Pre Florence Nightinghale - sestry pacientov neopustia

Autor: Ľubica Kočanová | 27.11.2011 o 17:55 | (upravené 30.1.2012 o 10:38) Karma článku: 20,17 | Prečítané:  4202x

Florence, bohatá, zhýčkaná a nepraktická. Máš majetok po rodičoch a neplníš ich želanie. Prečo to robíš? Vytrvalá čudná strategička, nehodíš sa medzi sestry. Študuješ jazyky, históriu, filozofiu, literatúru,matematiku, fyziku, skúmaš verejné zdravotníctvo, hygienu. Prichádzaš za trpiacimi do nemocníc a vidíš. Niečo nie je v poriadku. Trápi ťa to, trpíš a konáš.

Tušíš utrpenie Krymskej vojny. Precestuješ na Krym spolu s tridsiatimi ôsmimi sestrami.V kasárni Scutari ťa čaká 2300 vojnových pacientov. V špine, zamorení blchami a potkanmi, s otvorenýmí ranami, amputáciami na holej zemi. Týfus, cholera, hnačky, nákazy ich decimujú viacej ako vlastné zranenia. Vojenskí lekári ťa odmietajú, nechcú ťa pustiť k pacientom. Vytrvalá, neopúšťaš ich, aj keď ťa lekári nechcú. Zavedieš prísnu hygienu, toaleta, práčovňa, krotíš nákazy, ošetruješ rany. Pozoruješ tlejúci život v noci s lampou. Vpúšťaš dnu slnko, čistý vzduch, sucho a teplo. Znižuješ úmrtnosť vojakov zo 60% na 2% a oni salutujú tebe, nie generálovi. V nepokojnej dobe, ktorá neuznáva ženu ako reformátorku zdravotníctva. Si sestra, ktorá prekračuje svoju dobu.

Florence, udalosti v našom zdravotníctve sú dnes turbulentné. Pacienti majú strach, sestry majú stres, pracujú pod napätím. Lekári vyjednávajú a spochybňujú to, čo sestry vyjednali. Otvárala si kedysi nemocnice, pôrodnice, a my ich dnes zatvárame, redukujeme. V médiách počuť vyhrážky, memorandá, slová ako pacienti budú umierať, pacienti sú rukojemníci, rodičky budú presúvané do cudziny. Môžeš tomu uveriť? Tento krok späť? 

Florence, aj dnešné sestry nie sú solventné. Majú stres, ale neopustia pacientov, nechcú zatvárať oddelenia. Vzdelávajú sa, sú už vyčerpané a robia ešte viac, vedia viac. Vedomosťami a skúsenosťami presahujú svoje kompetencie, absolvujú  prísne a ťažké univerzitné štúdium. Dokážu to, postarajú sa o pacientov. Sú zručné a vedia odbremeniť lekárov a keď treba aj v niečom zastúpiť. 

Nie je potrebné zatvárať oddelenia. 

Florence, dnešné pôrodné asistentky vedia odviesť fyziologický pôrod. Majú na to kompetencie, zákon. Starať sa o ženu v šestonedelí, poradiť pri dojčení, starať sa o novorodenca. Verejnosť si myslí, že iba lekár to dokáže. Pôrodné asistentky sa samostatne starajú o ženy, ktoré si pre príchod dieťatka na tento svet vybrali nočnú hodinu, kedy sa lekárovi ťažko vstáva k pôrodu. Pôrod zvládnu spolu so ženou, prečo by ho nezvládli v denných hodinách? Pôrod narkomanky, rómskej ženy manažujú úplne samostatne, bez predsudkov. Odovzdávajú svetu nový život. 90% pôrodov je fyziologických. Netreba šíriť paniku, ak tam nie je lekár. Sú to dobré manažerky a riešenie, ktoré potrebuje lekára vedia zmanažovať. Budúce mamičky potrebujú dnes pokoj, istotu, bezpečnosť, človeka ktorému dôverujú, pomôže a povzbudí.

Nie je potrebné zatvárať pôrodnice. 

Florence, nesklameme, upokojíme atmosféru v zdravotníctve, neopustíme pacientov, stojíme pri nich, sme tu aj pre budúce mamičky. Život s nami musí prúdiť aj zajtra.

Pacientom, rodinám, komunitám. 

Sestry a pôrodné asistentky budú stáť pri pacientoch, klientoch, rodičkách, mamičkách v tejto turbulentnej dobe. Sestra je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Pracuje samostatne a v spolupráci s lekárom. Manažerka zdravotnej starostlivosti o pacienta. Hovorkyňa pacienta. Sme  tu pre Vás, obráťte sa pokojne na nás, kdekoľvek. 

Lunterová, Lazorová, Lapšanská, Lévyová, Melichárková, Kosturiková, Guboová, Laurinc, Barnincová, Králiková, Kober, Bančejová, Šupolíková, Drahoňová, Vrábeľová, Janosdeák, Petrášová, Šupčíková, Škapcová... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?