Sestry v čiernom, historická zmena

Autor: Ľubica Kočanová | 18.5.2011 o 21:45 | (upravené 30.1.2012 o 3:50) Karma článku: 19,51 | Prečítané:  5803x

Pohľad, ktorý sa nám so spolužiačkou Natáliou naskytá na Mudroňovej ulici smerom k parlamentu je zvláštny a dojíma ma. Početná skupina 400-500 žien v čiernom, sestry Slovenska stojace pred parlamentom. Dôstojne, kultivovane protestujú vo vymedzenom priestore. Od žltej čiary po žltú, obkolesené poriadkovou políciou. Tento malý priestor pred parlamentom, ukrýva veľké problémy sestier. Sestier na oddeleniach, v ambulanciách, v ADOS, ktoré si v tento deň natiahli čierne tričko-symbol fatálnosti, definitívy. V rukách transparenty Košice, Rožňava, Prievidza, prezrádzajú, že v toto ráno vstávali o štvrtej. Ženy v čiernom berú do svojich rúk dlhodobo neriešený personálny marazmus a exodus profesie. „To som nečakala" vydýchne prekvapená a tiež dojatá Natália.

Sestry10.jpg

Prečo tieto ženy protestujú? Platy! Stanovenie minimálnej hodinovej mzdy pre spoločenský významný status sestra. Ťažko sa mi o tomto probléme píše, som tiež sestra, pridávam sa ku nim, ale nemám ten existenčný problém, ktorý majú oni./mám dve profesie/. Sýty hladnému neverí, obzvlášť, ak je ten hladný dlhodobo solidárny k problémom spoločnosti, ktoré nespôsobil. Rozdielne platy sestier v SR dehonestujú profesiu, ak sa pohybujú od 600, 500, 400, 300 a aj 250 EUR o čom svedčia odhalené výplatné pásky sestier. Nedôstojná mzda pre také poslanie. Sestry žiadajú zákonom stanovenú minimálnu hodinovú mzdu od 3,50 po 4,50 EUR v závislosti od stupňa vzdelania a odpracovaných rokov. Nič tak horibilné, iba plat 500, 600 EUR v čistom za mesiac, na území celej SR, nie iba v BA. My sestry pracujúce v BA takéto platy máme, stanovenie minim. hod. mzdy musíme podporiť, lebo spoločenský status sestra v celej SR ostane raz v zabudnutí.

Sestry9.jpg 

„Bez sestier to nejde“ skandujú ženy. Stále menej a menej sestier na Slovensku, spôsobuje fyzickú a psychickú preťaženosť sestier na oddeleniach. Personálne normatívy, ktoré nie sú v súlade s personálnymi normatívami v krajinách EU sa u nás nedodržiavajú a nik to nekontroluje. Výnos MZ z roku 2008, jedna sestra na 10 pacientov v dennej službe a jednej sestra na 20 pacientov v nočnej službe nie je optimálny. Sestry protestujú, trpia pre nedostatok a oni ho nespôsobili. Ak sestra ochorie tak nastúpi kontraproduktívne do práce. Potom ju máte možnosť stretnúť na oddelení v rúške, s podporou ATB, Ca a Mg. Imunitné systémy sestier sa otriasajú vo svojej podstate.

Sestry4.jpg 

„Ak sa nepostaráme o seba, kto sa o vás postará?“ slogan a názov petície majú sestry pripnutý na tričkách. Prečo odchod do dôchodku vo veku 58 rokov? Celý profesný život  sestry pracujú vo vírusoch a v baktériách, imunitný systém prestáva vzdorovať. Telo sestry sa stáva barlou, podperou, dvíhacím zariadením, vysokozdvižnou pákou pre pacienta, tlačným a ťažným zariadením v dvanásťhodinových denných a nočných službách. Pri nepravidelnom, živelnom striedaní denných a nočných služieb sa nemôže počítať so zdravým životným štýlom. O pravidelnosti v stravovani , kedy sú vlastne raňajky, keď ide do nočnej, alebo ráno pred spánkom, keď je hladná po nočnej. Služby sú rozhadzaním dňa a noci a súkromného života. Služby sestry sú misiou celej rodiny sestry, včetne detí a manžela, ktorí sú do problému sestra zavlečení nedobrovoľne. Po 30 rokov praxe po fyzickej a psychickej námahe, ktorú absolvovuje sa sestra stáva sama pacientom. Ako bude pretáčať pacienta s barlou v ruke? Ako urobí odber krvi so slabnúcim zrakom a roztrasenou rukou? Sestry pri práci sa vyzbrojujú ochranným bederným pásom.

