Stop eutanáziám v ZSS (zariadenia sociálnych služieb)

Autor: Ľubica Kočanová | 10.2.2013 o 21:09 | (upravené 12.2.2013 o 23:44) Karma článku: 18,96 | Prečítané:  8544x

Ak je tri dni mŕtva pani Gabriela v izbe sociálneho zariadenia v Košiciach a nikomu nechýba, nik neskontroluje lieky a stravu u nej, tak aké sociálne zariadenie?  Ak bežne vznikaju dekubity v zariadeniach sociálnych služieb a prevencia bezvládnym nie je poskytovaná, tak kde sme? Ako dlho budeme ľahostajní, ak dlhodobo nie je poskytovaná, alebo je zanedbávaná zdravotná starostlivosť v sociálnych zariadeniach? Včera bolo neskoro.

Sociálne zariadenia nie sú poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti

Iba sociálnej. 80% klientov ZSS je bezvládnych ( výsledok prieskumov ), to znamená veľmi ťažko chorých. Sú to poistenci štátu, štát za nich odvádza mesačne do zdravotnej poisťovne na ich zdravotnú starostlivosť. Zdravotná starostlivosť im však nie je poskytovaná, lebo ZSS nie sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Legislatívny chliev, medzirezortný zhnitý zemiak s kozmetickým pudrom na povrchu.

V ZSS nie je predpísaný žiadny normatív na personál. 10 záhradníkov, 15 predavačiek, dvaja sociálni pracovníci si urobia opatrovateľský kurz, ktorý trvá 220 hodín.  Riaditeľom ZSS sa môže stať inžinier, alebo aj maliar.  Bez zdravotníckeho vzdelania, bez toho, aby menovaní vedeli, že ak pacient ráno neje a dostane liek na diabetes, tak ide do kómy. Bez toho, aby ovládali čo znamená defence musculaire, alebo ako ohrozí zdravotný stav pacienta upchatý močový katéter.

  • Sestry sú z týchto zdravotníckych zariadení vyháňané! Zariadenia ich nechú, lebo almužna 400E-500E ako plat pre sestru je pre nich samovražda. Rozhoduje plat a nie odbornosť a potreba. Tvrdia, že klientom stačí sociálna opatera. Prieskumy preukázali že v týchto zariadeniach je v priemere 1 sestra (zdravotná) na100 klientov v zmene. To tam vôbec nemusí byť. Sestry zo zariadení odchádzajú, lebo úroveň komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti je iba fiktívna a podprahová.
  • Sociálnych pracovníkov je v SR veľké množstvo, a bude ich stále viac na rozdiel od sestier. Pracujú v ZSS a tvrdia,  že pacienti, klienti (prijímatelia sociálnej služby) ležiaci v ZSS  nepotrebujú komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť. Týmto tvrdením zavádzajú odbornú aj laickú verejnosť. Tieto tvrdenia vychádzajú z radov sociálnych pracovníkov a sú to egoistické vyjadrenia pre zabezpečenie si vlastných pracovných miest.

Bezvládní ľudia v DSS sú chorí pacienti a nie platiaci klienti

  • Verejnosť je oklamaná predstavou, že v zariadeniach je poskytovaná nonstop komplexná ošetrovateľská starostlivosť. Nie je, ani nemôže byť, lebo sestry, ktoré tam pracujú a mali by poskytovať zdravotnú starostlivosť nemôžu mať zámerne zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Takú istú ako majú lekári. Sestry sú samostatné poskytovateľky zdravotnej starostlivosti, ale v DSS nie.
  • Sestry v ZSS samozrejme poskytujú zdravotnú starostlivosť, ale iba takú, ako stihnú. Mnohokrát na čierno, bez legislatívnej úpravy a právnej ochrany. Žiadna poisťovňa ich nepoistí, lebo opäť, ZSS nie sú poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Paradoxom je, že napriek tomu  majú vymedzených 45 výkonov, ktoré môžu poskytovať, ale  právnu ochranu nemôžu získať. Had, ktorý si požiera svoj chvost.
  • Verejnosť je oklamaná predstavou, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má dosah na tieto zariadenia. Nemá, ani nemôže mať, lebo tieto zariadenia nie sú poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Nemá na čo dohliadať. ZSS nemajú zmluvy zo zdravotnými poisťovňami, teda zdravotnú starostlivosť neposkytujú, ale sociálny zákon hovorí, že môžu ak chcú. Guláš ako atrapa v jednom.
  • Ak sa pacientom v ZSS zhorší zdravotný stav, niet ich kam premiestniť, nemocničné lôžko je drahé.

LDCH sú rušené a Hospicov je v celej SR iba 11

Ak sa zhorší zdravotný stav pacientom v ZSS sestry volajú RZP. (rychla zdravotná pomoc) Najfrekventovanejšia komunikácia je nasledovná:

"Koľko má pacient rokov?"

"70-80-90-100."

"Čo by ste chceli? Poraďte si!"

To znamená v preklade :

"Pomôžte si ako viete, bez legislatívnej podpory, bez poistenia, ale hlavne poskytnite pacientovi komplexnú zdravotnú starostlivosť, paliatívnu aj hospicovú."

Tri dni v izbe mŕtva pani Gabriela v ZSS Košice "tu", zanedbaná ošetrovateľská starostlivosť o bezvládneho v Seniorville  "tu" a tisícky tichých nemedializovaných prípadov zanedbania nás nútia konať. Ďakujeme príbuzným, že sú aktívni a ochotní medializovať tieto životné diskriminácie. Vyzývame preto všetkých poslancov konať, k zmene v legislatíve. V zrýchlenom legislatívnom procese.

  • všetci pacienti - klienti v ZSS majú právo na dôstojnosť záverečnej etapy života v súlade s ochranou ľudských práv človeka
  • V ZSS je nevyhnutné poskytovať pacientom komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť metódou ošetrovateľského procesu, organizovanú sestrami so všetkými kompetenciami danými legislatívne a nie iba vybrané úkony. Garantom poskytovania zdravotnej starostlivosti musí byť sestra s vysokoškolským vzdelaním, alebo príslušnou špecializáciou
  • V ZSS musí byť predpísaný personálny normatív zdravotníckych pracovníkov, sestier, fyzioterapeutov, asistentov, sanitárov na počet pacientov, ktorí si vyžadujú zdravotnú starostlivosť. Poskytovateľ - garant musí mať uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou a jeho činnosť musí podliehať Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
  • V ZSS je potrebné mať komplexné materiálno technické zabezpečenie pre poskytovanie komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti pacientom

 

STOP EUTANÁZIÁM V ZSS!

text deklarácie tu

ak súhlasite s deklaraciou, zdieľajte, ak súhlasite s Vašim podpisom pod deklaráciu pošlite e-mail

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Ľubica Kočanová, Henrieta Ibosová, Margita Kostúriková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bödör s Kočnerom volali Fica šéf

Kočner kritizoval Fica za odstavenie Harabina.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík hrá v strane o všetko

Uveriteľný zmier v SaS je už nemožný.


Už ste čítali?