dennej službe pripadá na jednu sestru 5-6 pacientov teda polovica.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?