Sestre Nelke zvoní zvonček vo vyšetrovni

Autor: Ľubica Kočanová | 25.9.2013 o 18:00 | Karma článku: 20,97 | Prečítané:  6124x

Vymieňa posteľnú bielizeň na posteli, kde pacient premokryl plachtu. Zvonček vo vyšetrovni zvoní, počuje ho. Sanitárka na oddelení nie je, vybehla s iným pacientom ako doprovod na RTG. Nelka jednou rukou pridŕža telo pána Jozefa na boku a druhou prikladá narolovanú čistú plachtu za jeho chrbát. Čisto a rovno musí byť, lebo je to prevencia preležanín. Pán Jozef ich nemá. Pravidelne ho Nelka polohuje.

Zvonček zvoniť neprestáva. Pacientka odvedľa potrebuje na toaletu. Sanitárka je však preč a Nelka dokončuje polohu pacienta Jozefa. Zvonček zuní v Nelkinej hlave. Vybehne na chodbu a uteká tam, kde sa svieti. Podáva WC kreslo pacientke, prisunie jej zvonček a so slovami "zvoňte, ked budete potrebovať" odbieha do prvej izby skontrolovať infúziu, ktorú zaviedla dehydratovanej pacientke.

Glykemický profil sleduje u pacienta v tretej izbe. Napichne prst a natiahne krv do indikačného papierika, odčíta hodnoty glykémie na displeji a opäť počuť zvonček. Uloží glukomer a beží k pacientke s WC kreslom. Pomôže jej do postele, upraví. Sanitárka, ktorá sa vráti z vyšetrení s pacientom, preberá druhého pacienta a odchádza s ním na sonografické vyšetrenie do druhej budovy. Zvonček zvoní, a zvuk sa rozlieha po celej chodbe. Nelka beží tam, kde sa svieti. Podať liek od bolesti, utlmiť nauzeu mladej žene.

Infúzia pacientke dotiekla, Nelka ju odpojí a pomáha jej na toaletu na chodbe, aby sa jej hlava nezakrútila. Vo WC miestnosti počuje zvuk zvončeka, necháva pacientku na toalete a beží za ostrým zvukom. Iná pacientka vracia a je tu problém dať všetko v posteli do poriadku. Sanitárka je preč, slabučká pacientka po infúzii sedí opustená na WC a Nelka utiera tvár tretej pacientke. A zvonček zvoní.

Pripravuje lieky do dávkovačov na ďaľší deň 30-tim pacientom, koncentruje myseľ a zvonček zvoní. Sanitárka potrebuje pomôcť pri hygiene u ťažkého pacienta. Musia pracovať dve, pacient je ťažký , obézny. Konečne je pacient voňavý a zvonček opäť zvoní. Prichádzajú príbuzní a pýtajú sa Nelky, Nelka odpovedá, ale zvonček zvoní. Pacient z piatej izby má bolesti v krížoch, nevie vydržať a Nelka beží podať analgetiká.

Pani vedúca sestra, pani námestníčka, pán riaditeľ, pán manažér, pani ministerka, vážené poisťovne, Vám ešte ten Nelkin zvonček nezvoní?

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Na Slovensku máme o 7000 nemocničných lôžok viac ako je priemer OECD. Oproti priemeru OECD nám chýba 16 200 sestier. Lekári nám oproti priemeru OECD nechýbaju, dokonca v počte lekárov sme trošičku lepší, ako je priemer. Ak zrušíme 7000 lôžok a nemocnice budú funkčne integrované, tak počet sestier na oddelení v jednej zmene sa zvýši na 6 sestier pre 30 pacientov. Spojené nádoby a logické myslenie. Prevencia, po ktorej voláme spoločne.

7000 lôžok patrí chorým ľuďom, ktori volaju po dlhodobej starostlivosti, sociálno zdravotnej. Zaslúžia si ich, pre všetko čo urobili pre nás, teda pre vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?