Sestry6.jpg

Sestry nežiadajú iba platy pre seba. Bieda a nedostatok v starostlivosti o starnúcu populáciu, ktorá výrazne kríva ich trápi a rozvážne volajú po zmene. Takto sa to nedá. Pracovať v domovoch sociálnych služieb sestry už konečne môžu, ale uhrádzené výkony zdravotnou poisťovňou nie sú. Sestry sú potom degradované na opatrovateľky a sanitárky. Sú dve v službe na osemdesiat klientov a pacienti a klienti ostávajú tak v nedôstojných podmienkach, bez opory, opustení, poškodení a chcú čím skôr umrieť. Ľahostajný a neprofesionálny pristup k starostlivosti o starnúcu populáciu zo strany dvoch rezortov - rezortu zdravia a rezortu sociálnych vecí je viditeľný v týchto zariadeniach. Sestry požadujú vytvorenie ošetrovateľských domov pre seniorov s dostupnou kvalitnou a dôstojnou zdravotnou starostlivosťou pre starnúcu populáciu. Výrazná požiadavka, ktorú sestry chcú a musia presadiť. Je to v ich kompetencii, v prospech pacientov a klientov v SR. / Moja srdcová záležitosť/

 Sestry5.jpg

Následná domáca zdravotná starostlivosť, v ADOS sa neustále borí s problémom prefinancovania úkonov. V mnohom sestry v ADOS nahrádzajú neexistujúcu hospicovú starostlivosť, ktorú vykonávajú v ramci svojho poslania ako misiu. Náklady na prepravu k pacientom si často financujú sami. Ak by im príbuzní prispievali na dopravu, tak je to oprávnený príspevok. Ako to prevádzkovať bez prostriedkov na benzín, bez ochoty lekárov predpisovať potrebné pomôcky k ošetrovaniu rán, k liečbe?

Peticharky.jpg 

Petícia 240 000 podpisov je odovzdaná predsedovi parlamentu

Minister zdravotníctva je zaneprázdnený                                                                        

Samostatný odbor ošetrovateľstvo na MZ SR neexistuje a práve preto je problém ošetrovateľstva dlhodobo podceňovaný. Sestier je zo celkového množstva zdravotníckych pracovníkov najviac, cca 50 000. O problémoch na oddeleniach, v ambulanciách, o problematike s bezpečnosťou pacienta musia spolurozhodovať sestry. Kto rozhoduje a kontroluje problém bezpečnosti pri práci sestry v praxi? Sestry niekoľko krát v službe musia porušiť pravidlá bezpečnosti pri práci, proti svojej ochrane. Ten kto rozhodol o výnose MZ SR z roku 2008 o min. počte sestier na oddelení, ten musel mať klapky na očiach a štuple v ušiach a nepoznal súvislosti. O nás, bez nás.

Citujem slávne výroky svedčiace o neznalosti MZ SR k problematike na nemocničných oddeleniach:  "Preležaniny nesledujeme, lebo by nemali existovať."

"Lekár prikáže sestričke, aby mastila pacientom predilekčné miesta." neznalosť kompetencií sestry, zmeny zákona v postavení sestry a  všetkých rolí sestry. 

infooodvzdani.jpg

Prezidentka SKSaPA PhDr. Mária Lévyová informuje o svojich

pocitoch sklamania pri odovzdávaní petície

Ženy v čiernom. Dojíma ma to, tá čierna nám nepristane. Existenčný problém nemám, som spokojná s vlastným úsílím, solventná, zabezpečená, samostatná žena. Ťažko sa mi teda píše o existenčných problemoch sestier, pridávam sa.  Moje dobrovoľné rozhodnutie stať sa sestrou v 50-tich rokoch môjho života celou dušou, je ovplyvnené túžbou, silou zmeniť stereotypy v starostlivosti o starých ľudí. Sestrou chcem byť do môjho „rozsyp sa“, s ostatnými požiadavkami som bytostne spätá a urobím spolu s ostatnými sestrami všetko preto, aby ženám v čiernom bol pridelený patriaci spoločenský status SESTRA.

Sestry8.jpg

Venované všetkým aktívnym, čestným, ambicióznym sestrám, ktoré nevyhoreli, sú a chcú byť pre pacienta empatickou, profesionálnou, a vzdelanou oporou, bez vlastných existenčných a profesných problémov. V SR a nie v cudzine. Venované prezidentke SKSaPA a petičnému výboru.Venované pacientom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nápad si priniesli z Ameriky. Dnes pod Tatrami vyrábajú zubné pasty

Pandémia zvýšila záujem aj ďalšie produkty.

Prieskum: Smer predbehol OĽaNO, Za ľudí zostala mimo parlamentu

Pozrite si najnovší prieskum preferencií.


Už ste čítali?