Denisa Šarkoziová: "Zdravotno sociálny pragmatizmus"

Autor: Ľubica Kočanová | 19.3.2012 o 16:23 | (upravené 21.3.2012 o 7:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  927x

Kvalita starostlivosti o starého človeka je odrazom vyspelej spoločnosti. Napriek tomu, že táto veta je ukazovateľom a celospoločenskou pravdou, nechápem absurdnosť myslenia pri posudzovaní postavenia a preraďovania sestier v zariadeniach sociálnych služieb na pozície opatrovateliek.

Starý človek v rámci svojho" fyziologického starnutia" prechádza rôznymi zmenami v oblasti fyzickej, psychickej a sociálnej. V rámci starostlivosti musíme rátať s viacerými chronickými ochoreniami, komplikáciami ochorení a reťazením komplikácií. Toto obdobie života je sprevádzané imobilitou, inkontinenciou, pádmi, poruchou výživy, či psychickými poruchami ako je napr. demencia.

Chronicita staroby je charakteristická užívaním množstva liekov, s nepriaznivými vedľajšími účinkami a ošetrovateľskou odkázanosťou starého človeka. Vznikajú u neho adaptačné bariéry, to znamená, že tieto krehké bytosti sú najradšej doma, alebo v prostredí, ktoré im aspoň sčasti nahrádza, či pripomína domov. No, či už sú seniori doma, alebo v zariadení, starostlivosť musí byť smerovaná v zmysle filozofie so zachovaním kontinuity komplexnej starostlivosti.

Pre porovnanie domáceho prostredia a prostredia ZSS môžem uviesť tieto fakty

Doma sa o seniorov starajú blízki, alebo opatrovateľská služba, ktorá zabezpečuje nakupovanie, upratovanie, uvarenie, pranie a pod. V rámci odborných výkonov, ako preväzy rán, podania injekcií, infúzii, starostlivosť o rôzne kožné defekty zabezpečuje sestra v rámci ADOS, ktorej odbornosť a kompetenciu nemožno spochybňovať.

V rámci náhradného „domovského" prostredia, v ZSS sa poskytuje starostlivosť, ktorú možno nazvať "všetko pod jednou strechou". Bazálna starostlivosť je neodmysliteľne spojená s odbornou zdravotnou starostlivosťou poskytovanou práve sestrou. Sestra posudzuje, diagnostikuje, realizuje a vyhodnocuje ošetrovateľskú starostlivosť. Práve na tomto mieste musia byť sestry kontinuálne prítomné. Pracujú samostatne, sú erudované, kompetentné a spôsobilé. Nerozvážne poskytovanie starostlivosti v zmysle len opatrovateľskej služby je síce lacnejšou formou, ale určite na ňu fatálnym spôsobom dopláca klient. Klient je takto opäť odkázaný na akútnu ústavnú starostlivosť, čo je finančne náročnejšie a ťažko dostupné /zrušené oddelenia/.

Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť lacné veci a hlavne v tomto ekonomicky náročnom období. Dúfam, že v takomto pragmatickom pohľade určite premýšľa aj štát , ktorý si uvedomuje, že za všetkým stojí náš starý človek, klient, pacient.

Denisa Šarkoziová predsedníčka sekcie sestier pracujúcich v geriatrii

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?