Sestra v ambulancii upratovačkou?

Autor: Ľubica Kočanová | 24.2.2014 o 7:16 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  3143x

Pracovné podmienky sestier a pôrodných asistentiek sú v Slovenskej republike často podprahové a hľadáme príčinu. Takmer z  každého uhla existuje nejaká snaha o podriadenie a nerovnocennosť.  Prečo?  Vyberám zatiaľ z pošty, v ktorej sa sestry zdôverujú.

"Pracujem ako sestra na internej ambulancii. S doktorom sme mali dobrý pracovný  vzťah do 01.04.2012, keď sa vsetko začalo točiť okolo platov sestier a pôrodných asistentiek. Dodatok, ku ktorému ma nútil, som nepodpísala a plat mi upravil na 640eur.

Potom mi ho po 3 mesiacoch znížil na pôvodných 465eur, keď bol zákon posunutý na Ústavný súd. Po pol roku mi ho opäť upravil na 640 eur. Taký plat mam aj dnes, všetko uvádzam v hrubom.

Dostali sme kontrolu z hygieny. Stav v ambulancii je nevyhovujúci, upratovačka žiadna, ja som z dobrej vôle každý deň pozametala a v piatok umyla podlahu.

Zrazu odo mňa doktor žiada veľké upratovanie. Bránim sa, ja nie som upratovačka, ani sme sa na tom nikdy nedohodli, nemám to ani v pracovnej zmluve".

Neskutočný vychytralec, rozmyšľam čo s tým, zákon je na strane sestry. Sestry majú poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť a nie upratovanie. Toľko poníženia neviem uniesť.


"Odpoveď doktora je, že v plate mám aj 50 uer za upratovanie. Doteraz som to nepočula. Dnes mi predložil na podpis dodatok k Pracovnej zmluve o zníženie platu o 50 eur, pretože som odmietla upratovať. Poradila som sa s právničkou ...nepodpisovat"

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Komplexná ošetrovateľská starostlivosť v ambulancii prvého kontaktu znamená až 80 % duševnej činnosti sestry z celkovej starostlivosti a na 20% je to realizácia profesionálnych výkonov. Podpora primárnej prevencie v ambulancii prvého kontaktu, tým aj primárneho ošetrovateľstva podĺa rozhodnutí z konferenciie v Alma Ata z roku 1978, nehovorí o podpore upratovania v ambulancii nič.  Poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v ambulancii v zmysle pracovnej zmluvy, ktoré je hradené zo zdrojov verejného zdravotného poistenia a hradí si ju pacient, nehovorí o upratovaní ambulancie takisto nič.  Dodatok k pracovnej zmluve o upratovaní netreba podpisovať. Ak budú nejasnosti o forme poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v ambulanciách, tak sa treba s dôverou obrátiť  na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pre objasnenie, čo je náplňou ošetrovateľstva v ambulancii

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?