Európska federácia sestier vyjadruje poľutovanie

Autor: Ľubica Kočanová | 18.12.2011 o 21:28 | (upravené 29.12.2012 o 6:40) Karma článku: 14,51 | Prečítané:  3252x

Rigidnosť vzťahov medzi profesiami lekár a sestra je negatívne pretrvávajúci stereotyp v zdravotníctve SR. Dôsledok historickej izolovanosti ČSSR. Kto je viac a kto je chrbtová kosť? Kto je pilier? Bez koho by to nešlo? Kto je podriadený a kto je nadriadený? Kto sa správa nadradeno a kto submisívne?  Kedy je vzdelanie terčom výsmechu, alebo prínosom pre pacienta? Kto zaspal, alebo sa zobudil, alebo strčil hlavu do piesku? Kto traumatizoval a vydieral? Aké to je, keď sú sestry vzdelané a zostavia si petíciu legitímne? Aké to je, keď pacienta neopustia a žiadajú legitímnym spôsobom to, čo im patrí? Aké to je, ak majú v rukách platné uznesenie vlády? Aké to je, otvoriť Pandorinu skrinku dehonestovania vzdelania, kompetencií, samostatnosti a zodpovednosti sestier?  Aké to je, čítať ponižujúce stanoviská: "Sestra je podriadená lekárovi, vykonáva úkony na základe príkazu lekára", alebo "Lekár prikáže sestričke, aby mastila pacienta? Deklaruje to neznalosť zmien v zákonoch v zdravotníctve v tých najvyšších inštitúciách. Zoceľuje to, zjednocuje sestry, oslobodzuje a povzbudzuje. Nekompromisne v ústrety odporu k zmene. Aby sme raz v jednom tíme mohli povedať, že zvíťazil pacient.

Nezávislá prax sestier /list EFN vláde SR, parlamentu, sestrám a pôr.asistentkám v SR/

Európska federácia sestier (EFN) vyjadruje ľútosť nad skutočnosťou, že legitímne úsilie slovenských sestier a pôrodných asistentiek zlepšiť podmienky, za ktorých vykonávajú prax a poskytujú starostlivosť, boli blokované a popierané ostatnými organizáciami združujúcimi zdravotníckych pracovníkov.


EFN pripomína, že Charta základných práv Európskej únie uznáva, že každý občan má právo na "slobodu prejavu a informácií" (článok 11), "spravodlivé a primerané pracovné podmienky" (článok 31), "rovnosť medzi mužmi a ženami "(článok 23). Prax už dlho poukazuje na odbornosť, schopnosti, samostatnosť a role sestier a pôrodných asistentiek ako rovnocenných členov multidisciplinárnych tímov v Európskej únii.

Nastal čas, aby sa to isté dialo aj v slovenskom systéme zdravotnej starostlivosti, kde je potrebné upustiť z rigidnosti vzťahov medzi jednotlivými zdravotníckymi profesiami, pretože majú negatívny vplyv na starostlivosť o pacientov.

Pozitívne pracovné prostredie, doplňovanie a multi-profesionalita sú tou správnou cestou na zabezpečenie lepších výsledkov v zdravotnej starostlivosti o pacientov.

EFN sa domnieva, že pokračujúce zlepšovanie praxe sestier a pôrodných asistentiek, z ktorých väčšina sú ženy, zmenila profesiu zo starovekého konceptu "lekársky asistent" k autonómnemu zdravotníckemu profesionálovi, ktorý "organizuje, určuje a hodnotí ošetrovateľskú starostlivosť a vedie tím "(článok 31 odsek 5 smernice 2005/36/EC).

Dnes sestry a pôrodné asistentky na Slovensku študujú na vysokých školách v bakalárskom a magisterskom stupni a majú právo zručnosti a vedomosti využívať pri poskytovaní starostlivosti o pacientov a slovenských občanov. Sestry a pôrodné asistentky sú dnes akademicky vzdelané, ako ďalší odborníci v oblasti strojárstva, práva alebo medicíny. V Európe, sestry a pôrodné asistentky reprezentujú tisíce doktorov filozofie v odbore ošetrovateľstvo, pôrodnej asistencii a iných vedách a bude ich stále viac a viac.

EFN preto žiada slovenské orgány a vládu, aby pokračovala v práci na zákone, ktorý zároveň zlepší pracovné podmienky sestier, vrátane stanovenia minimálnej mzdy a prispeje k rozvoju slovenského zdravotníctva. Tento zákon by mal byť chápaný ako pozitívny vývoj, posilňovanie slovenskej spoločnosti a ďalší krok v konsolidácii integrácie v Európskej únii.

Mr. Paul de Raeve, General Secretary of the European Federation of Nurses Association

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Kto je sestra:

Sestra je samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Pracuje samostatne a v spolupráci s lekárom. Ošetrovateľstvo je samostatný vedný odbor. Sestra je zodpovedná za svoju prácu v plnom rozsahu.

Role sestry :

poskytovateľka ošetrovateľskej starostlivosti,  manažérka,  advokátka pacienta, mentorka,  edukátorka,  výskumníčka,  nositeľka zmien.  Nie je podriadená lekárovi. Sestra v ošetrovateľskom procese je rovnocenný partner pre pacienta takisto, ako je lekár v medicínskom procese.  V ambulancii, v nemocnici,  v liečebni, v sociálnom zariadení, v domácom ošetrovaní, aj v komunitách.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?