Sestra Martin nesklonil hlavu

Autor: Ľubica Kočanová | 20.7.2012 o 10:47 | (upravené 24.1.2013 o 8:02) Karma článku: 26,05 | Prečítané:  8008x

Nedodržiavanie personálneho normatívu na oddelení ho štvalo. Vyvesil v sesterskej miestnosti oddelenia predpis o personálnom normatíve na nástenku, presne podľa výnosu MZ SR z roku 2008. Primár oddelenia jeho aktivitu zmaril a strhol predpis o personálnych normatívoch z nástenky. Martin pocítil ako vyzerá bossing od primára a vedúcej sestry. Od tých, ktorí personálny normatív mali na oddelení zabezpečiť. Aj všetky sestry pracujúce na oddelení sa od neho odvrátili.

Rozhodol sa, že takýchto ľudí nebude podporovať svojou prácou a odišiel.

Keď tento rok vstúpil do platnosti zákon o minimálnych mzdových nárokoch, jeho zamestnávateľ (DSS) ho vyzval na podpísanie dodatku ku zmluve, podľa ktorého mal byť na 50 % sestrou a na 50% opatrovateľom. Martin nesúhlasil, načo mu zamestnávateľ povedal, že bude musieť odísť.

Rozhodol sa, že sa nebude podieľať na budovaní imidžu takéhoto zariadenia a odišiel.

Mali sme tú česť vnímať Martinove úsilie v škole ako výnimočné. Vyhral študentskú vedeckú odbornú súťaž ŠVOČ s témou "Diabetes mellitus a vplyv selfmonitoringu". V prieskume porovnával výsledky diabetikov, ktorí si sami kontrolovali hladinu glykémie v krvi. "Slnko nad diabetes mellitus nezapadá" - posledné slová Martinovej prezentácie. V preplnenej aule zaznel potlesk pre jeho zmysluplnú prácu.

Počas školskej praxe na oddelení, bol pre mňa profesionálnou oporou. Vidieť ho kmitať medzi izbami pacientov, pracovať s ním v dennej zmene bol dobrý pocit. Naučil ma odoberať krv do špeciálnej tenučkej kapiláry pre laboratórne parametre acidobazickej rovnováhy. Bol to on, ktorý mi vysvetlil princípy podávania intravenóznej liečby pomocou elektronickej pumpy. On, ktorý mal svätú trpezlivosť s detským pacientom, keď mu odoberal krv, alebo zabezpečil intravenózny vstup.

Rozhodol sa, že sa nebude podieľať na degradácii vedného odboru ošetrovateľstvo a odišiel zo zdravotníctva.

Miliónkrát za 18 rokov svojej praxe v zdravotníctve zohol svoj chrbát nad pacientom, unavené platničky a stavce. Tisíckrát sa sklonil pri umierajúcom človeku,  s empatiou a úctou poskytol paliatívnu starostlivosť, aby sa napokon dôstojne postaral o telesnú schránku pacienta.

Svoj chrbát sestra Martin nezohol pred degradáciou.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?