Za dverami domovov dôchodcov, tiché SOS

Autor: Ľubica Kočanová | 15.11.2011 o 9:00 | (upravené 21.1.2012 o 11:03) Karma článku: 23,21 | Prečítané:  7273x

Fičúri s kravatkou a dámy v klobúkoch, neisto chodiaci a slabnúci. Naša predstava o klientoch v zariadeniach sociálnych služieb. "Neboj sa, bude ti tu dobre, budeš tu mať spoločníkov a budú sa o teba starať. Ja nestíham, nejde to, práca. Doma by si bol sám, sama a kto ti pomôže?" Nasleduje už iba výdych s ovisnutými plecami. V dobrých rukách a vybavené, stálo to úsilie vybaviť a čakať.  Balvan padá z pliec a vy nechcete tušiť. Príliš krátky je čas, ktorý uplynie od prijatia klienta po jeho úplnu nesebestačnosť. Krôčik ku kroku a stanú sa z nich ležiaci pacienti. Dvere sa zatvárajú.

My vám tie dvere pootvoríme.  Pár sestier pracujúcich v domovoch vie, čo sa dnu odohráva. Žiadne predpisy na počet sestier, žiadny predpis na vybavenie. V niektorých domovoch sestry vôbec nepracujú. Sociálne pracovníčky rozhodujú, či liek klientovi podať, alebo nepodať. Rozhodujú o živote klienta bez kompetencií. Kontrola zdravotnej starostlivosti nie je. Domovy nie sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Ležiaci bez kravatky a klobúkov ju zúfalo potrebujú. Veď pomaly končia a koho zavolať , ak je tam jedna sestra na 80 ťažkých klientov v dennej a nočnej službe.

Všetci ležiaci potrebujú zdravotnú starostlivosť. Liečiť bolesť akútnu, chronickú, odsávať hlieny, vymeniť permanentný katéter, ošetrovať, liečiť rany, monitorovať teplotu, tlak, glykémiu, stimulovať k prehĺtaniu, podávať kyslíkovú terapiu. Podať intramuskulárnu, subkutánnu  injekciu, intravenóznu liečbu. Na základe monitoringu upraviť denné lieky. Bandážovať nevládne končatiny. Monitorovať príjem, výdaj tekutín, tréning denných aktivít. Sekundárnu a terciárnu prevenciu, zachovávať sebestačnosť v aktivitách dňa... a napokon paliatívnu a hospicovú starostlivosť. Profesionálne úkony, ktoré vykoná sestra, ak tam je. Čo ak tam vôbec nie je? Nemusí.

Kto skontroluje, či liek klient prehltol? Kompetenciu podať liek má iba sestra. Kto posúdi zmenu zdravotného stavu klienta? Kto podá liek proti hnačke, vracaniu, zápche? Kto si všimne, že klient neraňajkoval? Koho napadne vybrať z liekovky liek vopred pripravený? Pri zmene zdravotného stavu môže prísť k fatálnostiam. Kto tak zabráni kóme, infarktu myokardu, náhlej cievnej mozgovej príhode? Kto zabráni akútnej bolesti klienta, ak sa mu upchá permanentný katéter? Kto to vôbec zistí?

Zdravotná starostlivosť klientom nie je poskytovaná, ak áno, tak pololegálne. Zdravotné poisťovne s domovom nepodpíšu zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Nemusia. Štát však za týchto klientov odvádza zdravotné odvody do zdravotných poisťovní. K poskytovaniu zdravotnej starostlivosti nedochádza. Klienti sa nevládzu ozvať, príbuzní nechcú tušiť. Personál urobí čo vládze, vie a musí.

Sociálne zariadenia a domovy dôchodcov sú dlhodobo finančne poddimenzované - rezort práce a sociálnych vecí. Sestry sú preraďované na pozíciu opatrovateliek, aby vyšla ekonómia. Sestra je profesionálny poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Posledná časť života je nesmierne dôležitá. Klienti ju prežívajú práve teraz. Práve teraz potrebujú profesionálnu zdravotnú pomoc. Nemôžu ospravedlniť našu nečinnosť. Nasleduje iba výdych s našimi ovisnutými plecami?

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Petícia sestier "Ak sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás?" žiada parlament a vládu o úpravu v legislatíve.  Prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti v ZSS dlhodobo absentuje! Sestry trvajú na požiadavke, aby sa ZSS dostali medzi poskytovatelov zdravotnej starostlivosti do zákona č.578/2005 Z.z. O poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. So všetkými súvisiacimi predpismi, s personálnymi normatívami a materiálnym zabezpečením. S kontrolou poskytovania zdravotnej starostlivosti.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?