Zákon musí byť nad strachom sestier, bez paniky

Autor: Ľubica Kočanová | 28.1.2012 o 11:30 | Karma článku: 7,92 | Prečítané:  3091x

Zmena statusu sestry. Pre začínajúce sestry s VŠ vzdelaním v SR 630 EUR a pre sestry pred dôchodkom 930 EUR bude konečne mzda za zaslúžené, sestrou oddreté roky so súčasným platom 300-400 EUR. Bez rozdielu vzdelania. /obe ministerstvá nám vzdelanie neuznali/. Mnohé sestry máte však obavy, /ak zákon prejde schválením/ či si ten plat vybojujete vo svojich ambulanciách, v domovoch dôchodcov,  v soc.zariadeniach a aj v zdravot. inštitúciách. Hore zdravé sebavedomie - zákon musí byť nad strachom - pre rast statusu sestry.    

Hrdo zhodnoťte svoje pôsobenie v tejto profesii. Pri podpisovaní budúcich pracovných zmlúv predsa nepodpíšete iba tak minimálnu mzdu. Ste nenahraditeľné, roboty a stroje sme ešte nenakúpili. Trénujte svoje ambíciie, pridajte si k minimálnej mzde aspoň pár, hoci 2 - 3 EURá naviac. Oceňte sa samé. Dôležité je rokovanie o vlastnej mzde. K dohode pristupujú vždy dve strany. Vy ste tá vzácna strana. Sestier je veľmi málo, podarí sa to. Robte drahoty - neviem to inak vyjadriť.  Nik to za vás nemôže urobiť iba vy a pomôžete všetkým ostatným sestrám, ak nebudete súhlasiť iba s minimálnou mzdou. Nie že všetky sestry pristúpite rovno k minimálnej mzde od spokojnosti, že sa konečne zákon schváli. Aspoň o dve tri EUR viac. Suverénne.


Narazíte na odpor, každá zmena naráža na odpor. Logické. Prečo by mali inštitúcie a ambulantní lekári z peňazí, ktoré prídu na ich účet pre vás, dať vám to, čo vám patrí? Chcú to pre seba a iné. Aj to je prirodzené. Treba ihneď zareagovať uvedomelo: "Dám to právnikovi." Právnik sa veľmi rád ujme vášho sporu, lebo vie, že vyhrá. Oslovte právnika aj kolektívne. Spolu vyhráte.

Ak sa budú rušiť oddelenia, ambulancie, neobávajte sa toho prosím. Personálny normatív platný v súčasnosti je zlý. Nie je v súlade s poskytovaním kvalitnej ošetrovateľskej starostlivosti a nie je ani v súlade s využitím VŠ vzdelania ošetrovateľstva v praxi. Personálny normatív musíme upraviť, zmeniť tak, aby bola 1 sestra na 7 pacientov v dennej službe. Tak ako je to v ostatných krajinách EU pre poskytovanie kvality.  Opätovne budeme žiadať kontrolu personálneho obsadenia sestier aj sanitárov - v zdravotníckom výbore NR SR. Sanitári počas dennej služby sprevádzajú pacientov po vyšetreniach, teda na oddeleniach nemôžu byť prítomní. Vtedy nastáva kolaps na oddelení. Budeme požadovať zmenu v personálnom obsadení počtu sanitárov.  ÚPDnZS je nedostatočne využitý pre kontrolný účel. Odčerpáva ročne 32 000 000 EUR a nemá právne kompetencie pre kontrolu personálneho obsadenia. Nemá právne kompetencie pre priamu kontrolu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti na oddeleniach. Zamyslime sa.

Ak neuspejete v zariadeniach soc. služieb, tak oslovte kolektívne právnika. Prinútite tak zariadenia zabojovať spolu s nami sestrami o nevyhnutné prepojenie zdravotnej a socialnej starostlivosti v týchto zariadeniach. Zákon 578/2004 o poskytovateľoch je tu aj pre nás, iba krok chýba k doplneniu sociálnych zariadení medzi poskytovateľov aj zdravotnej starostlivosti. Právo a zákony sú vôľou ľudu. Právnik si pýta honorár až po vyriešení sporu. Právo je na našej strane, spory budú víťazné.

Trénujte, ohodnoťte sa a pripravujte sa so zdravým vedomím vlastnej sily na rokovania o vlastnej mzde. Nik to za vás nemôže a nesmie urobiť. Iba vy.

Ak toto nedokážete , tak bohužiaľ je naozaj veľký rozdiel v kvalite a v uvedomení sestier. Právne vedomie získate iba tréningom. Ak to nedokážete,  tým iba dáte za pravdu VŠ vzdelaným sestrám,ktoré toto dokážu, že aj právne a VŠ vzdelanie je nevyhnutné. VŠ vzdelané sestry podporujú všetky sestry v tom, že ten zákon vybojujú do konca. Bez rozdielu vzdelania pre všetky rovnako. Teraz musíte začať za seba bojovať skutočne samostatne. Povzbudzujeme vás. Nesklamte a trénujte.

Ak toto nedokážete, tak si doplňte angličtinu a Saudská Arábia vám otvára dvere platom 4000 EUR/mesiac.

Ak toto dokážete, tak ste naše hrdinky. Bez negatívnych emócii a bez rukojemníkov. S potrebou zmeniť status sestry tu v SR. S potrebou vzbudiť záujem o VŠ štúdium ošetrovateľstva, ktorý je v SR na bode mrazu. Lekári na sestrách v ambulanciách dlhodobo ryžujú, ak tvrdia, že oni sú chudáci tak je to demagógia. Dostávajú mesačne zdroje na ambulanciu - 3500EUR z verejného zdravotného poistenia. Bez rizika. Z tohoto váš plat musia vykryť. Nesmiete uveriť ich demagógii. Toto je náš najväčší spor s lekármi. Nebojte sa, upokojí sa to, ak neustúpime. Ak ustúpime, tak sme tu naozaj zbytočne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?