Vydierané, ponižované a mlčiace sestry. Dá sa ešte?

Autor: Ľubica Kočanová | 28.2.2011 o 17:00 | (upravené 30.1.2012 o 3:49) Karma článku: 18,81 | Prečítané:  11697x

Drvené niekoľkými mlynskými kameňmi. Zamestnávateľom a lekármi na oddeleniach prehliadané, najmä tie vysokoškolsky vzdelané. Vedúcimi sestrami organizované do služieb, ktoré sú často mimo zákonníka práce. Voľný čas iba na spánok. Pacientami a ich príbuznými zatracované pre nedostatok. Fyzicky preťažované námahou. Psychicky stresované, pre preteky s časom frustrované. V tv. seriáloch dobromyseľné a hlavne nemysliace bytosti. Vedľajšia rola, vedľajšia koľaj. Preraďované na nižšie pozície, aby vyšla ekonómia. Odmena, priateľské potľapkanie. Vážime si vás, že ste ešte ostali.

Pacientami zatracované. Nesprávny manažment na oddeleniach, minimálny počet sestier v službe, /ne/dodržiavaný, sanitári neprítomní na oddeleniach, spôsobuje, že sestry nemôžu všetko v službe stihnúť a pacient trpí. Márne chcú pacienta vypočuť, ale kedy? Počet lekárov je dodržiavaný. Kontrola všetkého je iba fiktívna, v papierovej evidencii je všetko v súlade. Pacient je preto často nespokojný a poškodený pre nedostatok sestier a nevhodný manažment.

Lekári sa boja sestier, alebo sa sestry boja lekárov? Vzdelanie sestier sa približuje k medicíne. Chcú lekári sestry ako spolupracovníčky, alebo ako podriadené? Nie, stále prevláda nadradenosť lekárov nad spoluprácou so sestrami v tíme. Kompetencie sestier sa zvyšujú pre odbremenenie lekárov, trendom je aj edukácia pacientov, príbuzných aj sestrami. Lekárom sa to nepáči. Lekár nie je sestre nadriadený, ale spolupracovník.

Potrebujú nemocnice vzdelané sestry? Nie, vzdelanie si sestry hradia zo svojich nízkych príjmov, na úkor dovoleniek a voľného času, cestu a poplatky tiež. Napriek existencii fondov pre ľudské zdroje. Sestry sú pre nemocnice iba ekonomická záťaž, nutné finančné zlo.

Potrebujú farmaceutické monopoly sestry? Nie, hlavne tie sestry, ktoré liečia a pomáhajú pacientom. Veď im kazia biznis. Farmaceutické monopoly potrebujú poškodeného pacienta-odberateľa. Farmaceutické monopoly sú pri tvorbe zákonov nepriamo. Uprednosťňované a prekvitajú. Stoja priamo za chrbtami tvorcov zákonov. Sestry sú pre nich nezaujímavé služobnice.

Potrebuje spoločnosť vzdelané sestry? Nie, potrebuje dobromyselné a nemysliace bytosti, vzdychajúce, iba so svojimi osobnými problémami. Takto sme vykreslené v tv. seriáloch a vyznievame ako nevzdelávané sestry, bez škôl a kreditov, naozaj iba subordinačne. Celospoločensky účelové a zámerné podanie, vyhovujúce nadradenosti lekárov a finančnej lobby.

Sú sestry korumpované? Kontraproduktívne áno, čokoládou, kávou, pomarančom, keď sú hladné v kolotoči dvanásťhodinovej služby. S nárokom na 30 minútovú prestávku, ktorú im nikto nezaplatí, sú často hladné. Pre zodpovednosť k akútnym pacientom sú dni, keď si túto prestávku nemajú kedy čerpať, odpracujú si ju.

Potrebujete vôbec sestry? Pôjdeme do iných sfér. Odbery Vám budú robiť primári, prebaľovať Vás budú lekári a kŕmiť farmaceutické spoločnosti. My pôjdeme do modelingu a filmovej tvorby. Pokus o Váš úsmev pri našom spravodlivom hneve.

 

peticia

 

http://www.sksapa.sk/Petícia/peticia.html

 

Prosíme o Vašu podporu. Vaše podpisy, púšťame sa do cesty hľadania riešenia zlej situácie v rezorte zdravotníctva. Peniaze sú, tečú, zdravotné poistenie všetci platíme. Poistenie zmizne v čiernej diere netransparentnosti v súlade so zákonmi. Chceme zmenu a prosíme o podporu. Nedostatok financií nám príde ako výhovorka. Je nás málo a bude ešte menej. Báť sa už nemáme vôbec čoho. Nechceme odísť do zahraničia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?