Pocit blogerky po dvoch rokoch na blogu

Autor: Ľubica Kočanová | 11.8.2012 o 9:10 | Karma článku: 6,97 | Prečítané:  2700x

Pod psa. Zhorená do tla. Na stene visí novinárska cena za sériu blogov o preležaninách. Nie som však skala. Toľko bodákov v diskusiách ma pichá. Nechce sa mi dať do seba kopať, za niečo prehnité. To je moje meno, ktoré mi dal otec. Nekopem, bojujem a diskutéri pretočia aj moje meno a dátum.  Ak píšem za starých ľudí, tak mi diskutérka napíše, že som prehnitá sestra, a že kopem ako decko v maternici. Lekár sa vyjadrí, že kontaminujem náhľad na pani Lévyovú. Je to účelové, ale ja si chcem zachovať sama seba a moje vlastné rozhodnutie, starať sa o pacientov a nie o sestry.

Nerobím to pre sestry. Napíšte mi meno sestry, pre ktorú, to čo píšem na blogu má zmysel. Ak vysvetlujem paradigmy, legislatívu oše, zmeny v zákonoch v blogoch, tak to robím najviac pre moje spolužiačky z denného štúdia. Nedokážu to realizovať na svojich oddeleniach. Mám ich rada. Nik im to na oddeleniach nedovolí realizovať. Všetky mi potvrdili, že ich najväčšou brzdou sú vedúce sestry. Musia tajiť, ak menia pracovné miesto, kam odchádzajú. Pozícia a sila vedúcich sestier je v ich dlhodobej pavučine. Spolužiačky sa však preto chystajú odísť do cudziny. Námestníčky a ani vedúce sestry vôbec o ne nezabojujú. Naša investícia, teda aj vaše dane do ich vzdelania odchádzajú do zahraničia. Manažment ani nezdvihne plecia, lebo potrebuje iba lacné pracovné sily. Strácam zmysel boja za sestry.

Milé nesestry, nerealizujete na svojich postoch paradigmy oše, tiež Vám to nejde. Ak ste jedna na 20 pacientov, tak pre pacienta urobite minimum. Koplexná ošetrovateľská starostlivosť ostáva tak iba zbožným prianím. O všetkých typoch prevencii sa Vám, ani pacientom, ani nesníva. Neposkytujete im to. Živoríte, máte výčitku za seba, výčitku za pacienta. Príčin je veľa, ale hlavne je to na Vás. Ako to viete zmeniť a či to viete zmeniť.  Vymeniť vedúcu sestru, ktorá je vašou brzdou, presadiť viac sestier, viac sanitárov a poskytovať kvalitne KOS. To žiadne MZ SR nikdy neurobí vo Vašom zariadení.

Neverím, že zmena sa dá urobiť na Vašom starom poste, s ľudmi s ktorými spolupracujete dennodenne, s Vaši manažmentom a so zastaralým kolektívnym myslením nadradenosti a podradenosti.  Sú to zle vychodené, zastaralé chodníky, ktoré v tom zložení neprijmu len tak ľahko zmenu. To treba zbúrať, alebo nechať dohniť.

Môj optimizmus opieram o nádej, že zmena sa dá urobiť iba na nových základoch s úplne novým kolektívom a zmenou filozofie. Ak máte silu a kreativitu, tak sa do toho pustite. Svetlo pre pacientov, ktorí su vo vákuu. Spájajte sa, osamostatňujte sa. Vaša unáhlená odpoved : "Nedá sa" je o ničom . Ani ste sa nepokúsili. Skúste začať v malom domku. Ak to Vaše "Nedá sa" porovnáte s hlbokým dnom v ktorom sa nachádzate, tak to "nedá sa" má predsa vyšší level. Rozhodnutie: "Skúsim to" má však Vašu dôstojnosť.

Sestra je samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Vaša licencia je cesta a nový smer pre Vás. Odíďte z ambulancii, kde ste lacné dievča pre všetko. Staňte sa samostatnou SZČO a podnikajte na zmluvné vzťahy s lekármi, s oddeleniami, s DSS. Nedajte sa ponižovať, degradovať, dehonestovať. Vrchol kariéry sestry nie je stať sa vedúcou sestrou a odpočinúť si za tie roky driny. Vrchol kariéry sestry je stať sa samostatnou poskytovateľkou a manažérkou pre pacientov, rodinu, komunitu. Ak chcete ostať v SR, tak pacienti nás potrebujú. Sestra a jej skúsenosti, zručnosti, budú vyvážené tak obojstrannou spokojnosťou.

Stretli ste niekedy sestru , ktorá Vás povzbudzuje k osamostatneniu a k realizácii zmien od základu filozofie Vášho myslenia?

Idem Vám oproti, je nás málo, poďme do toho.

Pacienti sú časovaná bomba, urobme to pre nich

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?