reklama

Deväť šošovičiek pre Popolušku

Ako sa Slovensko stará o svojich dlhodochorých ľudí,  ktorí sú v zariadeniach sociálnych služieb? Ku lekárovi sami nevládzu, v nemocniciach ich nikto nechce, hospicov máme celkom štrnásť, domov s ošetrovateľskou starostlivosťou iba jedenásť.  Zákon o dlhodobo chorých ministerstvo zdravotníctva nechce dlhodobo vytvoriť, vyhýba sa tomu dlhé roky, všetky vlády. Kto je dlhodobo chorý, na čo má nárok, kto sa má o neho postarať, kde a aké financie majú byť na jeho starostlivosť určené. Jasné pravidlá v legislatíve transparentnej, zdravotno sociálnej starostlivosti o občana Slovenskej republiky. Nášho spoluobčana, ktorý tu dlhé roky pracoval, tvoril a teraz je zrazu bezvládny. Stratégie do roku 2030 dnešného bezvládného človeka určite nezaujímajú, ani sa o neho tieto abstraktné sľuby nepostarajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Sociálnych zariadení máme veľa a v nich zhruba 32 000 ľudí na lôžkach. Zdravotnú starostlivosť však neposkytujú hoci ju na svojich www. stránkach predstierajú slovami "poskytujeme ošetrovateľskú starostlivosť 24 hodín denne". Ked sa lepšie prizriete, aký odborný tím pracuje v zariadení, tak sú to hlavne sociálny manažer, špeciálny pedagógovia, sociálni pracovníci a opatrovateľky. Sestry, ktoré majú poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť 24 hodín denne tam nie sú, iba tak uchytkom. Realita hovorí o tom, že odhadom 1800 sestier v zariadeniach sociálnych služieb ešte pracuje, ale sú preradené na kuchárky, upratovačky, opatrovateľky. Tak akých 24 hodin ošetrovateľskej starostlivosti, ak sestry reálne umývajú podlahy, varia, čistia zemiaky, a umývajú okná s vysokoškolským vzdelaním, alebo sú to sestry so špecializáciami v ošetrovateľstve.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto sú títo ľudia umiestneni v zariadeniach sociálnych služieb?

Pacienti, alebo "prijímatelia sociálnych služieb"?

Zdravý človek do zariadenia sociálnych služieb nemá dôvod ísť. Logika hovorí, že sú to ľudia dlhodobo chorí a potrebujú zdravotno sociálnu starostlivosť, lebo si ju dlhodobo sami poskytnúť nevedia. Rezort práce a sociálnych vecí týchto pacientov prezieravo nazval "prijímatelia sociálnych služieb". Rezort práce a sociálnych vecí ich nechce označiť ako pacientov, lebo inak by Slovensko muselo byť už na medzinárodnom súde v Štrasburgu za porušovanie ľudských práv, ak im zdravotnú starostlivosť neposkytujeme, alebo poskytujeme na čierno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sú to pacienti, tak im zdravotnú starostlivosť musi hradiť zo zákona zdravotná poisťovňa u ktorej sú poistení. Majú na to uzatvorenú zmluvu. Ale zdravotné poisťovne zdravotnú starostlivosť poskytovanú ľuďom v sociálnych zariadeniach hradiť nemusia, lebo sociálne zariadenia nie sú poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Nie su zadefinovaní v zdravotníckom zákone 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch, kde je jasne určené, kto je poskytovateľom.

Všetci pacienti v zariadeniach sociálnych služieb sú poistenci štátu. Štát za nich odvádza všetkým zdravotným poisťovniam zdravotné odvody každý mesiac povinne zo zákona. Financie však do sociálnych služieb neprúdia, nemajú ako. Zákony im to neumožňujú. Ostávajú teda tieto peniaze zdravotným poisťovniam? Priznané ako zisk?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké sú to peniaze, ktoré takto tečú hrdzavým potrubím? Peniaze z daní, ktoré tvorime my, ekonomicky aktívni ludia a posielame ich štátu v daniach, v odvodoch, lebo sme solidárni aj ku našim spoluobčanom, ktorí sa o seba nemôžu postarať a sú v zariadeniach sociálnych služieb.

