Rozvoj ošetrovateľstva v SR a údržbár so šróbovákom

Autor: Ľubica Kočanová | 8.8.2011 o 9:05 | (upravené 29.12.2012 o 6:42) Karma článku: 17,83 | Prečítané:  2851x

Zmiešané pocity, prvé vyplnené dotazníky o kvalite postelí v nemocniciach v SR sú naspäť. Prieskum realizujeme spoločne so stavovskou organizáciou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Účasť prieskumu nízka, iba 38%. Súhlasia počty postelí s deklarovanou kvalitou? Máme na Slovensku prevažne polohovateľné postele?  Výsledky údajov prieskumu z Bratislavských nemocníc šokujú najviac. Prezentujú až 80% kvalitných polohovateľných lôžok. Fakty,ktoré naznačujú, že mnohé údaje vo vyplnených dotazníkoch sú klamstvá.

Hypotézou pre aktiváciu prieskumu postelí v nemocnicach v SR je moje presvedčenie, že postele v nemocniciach v SR sú prevažne staré a nepolohovateľné. Ako teraz na to? Rozpor reality s výsledkom prieskumu. Redaktor denníka SME Krempaský navrhol konfrontáciu - vyzval nemocnice, aby sa vyjadrili k počtom kvalitných postelí. Následný telefonický rozhovor s predstavitelkou rozvoja ošetrovateľstva v Univerzitnej nemocnici v BA.

 • B: Pani Kočanová mám napísať stanovisko pre denník SME k výsledkom prieskumu polohovateľných lôžok v našej nemocnici, ktoré ste vy spochybnili.
 • Ja: Napíšte a vyjadrite sa.
 • B: Pani Kočanová, prečo spochybňujete, a ako môžete vedieť ake máme lôžka?
 • Ja: Podľa Vašej odpovede z prieskumu, vo vami vyplnenom formulári pre jedno oddelenie, kde ste uviedli,že máte 5 elektr. polohovateľných a 20 nepolohovatelnych lôžok.
 • B: My máme všetky lôžka polohovatelné.
 • Ja:Ako je tých 20 lôžok polohovatelnych?
 • B:No, aj pod hlavou aj pod nohami aj celková výška postele je nastaviteľná.
 • Ja:Ako je nastaviteľná celková výška lôžka?
 • B: No, príde údržbár so šróbovakom.
 • Ja: Tak napíšte stanovisko pre denník SME, že príde údržbár so šróbovákom.

Uvedomila si, čo povedala? Prezentuje tak IQ národa, hádam si uvedomí, že ten prieskum o posteliach je realizovaný pre potrebu zmeny. Uvedomí si, že je realizovaný aj kvôli nej a že nie som úhlavný nepriatel, ktorý útočí na nemocnicu?

 • B: Ako vy môžete vedieť, aké máme lôžka? Boli ste u nás na prieskume?
 • Ja: Nie, som iba študentka ošetrovateľstva, bola som u Vás na praxi počas troch rokov denného štúdia ošetrovateľstva na SZU.
 • B: Tak to mi stačí!- napajedeno a bez pozdravu ukončila hovor s nejakou študentkou.

Stačilo pochopiť, že táto námestníčka pre rozvoj ošetrovateľstva je brzdou so zaradenou spiatočkou. Členka manažmentu Univerzitnej nemocnice v Bratislave. O rozvoji ošetrovateľstva sa v SR nedá hovoriť inak, ako s trpkohorkosťou. Kvalita na úrovni minulých storočí s výnimkou špičkových operačných sál a zariadení v inej pôsobnosti ako je štátna.

Sú námestníčky pre ošetrovateľstvo a vedúce sestry vymeniteľné? Zdá sa, že sú to funkcie na celý život - zodratý stereotyp. Niekde tam sa začína tragédia rozvoja nášho ošetrovateľstva. Potreba prehodnotiť kvalitu takejto manažérky v mútnokalných, stojatých vodách je akútna. Funkcia by mala byť volená pravidelne na jedno obdobie - 4 roky a opäť konkurz. Realita je však taká, že vedúca sestra je vymenovaná na "večnosť" a vzdelané sestry po skúsenostiach s takouto sestru odchádzajú inam. Zastaviť exodus ošetrovateľstva majú v svojej kompetencii práve vedúce sestry.

Vážim si mysliace a rozvíjajúce výnimky. Dokonca si tie výnimky vážim viac, ako si vážim celé MZ SR. Sú však iba výnimkami.

Z mojej súkromnej následne doručenej emailovej korešpedencie :

„Ľubi, predstav si, že normálne k nám prišiel na oddelenie email od vedúcej sestry, že ak bude chodiť na oddelenia redaktor denníka SME Krempaský, tak ho nemáme vpustiť dnu. Koho tým klameme?".......

Dúfam vo výsledok snahy - nazvať staré postele v nemocniciach pravým menom a aspoň v ďaľšom volebnom období sa budú musieť nemocnice vlastnými posteľami zaoberať. Nie sú drahé v Číne a pri množstevných zľavách sa to musí podariť.

Môj návrh pre všetky zdravotné poisťovne:

Polohovateľné postele sú merateľným indikátorom kvality nemocníc.

http://blog.sme.sk/blog/3/61630/tlacitko.gif

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?