Gogino: "V tejto diere neostanem"

Autor: Ľubica Kočanová | 28.5.2013 o 11:26 | (upravené 28.5.2013 o 16:02) Karma článku: 18,56 | Prečítané:  1643x

Sledoval kŕčové pohyby trojročnej Evičky, vykrútené ruky do strán, prechádzajúce do nervového kolapsu malého drobca. Osýpky a horúčka 41C posunuli jeho ruky s vykrúteným telíčkom pod studenú vodu. Nevnímala, neplakala. Gogino ju opäť strčil pod vodu, opakoval niekoľkokrát, až konečne studený proces zabral. Kŕče horúčky povolili a maličká začala fikotavo plakať. Prežila, vďaka prítomnému Goginovi.  "V tejto diere neostanem", zvykol dodať Gogino, keď bol v pravom čase, na pravom mieste.

Urastená postava, lekár na vidieku, ktorého nik inak nevolal, iba Gogino. Gogino mal na dverách ordinačné hodiny, ale bol k dispozíícii nonstop. Pohotovosť, centrálny príjem a ambulancia v jednej osobe a to kedykoľvek. Úprimne však mnohokrát dodával : "V tejto diere neostanem".

Pomalé sobotňajšie popoludnie, bolo počuť kohúta a náhle Adinove detské bleskurýchle kroky do kuchyne. Živá voda zaiskrila, omyl a strach v detských očiach. "Vypil som takú štiplavú sódičku" zvíjal sa ako dieťa, ktoré trpí. Dve klasické staré sódovkové fľaše. V jednej bol acetón a v druhej tetrachlór. "Ktoré z toho si pil? glgol si? " Mamka onemela, šok. Elka, dievča sotva pred maturitou mu ticho strčila mlieko do rúk, nútila ho piť. Poslúchol, Elka vliala do neho liter mlieka. Vzápätí niekoľkokrát vyvrátil obsah žalúdka.

Elka pri krčme uchytila komusi bicykel, bez pedála. Tour o život sa prehnala ku Goginovi. Zhrabol tašku, sadol na jednopedálovú rárohu a tetušky na priedomí videli, že ide o život. Bez húkačky a blikania jednopedálového bicykla. Neupravený a do nitky spotený analyzoval zvratky malého chlapca a odhadol správne : "Acetón, máš nádej, máme nádej " a podával mu čosi. "Dobré je to, dobré, zvládneme to",  opakoval si a strkal pohár vody paralyzovanej matke do ruky. Medzitým jeho manželka zavolala sanitku z 8km vzdialeného mesta. Záchranná akcia malého chlapca sa podarila po výplachu žalúdka.

Čriepky? Tisícky čriepok prevencie zo života vidieckeho lekára Gogina. Bol prítomný všade, vchádzal do domov svojich bezvládnych pacientov. Podal injekciu proti bolesti, skontroloval tlak,  bandáže a cievy na nohách prikrčených a tmoliacich sa starkých po dvoroch. Upravil liečbu, bol tam takmer ako rodina. Vlastné dvere mal vždy pre všetkých otvorené. "V tejto diere neostanem" - opakoval nahlas a tvrdohlavo stokrát.

Bola to parta "HIC". Gogino v nej mal svoje miesto, keď sa odstreľovali ľadové kryhy na Hrone. Keď chodievali so sieťou na ryby a nakŕmili takmer celú obec. Sieť na volejbalovom ihrisku visela kvôli nim, keď počasie dovolilo, tak turnaj fičal a Gogino v ňom. Opekačky pri Hrone si nenechali ujsť. Obyčajné čaro vidieka s ranným kohútom aj s kravami v starom družstve. "V tejto diere neostanem", pravidelne opakoval Gogino.

"Gogino"  svoju obec neopustil. Do konca svojho života ostal verný svojim pacientom. Zomrel mladý, okolo 65 rokov života, niekoľko rokov dozadu. Česť jeho pamiatke, nezabudneme na takú spolupatričnosť.

MUDr. Igor Vrbický

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?