Tvoriť stratégie do roku 2030 už 20 rokov z dielne ministerstva zdravotníctva pre starostlivosť o dlhodobochorých sa zdajú ako dávka arogancie pre tých bezvládných, hlavne ak žiadna zo starostlivosti o dlhodobochorých im súčasne nie je poskytovaná a nie je dnes poriadne funkčná.

Prebiehajúca novela zdravotníckych zákonov 578/2004 Z.z., 577/2004 Z.z., 576/2004 Z.z. je dávkou polovýsmechu od zeleného stola a vykazuje všetky prvky protiústavnosti, preteky pre podanie novely na Generálnu Prokuratúru a ďalej na Ústavný súd.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predkladatelia novely zákona použili "koleso šťastia" alebo ťahali "lístočky z kolobúka" pri výbere deviatich ošetrovateľských výkonoch? Ktorý z vedeckých parametrov rozhodol, že ich bude deväť, alebo osem, alebo dvesto?

Pacientovi vpravo pod oknom ošetríme ranu, pacientovi vľavo nezmeriame glykémiu, pacientovi pri dverách neposkytneme žiadnu prevenciu a pacientovi odvedľa nezmeriame tlak, neznížime horúčku, a ani jednému z nich nepodáme lieky, lebo to nepatrí pod "top deväť vybraných ošetrovateľských výkonov".

Hovorkyňa Ministerstva Zdravotníctva uviedla, že je to pre pacientov v zariadeniach sociálnych služieb benefit. Pre ktorého z nich, pre toho pacienta pod tým oknom? A čo ostatní, ktorí majú horúčku, nauzeu, bolesť, zápchu, hnačku, potrebujú vymeniť permanetný katéter, podať stravu cez PEG, alebo podať kyslíkovú terapiu?

Diaľničné mýto prostredníctvom satelitu vieme merať úplne presne, dialničné nálepky zameriame na diaľku kamerou u každého vodiča, bezprostredne komunikujeme na vzdialenosť medzi kontinentami, elektronicky evidujeme DPH, väzňom poskytujeme komplexnú zdravotnú starostlivosť, emigrantom prispievame cca 46E na 1 deň, ale o našich starých, bezvládnych ľudí a dlhodobochoré deti sa postarať nevieme, lebo nechceme.

Slovensko potrebuje akútne zákon o dlhodobo chorých ľuďoch, kde bude uvedené, kto je dlhodobo chorý, kto sa o neho postará, kde a akým spôsobom. Súčasťou tejto legislatívy musí byť definovanie viaczdrojového financovania dlhodobej starostlivosti. Absencia zákona o dlhodobo chorých už viac ako dvadsať rokov traumatizuje spoločnosť, degraduje ošetrovateľskú starostlivosť a spôsobuje legislatívny chaos v dvoch rezortoch.

Pacienti v zariadeniach sociálnych služieb akútne potrebujú komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť, ktorú poskytuje sestra metódou ošetrovateľského procesu, sestra profesionálka so špecializáciou, alebo vysokou školou a nie kuchárka, upratovačka, pomocnica, alebo opatrovateľka. Komplexnú starostlivosť s individuálnym prístupom a to kontinuálne!

Ľubica Kočanová

Ľubica Kočanová

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Statik a sestra v jednej osobe, Asociácia sestier a pacientov ASAP, Cesta sestry ku pacientom Zoznam autorových rubrík:  spriadam myšlienky do nitkyopáť raz začiatokkomunita starých ľudípostavenie sestier v spoločnosOsobnostiošetrovateľstvovoľný pád ošetrovateľstvaVyberám z poštypovolanieprostrediezdravieprevenciaetika a empatiaposlanie sestrySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu