Robotický prístroj da Vinci a preležaniny primára chirurgie

Autor: Ľubica Kočanová | 19.10.2012 o 9:10 | (upravené 24.1.2013 o 7:53) Karma článku: 19,86 | Prečítané:  7679x

Slovné spojenia, ktoré spájajú jeden rezort zdravotníctva a súčasne aj jedna inštitúcia. Univerzitná nemocnica, ktorej pýchou a pomôckou bude robotický prístroj, vraj už druhý v SR. Súčasným produktom  nemocníc sú aj preležaniny primára chirurgie. Inštitúcii, ktoré v súlade s ekonomickou formou príspevkovej organizácie tvoria každomesačne nedostihnuteľné dlhy s následným oddĺžením. Perpetuum mobile.                 (Fotodokumentácia nie je vhodná pre citlivé povahy)

Pacienta s rakovinou prostaty operoval robot da Vinci, ktorého z blízkej vzdialenosti riadil  lekár. Sedieť  môže aj tisíc kilometrov od operačky. Robot na operačnom stole operuje pacienta. V rovnakej miestnosti sedí za špeciálnou konzolou chirurg. V rukách má joysticky, ktorými prenáša pohyby na robota. Priebeh operácie sleduje na videu s trojrozmerným zväčšeným obrazom.

1veja_ROBOT-r346_s300.jpg

Robot je kvôli sterilite počas operácie zakrytý ochrannou fóliou

Foto: Veronika Janušková


Pacienti po operáciách sú v nemocniciach uložení na špeciálne terapeutické lôžka  Michelangelo s rekonvalescentným krátkodobým účinkom. Dlhovekosť produktov 30-40 rokov, dokazujú detaily. Pacient nemôže byť vzdialený od lôžka a nemá v ruke joysticky pre ovládanie svojho lôžka, ak má šťastie tak má pri ruke signalizáciu.

postel1.jpg

Foto: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Hrdzavé postele Michelangelo-haraburdy, sú kvôli sterilite tiež ukryté pod fóliou, hrdza je však dezinfikovaná antiseptickým prostriedkom, niekde je pretretá aj slonovinou.

postel2.jpg

 

detail.jpg

Foto: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Manipulácia s posteľou Michelangelo je prostá, k zdvihnutiu podhlavnice sestra nemá diaľkový ovládač, ale niekedy je potrebné kladivo, sekera, pajser, a k nastaveniu výšky lôžka je určite potrebný príručný šróbovák. Joystickom je samotná chrbtica sestry, power tlačidlo je ťažisko sestry a samotný zdroj energie sú silné ramená sestry. K 40 ročným brzdám na kolieskach patrí modlitba sestry aby povolili.

primar1.jpg

Preležanina primára chirurgie v sakrálnej oblasti, spôsobená aj neexistujúcim antidekubitálnym matracom na oddeleniach nemocníc.

primar2.jpg

Preležanina primára chirurgie v oblasti pravého trochanteru, spôsobená aj nedodržaným personálnym normatívom na oddeleniach nemocníc. Má byť jedna sestra na 10 pacientov v dennej službe, jedna sestra na 20 pacientov v nočnej službe. Jeden sanitár na 20 pacientov v dennej službe a jeden sanitár na 40 pacientov v nočnej službe.

primar5.jpg

Preležanina primára chirurgie v oblasti ľavého trochanteru, spôsobená aj ľahostajnosťou manažmentu k problematike nesebestačných pacientov na oddeleniach nemocníc.

Nedôstojnosť, neprofesionalita a zbytočná bolesť s nezmyselnými ranami sa týka každého jedného profesionála v zdravotníctve, takisto aj celého manažmentu. Teda aj Vás, neúnavní lobisti s predraženým a momentálne nezmyselným robotickým prístrojom da Vinci za 2 milióny eur.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?