"Čím viac preležanín, tým väčšie platby, tým lepší trh"

Autor: Ľubica Kočanová | 11.12.2013 o 7:54 | (upravené 11.12.2013 o 8:12) Karma článku: 17,27 | Prečítané:  6980x

Poznanie reality a čísiel  je desivé. Zaznamenaný nárast preležanín podľa VsZP od roku 2009 po rok 2012 je 39%. Zdravotné poistovne preplácaju v plnej výške ošetrenie preležanín agentúram ošetrovateľskej starostlivosti. Ošetrenie chronických rán, ako je ulcus cruris, diabetická noha, rán po amputácii, operačné rany takisto. Vákuovú terapiu rán, ktorá je jedna z najúčinnejších takisto preplácaju poisťovne v plnej výške, ale iba ak je pacient hospitalizovaný. Moderné výrobky pre terapiu sú predražené, prekypujú v lekárňach a v predajniach zdravotníckych pomôcok.

Prevencia pred vznikom preležanín nie je hodnotená spoločnosťou nijako, ani finančne. Možno ako "Dobré meno" organizácie, alebo "Dobré meno" kvalitnej ošetrovateľskej starostlivosti. Celosvetová Deklarácia Stop preležaninám hovori, že podľa výsledkov klinických štúdii až 95% preležanín nemusi vzniknúť, ak je poskytovaná bezvládnym pacientom kvalitná prevencia.

V číslach to znamená, ak všetky poisťovne v roku 2012 zaznamenali cca 9271 pacientov s preležaninami, tak cca 8807 pacientov ich nemuselo mať. Ak VšZP zaznamenala 50-60 ošetrení na jedneho pacienta v priemere, tak 528 447 ošetrení nemuselo byť. Dohromady to mohlo tvoriť cca. 13,2 mil. eur zbytočne. Ako vyčísliť bolesť z rán a zbytočnú smrť následkom sepsy z preležaniny?

Prevencia proti vzniku preležanín predstavuje polohovanie, hygienu, starostlivosť o inkontinenciu, nutričnú výživu, hydratáciu, rehabilitáciu, bazálnu stimuláciu, skrátka komplexnú oše starostlivosť. Prevenciu nie je vidno, ak je správne odvedená.

Vidieť je iba, ak bezvládny pacient má preležaninu, ale to by mala byť hanba zlej prevencii. Hanbiť sa však nik nemusí, lebo príčin je veľa a každý to zaobalí, alebo zvalí na toho druhého a tak Slovensko má "alibi".  Finančný postih? Určite nie, lebo ošetrenie rany poisťovňa preplatí a tým sa vlastne nekvalita v starostlivosti oplatí.  Laik iba tuší, že nemať ranu je pravidelná drina, ktorú je potrebné zaužívať, aby pacient netrpel. A v neposlednom rade aj zaznamenať.

Desivý je pre mňa princip navrhovaných 9 - tich ošetrovateľských výkonov z dielne MZ SR pre sociálne zariadenia, ktoré maju byť hradené zdravotnou poisťovňou. Štyri z deviatich výkonov sú o ranách, dva z toho sú ošetrenia dekubitov. Prečo desivý? Lebo čím viac rán, preležanín budú mať pacienti v zariadení,  tak tým lepšie platby. Príšerná a pomýlená filozofia bez kontrol.

Zoznam 9-tich navrhovaných výkonov v ZSS, ktoré majú byť preplácané zdravotnou poisťovňou

  • 3404-výživa pacienta sondou
  • 3411- čistenie a dezinfekcia tracheálnej kanyly
  • 3416 - aplikácia liečiva intramusculárna, s.c., i.c.
  • 3419 - príprava a podávanie infúzie
  • 3422b - ošetrenie dekubitu do 5 cm
  • 3422c - ošetrenie dekubitu nad 5cm
  • 3423a - preväz rany do 5 cm
  • 3423b - preväz rany nad 5cm
  • 3426 - odsávanie pacienta

(Zdroj: Kosturiková M. 2013. Quo vadis, sestry v zariadeniach sociálnych služieb. In Sestra. Bratislava: ECOPRESS a.s., 11-12 2013.,str. 40, ISSN 1335-9444)

Štyri z nich, označené hrubým písmom, sú v skutočnosti jedným výkonom. Stačí ich odlíšiť indexom a z 9-tich výkonov je vlastne iba 6 výkonov. Koľko potrebnej profesionálnej zdravotnej starostlivosti títo pacienti skutočne potrebujú je ťažké vymenovať, pretože každý z pacientov je iný.

Pacienti v zariadeniach soc. služieb potrebujú komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť.

Komplexná ošetrovateľská starostlivosť obsahuje cca 250 ošetrovatelských diagnóz podľa medzinárodnej klasifikácie taxonómie NANDA II. Patrí tam napríklad Hypertermia - horúčka, Hnačka, Zápcha, Bolesť akútna, Bolesť chronická, Inkontinencia, Deficit sebestačnosti, atď. Pacienti sú chorí a potrebujú prevenciu nonstop a nie iba deväť uletených výkonov, ktoré ktosi vytiahol z lotérie. Navrhovaných 9 ošetrovatelskych vykonov je pre zdravotníckych profesionálov a pre pacientov výsmechom. Dvojsečným pre spoločnosť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?