Lekár v ambulancii sestru neplatí, platí ju pacient

Autor: Ľubica Kočanová | 30.9.2013 o 18:16 | Karma článku: 15,76 | Prečítané:  7965x

"Načo mi je sestra?" Demagogické vyjadrenia ambulantných lekárov, ktorí sebecky chránia svoju ambulanciu. Svoj príjem, svoje investície, svoj majetok. "Nechcem platiť sestru", suverénne vyjadrenia na adresu zvýšenia platov sestier, ktoré práve oni spochybnili a všetkým sestrám prekazili. Sestre vyšši plat nedajú, zarábajú iba oni, sestra je pre nich "nutné zlo" v ambulancii.  Zabúdajú však, že pacient sestru v ambulancii potrebuje rovnocenne, ako aj lekára. Príjem lekárov je zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, ktoré si pacienti posielajú na svoju komplexnú zdravotnú starostlivosť. Na starostlivosť lekára a rovnako aj na poskytovanie zdravotnej starostlivosti sestrou. Pacienti sú tí, ktorí potrebujú profesionálnu prácu sestry v ambulancii aj v komunite, nie lekári.

Práca sestry v ambulancii, to nesmú byť iba ranné odbery a kartička poistenca

Dlhoročná snaha lekárov zarobiť na pacientoch zdegradovala prácu sestry v ambulancii na administratívnu silu, ekonómku, poštárku, upratovačku, možno aj sekretárku.  "Tých pár odberov, ktoré urobí si viem urobiť aj sám", deklarujú suverénne a nadradeno. Netušia vôbec, čo znamená ošetrovateľstvo v primárnej sfére.

Poškodzujú svojich vlastných pacientov ak v ambulancii nemajú erudovanú sestru. V komunite, ktorú má lekár v kapitácii sa teda neposkytuje ošetrovateľská starostlivosť metódou ošetrovateľského procesu. Kvalita takejto ambulancie je pochybná a profesionálne nekvalitná a je potrebné prehodnotiť pôsobenie takejto ambulancie bez sestry, teda bez ošetrovateľstva. Tu niečo páchne.

Stačí nam zhodnotiť výsledok práce ambulantných lekárov. Prevencia obyvateľstva je často iba fiktívna, diagnostika na základe overenia "lege artis" chýba a Slovensko je so zdravotným stavom obyvateľstva na chvoste Európy. Lebo ide iba o vrecká tejto skupiny?  Ošetrovateľstvo pochovali, nedovolia jeho rozvoj. Česť výnimkám, ktoré poznám a vážim si ich.

Slovensko potrebuje akceptáciu ošetrovateľstva ako vedy, vedy na základe dôkazov.

Profesionálne ošetrovateľstvo 21. storočia prináša metódu ošetrovateľského procesu so svojimi cca 250- timi klinicky overenými ošetrovateľskými diagnózami. NANDA II. je celosvetovo uznávaná klasifikácia ošetrovateľských diagnóz. Pacienti v komunitách potrebujú prevenciu, ktorá sa v týchto ošetrovateľských diagnózach ukrýva.

Ošetrovateľský proces je duševná činnosť sestry, to znamená, že sestra posudzuje, diagnostikuje, plánuje, realizuje intervencie a vyhodnocuje. Aj v ambulanciách prvého kontaktu! To znamená, že je to na 80% duševná činnosť a iba na 20% sú to výkony.

Sestra v ambulancii je povinná roširovať prevenciu v komunite, ktorú má lekár v kapitácii. Vstať zo svojej ambulantnej stoličky a ísť za pacientom, ktorý je v domácnosti a je nesebestačný, postarať sa o uspokojovanie jeho biologických, psychologických aj sociálnych potrieb a tým aj celej jeho komunity. Posudzovať, diagnostikovať, realizovať napr. odbery, terapie proti bolesti, vyhodnocovať, skontrolovať stav vitálnych funkcií pacienta, zaznamenať a predchádzať tak komplikáciám.

Pravý odkaz z konferencii v ALMA ATA 1978 - pre ambulancie prvého kontaktu. Dať priestor sestrám prvého kontaktu. Vtedy tu vchádza systém, ktorý predchádza zhoršeniu zdravotného stavu komunít. Vniesť prevenciu poskytovanú sestrami prvého kontaktu je najlepšie riešenie pre pacientov. Prevencia, ktorá predchádza hospitalizácii pacientov je efektívna, nezaťažuje komunitu ani príbuzných, predchádza  komplikáciám v spoločnosti. Rieši sama seba, uchováva zdravie v spoločnosti.

Pacient a komunity si takúto sestru platia vo svojich odvodoch a potrebujú ju

Prečo teda rozvoju ošetrovateľstva lekári v ambulanciách bránia a prevenciu sestrami podkopávajú, keď pacienti a komunity ju potrebujú a je efektívna? Prečo sa nerealizuje, keď pacienti si ju platia a lekári tie peniaze berú pre seba a možno aj pre stravu svojho psa?

Ošetrovateľstvo je rovnocenná veda v sústave zdravotníckych vied

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?