Zmena statusu sestra nemôže byť "malina"

Autor: Ľubica Kočanová | 10.2.2012 o 8:55 | (upravené 10.2.2012 o 9:53) Karma článku: 15,21 | Prečítané:  3210x

Sestry zmenu v zdravotníctve začali, sestry zmenu ustoja. Otriasame naše zdravotníctvo v základoch. Sme to my. Sme na to hrdé. Neklesáme vo viere. Vydržíme ten tlak, zákon máme, ešte podpis prezidenta. Porušenie zákona je trestné.

Zmena postavenia sestry a pôrodnej asistentky musí byť takáto ťažká. Je to zákonité. Všetky ostatné odvetvia v rezorte zdravotníctva, nemocnice, ambulancie, komory, zdravotníci aj zariadenia soc.služieb, domovy dôchodcov sa musia postaviť na odpor. Je to logické. Neboli na takúto sestru zvyknutí. Sestra je samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Pracuje samostatne a v spolupráci s lekárom. Sestra, ktorá má licenciu je garant poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Minulosť je zaostalá, musíme sa s ňou rozlúčiť a meniť. Naše zdravé vedomie sa týmito tlakmi okolia a napätím mení v progresívne uvedomenie si zodpovednosti v tomto procese.

Ošetrovatelstvo je samostatný vedný odbor. Ošetrovateľstvo musí dostať zelenú. Deje sa to práve teraz. Budeme ešte niekolko krát vysmiate a ponížené, ale verejnosť už o nás vie. Sme silné, vzdelané a erudované profesionálky. Naše argumenty sú presvedčujúce, náš kredit stále stúpa, sme priebojné. Máme výborný marketing. Všetko negatívne, čo sa o nás píše je najlepší marketing. Verejnosť si na nás zvyká a potrebuje na to svoj čas.

"Sestry a pôrodné asistentky sa konečne niekam pohli a všetkých teraz prekvapilo, odkiaľ sme sa vynorili a čo to vlastne chceme. Veď doteraz o nás nik pomaly ani nevedel. Lekár, iba lekár, len oni držia zdravotníctvo? Opakovane zdôrazňujeme, na medicínsky model nemáme prostriedky. Je zbytočne drahý, tak poďme aj na ošetrovateľský model. Lenže to by museli kompetentní vedieť o čom hovorím." reakcia pôrodnej asistentky - viceprezidentky pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej.

Vývoj je práve táto písaná história. Vždy to bude takto a nastanú ešte väčšie tlaky. Prerod postavenia sestry zo zaostalej minulosti nemôže nastať zo dňa na deň. Veď sestra tu bola doteraz takmer nikto. Odteraz je sestra tou, ktorá pokojnou cestou mení všetko v zdravotníctve,  prechádza všetkými odvetviami, rozhoduje o vývoji v zdravotníctve.

Nemusíme sa cítiť zle, nemusíme ten tlak prežívať negatívne. Katarziu si musia prežiť všetci v rezorte. Spoločnosť sa musí meniť. Máme jednu obrovskú výhodu. Je nás veľmi málo. Sme a budeme vyhľadávané. Nevadí, že dostaneme výpovede. Je to pre nás veľké plus. Stačí zmeniť pohľad a myslenie v nás samotných. Zotrvávať naďalej v tej mizérii je bieda. Veď sa iba presunieme. Každá jedna z nás pôjde na lepšie. Zlé vzťahy treba prerušiť a vytvoriť si nové zdravé.

Ošetrovateľstvo potrebuje tento kyslík, túto zmenu. Zmenu potrebujeme všetky, všetci, možno aj zmenu zamestnávateľa. Sme odolné. Iba takto prinútime nemocnice konať, ambulantných lekárov byť pružnými. Iba takto prinútime nemocnice byť efektívnymi. Iba takto zareagujú pacienti v sociálnych službách a v domovoch na potrebu sestry. Iba takto prinútime spoločnosť postaviť prevenciu pacienta na piedestál. V prvom rade je to pacient, ktorý našou vierou v zmenu vyhráva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?