Žena v režime "On" a "Off"

Autor: Ľubica Kočanová | 16.4.2012 o 19:55 | (upravené 12.6.2012 o 14:56) Karma článku: 16,19 | Prečítané:  2082x

Rozmachne sa rukou, pootočí trupom, pohodí telom, všetko v jednej sekunde.  Predhodí nohu a jej štart chôdze vyzerá ako pohyb v rytme vĺn. Trochu hojdavý, ale rytmický tanec, s výrazom tváre v neustálej mimike. Spoznáte ju zďaleka, krásnu ženskú tvár parkinsoničky. Nedostatok dopamínu v bazálnych gangliách jej mozgu.

Smeje sa  v kresle oproti, rozrušená hovorí o stretnutí. Štyri dni nespí, je predsedkyňou Parkinsonikov Slovenska. Organizačne zvládnuť, nájsť sponzorov, privítať hostí, prednášky a odtancovať večer je na aj na zdravého človeka maximum. " Jedna pacientka nám stále padá, jej manžel chodí 3x do týždna na dialýzu, nemôže ju sprevádzať." Pomáhajú nám ju dvíhať. Ktokoľvek." Skúsenosti nazbierala počas troch rokov predsedníctva veru pestré. "Môj poradca a predchodca už nie je medzi nami. Potrebujeme pomoc, tak sa zvŕtam." vysvetľuje kreatívna Zuzka.

Chceme ísť na večeru, ona nevie vstať. "Som v režime Off" trasúcou rukou mi podáva čierneho tučniačika-liekovku, káže mi vložiť do ruky tabletku, otvárame vodu z tašky a ona zapíja. "Ešte nemôžem vstať, nohy mám ako z olova." Viem, neurobí ani krok. Trasie telom a opisuje čaro ťažkej cesty, ako založila spoločnosť parkinsonikov. Náhle prepína na systém "On"  postaví neposlušné telo, opäť ním pohodí na znak vzdoru a vykročí na večeru. Bez trasu.

"Čo urobíš, ak si Off, ked ti bude odchádzať vlak, alebo máš presne niečo dohodnuté?"

"To sa mi nesmie stať, vždy si dám lieky skôr a preventívne poruším aj dávkovanie, skrátim tak čas. Zhoršujem sa, stratiť myseľ však odmietam, to s tým potom skoncujem." Nepýtam sa, čo znamená "s tým".

Čakanie na režim "On" trvá dlho, okolo 40 minút. Stôl o ktorý sa opiera sa trasie spolu s ňou. Signál vzdorujúceho života. Počas čakania dostanem návrh na stolnotenisový turnaj. Recepčná ju objíme, ked nám prináša rakety a loptičky. So ženou, ktorá nevie stáť v režime "Off" ideme hrať stolný tenis.

Tabletka z čierneho tučniačika zaberá, jej raketa švihá priestorom, úder raketou o loptičku je presný, odpovedá stôl a voľny priestor za mnou, ktorý nestíham chrániť. Prehrávam 2:0. Žena s tlačidlom dopamín pre Parkinson.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Vstávame v preplnenej sále a tlieskame. Elegantnej žene, žijúcej v pevnom zväzku s Parkinsonom, sestre Zuzane Michalkovej. Priekopníčke poriadania liečebno relaxačných pobytov pre Parkinsonikov a priekopníčke v usporiadania Parkinsoniády - medzinárodnej súťaže Parkinsonikov v SR.

Zuzana preberá najvyššie ocenenie komory sestier "Biele srdce" z rúk prvej dámy SR pani Gašparovičovej za účasti ministra zdravotníctva a prezidentky komory Márii Lévyovej za mimoriadne  erudovaný prístup k ľuďom postihnutým Parkinsonovou chorobou.

„Ako človek s chronickým a nevyliečiteľným ochorením, sa na svet dívam trošku ináč. To čo som kedysi brala ako samozrejmosť, dnes už má pre mňa inú, vysokú cenu.“

V roku 2009 založila v Košiciach Občianske združenie Spoločnosť Parkinson Slovensko, v rámci ktorého aktívne pomáha pacientom s týmto ochorením, spolupracuje s ďalšími inštitúciami a participuje na projektoch zameraných na výskum Parkinsonovej choroby. Podieľa sa na vydávaní časopisov a informačných bulletinov určených pre príbuzných a pacientov trpiacich týmto ochorením.

"Musíte s tým žiť a máte len dve možnosti, buď ostanete doma a budete v kúte plakať, alebo sa tomu postavíte a začnete bojovať." Nákazlivé krédo, ktorým sa jej darí presviedčať svojich rozrastajúcich sa zverencov.

Kytica červených tulipánov pre Zuzanu Michalkovú

Tá prehra je pre mňa cťou

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?