Sestra Nelka v kraji Ferda Mravca

Autor: Ľubica Kočanová | 25.2.2013 o 10:12 | Karma článku: 21,67 | Prečítané:  2904x

Všade bola, všetko absolvovala, všetko vie, ale skoro nič nesmie. Univerzitné vzdelanie má, ale žije u Truhlíkovcov. Slovenské kompetencie sestry, v nich sa dá profesne truhlíkovať. Sakra dvojitá schizofrénia. Do cvokárne.

Podať pacientovi infúziu Nelka nesmie. Nemá na to kompetenciu, iba lekár. Videli ste však lekára podať  infúziu? Skutočne, skoro žiadny lekár nepodáva infúziu. Infúziu podávajú skoro vždy sestry. Kto z nich dostane bod? Sestra Nelka smie podať infúziu iba s poverením lekára. Tlačivo lekár vyplní,  bez uvedenia mena sestry, ktorú poveruje. Sestry sa striedajú a do tlačiva doplnajú svoje mená s podpisom. Lekár  netuší, ktorá sestra a akým spôsobom infúziu podá, on len vyplní tlačivo. Takýmto podpisom sa sestra Nelka stáva právne zodpovedná za podanie infúzie. Komu sa táto hra minulých storočí páči?  Slepá baba u Truhlíkovcov

Zavedenie permanentného močového katétra smie sestra Nelka realizovať iba žene. Mužovi nie. Mechanický úkon, pri ktorom je najpodstanejšie rozumieť príčine, prevencii a terapii, dodržať všetky zásady sterility pri úkone a cit.  Komplikovanejšie je pritom zaviesť PK žene, ako mužovi. Sestra Nelka má univerzitné vzdelanie, dlhoročnú prax a všetkým prípadným komplikáciám rozumie. Vie zabezpečiť pacientovi akútnu starostlivosť. Mohla by poskytnúť pacientovi pomoc ihneď, ak trpí bolesťou od upchatého katétra. Pacient trpí, zhoršujú sa mu všetky vitálne funkcie. Stúpa tlak, pulz a bolesť je pre ženu aj pre muža rovnako neznesiteľná. Ale sestra Nelka nesmie mužovi katéter vymeniť, nemá kompetenciu. Muž, pacient trpí dve, tri, štyri hodiny, pokiaľ sa dostaví urológ a katéter mu zavedie, alebo vymení. U Truhlíkovcov.

Za hranicou Ferda Mravca teda v Rakúsku aj v Poľsku sestry odstraňujú nekrotické tkanivo skalpelom z dekubitov, alebo chronických rán pacientom. Debridement chronickej rany je logický postup pri liečbe aj prevencii. U Ferda mravca nie, tu smie sestra Nelka len ošetrovať ranu podľa indikácie lekára. Nelka ranu teda ošetruje a ošetruje a ošetruje a na záver je rana vyliečená, alebo nevyliečená. Kto ju vyliečil? Lekár? Chirurg? Mýlite sa, sestra Nelka chronickú ranu lieči, ak rozumie príčinám vzniku rany, ranu vie vyčistiť, posúdiť, navrhne liečivo, navrhne prevenciu, lebo sa vzdeláva. Vidí ranu pri ošetrovaní, vidí a vníma reakcie pacienta citlivo a komplexne pri každodennej výmene obväzového materiálu aj liečiva (náplaste, prípravky) a opätovne posúdi.

Za hranicou Ferda Mravca, teda v Európe sestry dlhé roky robia preskripcium, t.j.predpisujú pacientom napr. inkontinenčné pomôcky, katétre, liečivo do rán, obväzový materiál, prípravky, liečivé výrobky, tlakové bandáže, lebo sú pri pacientovi v komunitách najviac. Krajina Ferda Mravca v Európe však nie je. Alebo je?

Čo nás delí od vyspelého ošetrovateľstva? Dunaj o širke 300m? Alebo tmárstvo, spiatočníctvo, a truc politiky nadradených skupín nepustiť významné kompetencie sestrám. O koho pritom ide?   O pacienta?  Alebo iba o biznis?

Sme povinní meniť a konať, všetko pre pacienta a nie iba pre biznis

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?