Sen o ošetrovateľstve je snom pre pacientov

Autor: Ľubica Kočanová | 29.8.2013 o 20:04 | Karma článku: 18,35 | Prečítané:  5487x

3:2, alebo 3:6? Viacej lekárov, alebo viacej vzdelaných sestier treba mať na oddelení? Čo je optimálne?  Čísla, ktoré vyjadrujú pomer počtu lekárov k počtu sestier na "tradičnom" nemocničnom oddelení, kde je 30 pacientov. Prvé číslo je krutá realita v SR a to druhé realita vo vyspelejších štátoch. Zanedbané ošetrovateľstvo, zanedbaní pacienti, ľahostajnosť. Zrkadlo.

Znižovať počet personálu, najmä sestier je snaha všetkých zamestnávateľov. V prípade pacientov a ošetrovateľskej starostlivosti je to zvýšené poškodzovanie pacienta, nárast nežiadúcich udalostí, dekubitov a nozokomiálnych nákaz. Preťaženie personálu nonstop, mobbing, bossing, šikana.

Každý pacient má právo na profesionálnu starostlivosť sestry. Ale nie 30 pacientov naraz od dvoch sestier prítomných v dennej zmene na oddelení. V nočnej zmene je to často 30 pacientov na jednu sestru, bez sanitára a bez lekára. Vedúce sestry, námestníčky pre ošetrovateľstvo, manažmenty sú spokojné a ticho. Ticho majú v plate. Hovorkyne nemocníc deklarujú dostatok personálu. Aj sestry sú ticho, ale ich ticho je následok strachu, mobbingu, bossingu a šikany na oddeleniach.

Nežiadúce udalosti, nozokomiálne nákazy a dekubity nemocnice najradšej nenahlasujú. Oficiálne výsledky máme teda priaznivé, štatistiky vzorné, ale  sú to klamstvá. Ak by pravda vyšla najavo, tak bude odhalená aj tá najdôležitejšia príčina vysokého počtu nežiadúcich javov - nedostatok sestier, asistentov, sanitárov. Druhá dôležitá príčina je nevyhovujúce prostredie. Hygienik a požiarnik pri návšteve a kontrole množstva nemocničných oddelení v SR musí zavrieť oči, uši, nos a ústa. Tretia dôležitá príčina je neospravedlniteľné vyhorenie preťažených sestier.

Zdvihneme všetci bezmocne plecia a manažmenty budú ťahať karavánu takto ďalej? V Košiciach, v Bratislave, v Bystrici, Prešove, Zvolene, Kežmarku, Malackách, Revúcej, Leviciach, v Bardejove ... ?

Sestry z interného oddelenia v Bratislave požiadali písomne manažment o posilu. Pacienti tak získali o jednu sestru naviac.  Nie je to ideálne, ale teraz je tam aspoň 1 sestra na 9 pacientov v dennej zmene. Kompromis. Sestry z Košíc požiadali písomne o navýšenie počtu sestier. Oddelenie na základe ich žiadostí prijalo 5 ďaľších sestier, vytvorilo 5 nových pracovných miest. Sestry z chirurgie v Skalici boli aktívne takisto, pacienti získali o jednu sestru naviac. Nesnívajú, ale konajú.

Manuál, ako jednoducho riešiť život ohrozujúce situácie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?