Som jednou nohou v base

Autor: Ľubica Kočanová | 8.7.2013 o 17:39 | (upravené 8.7.2013 o 23:58) Karma článku: 19,12 | Prečítané:  4994x

Mám obrovský problém, v pondelok mi skoro zomrel pacient. Popri ňom vedľa ležali dvaja akútni pacienti. Mám na starosti šesť pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti. "Som tam sama", píše jedna z množstva sestier z intenzívnej starostlivosti.

O ostatných pacientoch ani nehovorím, keby sa im niečo stalo, tak to ani nezistím. A lekár nikde. Nie je v mojich silách ustriehnúť pacientov. Dispozičné riešenie neumožňuje monitorovať všetkých pacientov, lebo sú v troch miestnostiach.

U pacientov je zvýšené riziko krvácania a následné komplikácie. Oddelenie nie je vybavené monitorovacím systémom. Podávam liečbu, sledujem miesta vpichov, monitorujem tlaky, teploty, EKG, nemôžem ich sledovať naraz.

Nových pacientov pripravujem pred výkonom a vtedy tiež nemôžem sledovať pacientov, ktorí sú už po operačných výkonoch. Nevidím na nich. Riziko omylov a chýb, únava a vyčerpanie sa môže podpísať na zdravotnom stave ktoréhokoľvek pacienta vo vedľajšej izbe.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Bezpečnosť pacientov a kvalita poskytovania zdravotnej starostlivosti je ohrozená akútnym nedostatkom sestier na jednotkách intenzívnej starostlivosti a nedostatkom sestier na celom Slovensku. Minimálny personálny normatív na JIS podľa výnosu MZ SR z roku 2009 potvrdzuje, že bez ohľadu na počet pacientov sú v každej zmene na jednotkách intenzívnej starostlivosti, v transplantačných centrách a oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny najmenej dve sestry.

Nedodržiava sa to a sestry tak preberajú na svoje ramená ohrozenie života pacienta a súčasne ohrozujú seba. Pýtajte sa, ak idete na operačný výkon, koľko sestier pracuje na JIS a koľko pacientov má sestra na starosti. Aby ste vedeli, či je dodržaná Vaša bezpečnosť. Pomôžete k zmene.

 

Poznámka

Text o výnose MZ SR z roku 2009 o minimálnom personálnom obsadení na JIS bol doplnený a opravený 8.7.2013 o 23.30hod.

 Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?