Legislatívny chlievik a pasívna eutanázia

Autor: Ľubica Kočanová | 26.2.2012 o 20:00 | (upravené 27.2.2012 o 17:45) Karma článku: 19,19 | Prečítané:  3097x

"Ach tie sestry! Aj v zariadeniach soc. služieb a aj v domovoch dôchodcov chcú vyššie platy? Nehoráznosť, drzosť, hon na čarodejnice, horúci zemiak a tak preradiť ich na opatrovateľky."

Zariadenia sociálnych služieb, domovy dôchodcov, kde ležia klienti s mnohopočetnými diagnózami a potrebujú stálu prítomnosť sestry, sa opäť dopúšťajú sebaklamu. „Efektívnej lži." Zatvárajú oči, uši, ústa, dvere.

Dnes tam pracujú sestry a poskytujú zdravotnú starostlivosť

Sestry sú registrované v SKS a PA a majú na poskytovanie zákonné oprávnenie. Komplexná zdravotná starostlivosť pre klientov s ťažkým stupňom postihnutia je životne dôležitá pre tých postihnutých klientov.

Doktorka filozofie ošetrovateľstva ošetruje každodenne 80 klientov

Každý deň pozorne vkladá lieky do zásobníkov, hodnotí zdravotný stav klientov, a podľa posúdenia lieky upraví. Dôležitý úkon pri zmene stavu klienta. Podáva subkutánne, muskulárne injekcie, aplikuje infúznu liečbu pri akútnych aj chronických bolestiach. Vymieňa permanentné katétre, ošetruje okolie sondy, vymieňa stomické sáčky / umelé vývody z tela chorého človeka /. Odborným spôsobom ošetruje početné preležaniny s ktorými sa klienti často vrátia z akútneho pobytu v nemocnici. Vedie záznamy v zdravotnej dokumentácii lege artis. Posudzuje, diagnostikuje, plánuje, realizuje a vyhodnocuje stav klientov.

Doktorka filozofie ošetrovateľstva s platom 540E v hrubom má dnes na starosti 80 klientov. Neodišla, vie, že ju klienti potrebujú. Neodíde, kvôli tým starkým.

Doktorka filozofie ošetrovateľstva bude preradená na opatrovateľku

Prečo? Mali by jej zvýšiť plat na 930E v hrubom. "Nehoráznosť" pre ženu s univerzitným vzdelaním a s dvomi špecializáciami a 30-timi rokmi praxe. "Nehoráznosť," lebo má osem rokov pred dôchodkom. 

„Sestry v DSS nevykonávajú zdravotnícke úkony, a preto nie je dôvod zvyšovať im plat podľa zákona o minimálnych mzdových nárokoch,“ tvrdí Daniela Šulcová z ministerstva práce. Ministerstvo zdravotníctva ich však za sestry považuje. 

Vraj nie je sestra. Je iba opatrovateľka, preto je nutné ju preradiť. Odkaz ministra práce a ministra zdravotníctva. Odkaz z legislatívneho chlievika, ktorý tu už roky smrdí. Prečo? Na týchto ministerstvách sedia zamestnanci, ktorí vôbec nezastupujú ľudí. Rezortizmus, ktorý je dlhodobou výhovorkou. To oni, tí druhí.

Hospicová starostlivosť nie je modlitba

Doktorke filozofie ošetrovateľstva umierajú ľudia, ktorým je potrebné poskytovať hospicovú a paliatívnu starostlivosť. Vysokošpecializovanú zdravotnú starostlivosť, podávať kyslíkovú terapiu, čistiť dýchacie cesty, podať lieky proti bolesti, sprevádzať svojou prítomnosťou, ústa ovlažiť. Trpko sa usmeje, ak jej niekto odkáže, že tých umierajúcich ľudí má niekam poslať.

„Kam? Jeden viťúz zruší oddelenia pre dlhodobo chorých, hospice a druhý viťúz mi káže aby som tých umierajúcich posielala do tých zrušených oddelení."

Neposkytovanie komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti v ZSS a DD ťažkom chorým klientom sestrou je pasívna eutanázia.

Preraďovanie všetkých sestier na opatrovateľky v zariadeniach sociálnych služieb je výsmechom do tváre pre tých ťažko postihnutých klientov. Netreba preradiť ľudí na ministerstvách? Z administratívnych pracovníkov na klientov v ZSS a DD, alebo na sestry v ZSS a DD? Sestier je v tých zariadeniach zúfalo málo, iba 2300. Plytvá sa v iných výšinách. 

Venované ťažkopostihnutým klientom, ležiacim v zariadeniach sociálnych služieb a v domovoch dôchodcov.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny im upiera poskytovanie komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti sestrou, ktorá je v zariadení prítomná, ale zriaďovateľ ju preraďuje na opatrovateľku.

Trenčín sestry nepreradí        

aktuálne doplnené 27.2.2012 o 17.40hod.

Trenčín 24. februára (TASR) - Mesto Trenčín sa odmieta pripojiť k iniciatíve niektorých samospráv, ktoré plánujú preradiť sestričky na opatrovateľky a vyhnúť sa tým navýšeniu ich miezd. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

"V Trenčíne sa sestričky nebudú preraďovať na opatrovateľky len preto, aby sme šetrili. Ohrozili by sme zdravie a znížili úroveň starostlivosti o klientov. Sestričky za to nemôžu, kritiku si zaslúžia poslanci Národnej rady SR," povedal primátor Trenčína Richard Rybníček. Reagoval tak na vyhlásenie ministra Jozefa Mihála o tom, že zdravotné sestry v domovoch sociálnych služieb nie sú sestry.

Zvýšenie miezd bude mestskú kasu stáť 70.000 eur ročne. Útvar sociálnych vecí zatiaľ nevie, odkiaľ na zvýšenie zoberie. "V prvom rade požiadavky sestier chápem a považujem ich za legitímne. Moja mama je zdravotná sestra, takže ich prácu veľmi dobre poznám. Peniaze jednoducho vyčleníme a sestričkám ich mzdy zaplatíme. No musím poznamenať, že opäť ide o absolútnu nekompetentnosť politikov v Bratislave," zdôraznil Rybníček.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?