Nerob to tak okato

Autor: Ľubica Kočanová | 30.10.2011 o 18:25 | (upravené 31.10.2011 o 9:19) Karma článku: 21,68 | Prečítané:  4603x

Pár dní vytúženej dovolenky má za sebou. Luxus zdravotnej sestry. Máva na starosti štyroch pacientov vyžadujúcich neustály monitoring a akútne intervencie. Záleží jej na nich, má dobrú prax v zručnostiach, experimentuje, pomáha im, stimuluje, baví ju to. Dnes po návrate sa ku nej kolegyne správajú odmerane. Bez odpovedí na pozdrav. Zvykla si už, má rada poriadok, férové správanie, neznáša tie podvody, ktorými je obklopená.

Vadia jej arogantné kolegyne, sestry šmrcnuté trochu hulvátstvom a vyhoreným prístupom k pacientom. Často taký prístup a preto Lenka osamotene vytŕča. Je jedna z mála sestier s pacientom na piedestáli. Neunikajú jej v práci tie bežné maličkosti. Maličkosti ako je jemný a príjemný prístup k oslabenému človeku. Tie maličkosti, ktoré sú niečím výnimočným pre pacienta.

Služby si tu sestry rozpisujú vopred, bez korekcie staničnej sestry. Staničná sestra býva tri štvrtiny z roka na PN. Keď sa vráti na oddelenie po PN, tak jednou z jej prioritných činností je predaj vajec na oddelení, alebo podľa sezóny Mikulášské balíčky.  Kedže staničnej v práci  unikajú  bežné maličkosti, je predpoklad, že správanie ku svojim kolegyniam nebude mať veľmi odlišné... Lenka chápe už dávno, ten systém bez kontrol. Je rozhodnutá odísť a čaká už len na vhodnú príležitosť.

Víkendy a nočné služby si jej kolegyne ako Beáta, dve Heleny a Nikola píšu vopred, a do služby vôbec nenastúpia. Stačí ak príde jedna z nich, tá druhá ju kryje. Kto ich skontroluje počas víkendu, alebo v nočnej službe? O pacientov je zatial vždy postarané. Zatiaľ.

„Toto nie je fér," hovorí nám a škrie ju to v jej podstate, uberá na kráse dňa a eláne. Ozýva sa, dohovára im, presviedča, všetko bez zmeny ich správania. Vzťahy na oddelení sa prudko menia. Záleži jej na pacientoch, ale sama sa stáva nežiadúcou. Nehrá skrytú hru kolegýň.

Pred časom na toto porušovanie pracovnej disciplíny upozornila vedúcu sestru.
Rozhorčená vedúca sestra prislubila, že urobí nápravu a lajdáčky budú sankcionované. Opäť sa však situácia opakuje. Tentokrát je to Beáta, ktorá nepríde do vopred nahlásenej víkendovej služby a kolegyne ju kryjú. Rozhodne sa ihneď a porušenie pracovnej disciplíny nahlási staničnej sestre. "Pani staničná, skontrolujte si personál. Porušuje pracovnú disciplínu."

Návrat po dovolenke je pre Lenku poznačený odmeraným správaním kolegýň. Vypočuje si krátky opis zvláštneho prístupu pani staničnej k lajdáckym sestrám:

„Nerobte to tak okato! To s tými službami! Nebaví ma už počúvať, ked sa Lenka na vás chodí sťažovať." znejú pokrivené slová, spojené do absurdnej myšlienky pomýlenej ženy.  Slová manažérky, ktoré smerovali k sestrám. Bežne si píšu čierne služby.

Lenka nevie nájsť pokoj. Rozhoduje sa podať písomnú sťažnosť. Aké budú následky? Nepoškodí iba sama sebe?

Plnia si vedúce sestry svoju rolu? Rolu manažerky, nositeľky zmien, advokátky pacienta, mentorky, vedeckej pracovníčky? Stoja na strane pacienta, alebo stoja na strane manažmentu obhajujúc iba svoj post? Myslia na podmienky sestier, v ktorých sestry pracujú? Berú ohľad na bezpečnosť pri práci sestier? Sú vedúce sestry vymeniteľné? Alebo je to funkcia vymenovaná na večnosť?

Pozícia vedúcej sestry

musí byť volená na 4 roky a dosť!!!!

Opäť konkurz a prísne výberové konanie.
Takto je ľahko celý manažment bez kontrol a sviežej zdravej zmeny a zdravej konkurencie.
Veď vedúce sú tam do dôchodku.

Jasne pomenovaná dlhodobá chyba!!!!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?