Znižovanie platov sestrám v nemocniciach je poškodenie pacientov

Autor: Ľubica Kočanová | 16.2.2014 o 11:45 | Karma článku: 17,61 | Prečítané:  4374x

Pacienti si povinne posielajú na svoju zdravotnú starostlivosť peniaze do zdravotných poisťovní, alebo za nich poistenie hradí štát. Riaditelia nemocnic v Bojniciach aj v Zlatých Moravciach zdôvodňujú zníženie platov sestrám "zachránou nemocnice". Znižovaním platov sestier sa nemocnica zachrániť nedá, taká nemocnica je nezachraniteľná a má skrachovať.

Znížením platov sestier dochádza k zhoršeniu poskytovania ošetrovateľskej starosltivosti , ktorá je nosným pilierom zdravotnej starostlivosti v nemocnici. Pacienti trpia a preto nedoporučujeme pacientom hospitalizáciu v takých nemocniciach, kde sestry maju nízke platy, alebo sa riaditelia vyjadruju, že zachraňuju nemocnice znížením platov sestier.

Pacienti nemôžu dôverovať takej nemocnici, kde sestry majú podprahové platy. Taká nemocnica nedodržiava personálne normatívy, lebo šetrí na počte sestier aj na počte sanitárov. Zdravotná starostlivosť oddelenia je nedostatočná, ohrozená, operácie takisto, následne dochádza k poškodeniu pacientov. Pacienti nedostávajú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, za ktorú si platia.

Krátiť peniaze majú všetkým zdravotným sestrám v Zlatých Moravciach aj v Bojniciach. Podľa pôvodných informácií sestry by mali prísť mesačne o 100 až 200 eur.

Nemocnicu nie je nikdy možné zachrániť znižovaním platov sestier, lebo životné náklady a podmienky všetkých sestier su oveľa vyššie, ako ich čisté prijmy. Naopak takáto hodnota poskytovania zdravotnej starostlivosti v nemocnici sa stáva nekvalitnou.

Ak je potrebné zachrániť nemocnicu, tak určite iným spôsobom, ako znižovaním platov sestier, ktorých čistá mzda sotva vystačí na pokrytie ich životných nákladov.  Ošetrovateľstvo týmto aktom stráca na svojej pozícii v sústave rovnocenných zdravotníckych vied a stráca kredit kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti a uspokojovania potrieb všetkých pacientov.

Ak nemocnica nie je zachraniteľná, tak nech skrachuje, do takej nemocnice nech pacienti nevstupujú. Sestier máme málo na Slovensku, je potrebné sestry prijať na iných oddeleniach iných nemocníc, ktoré nekrachujú. Posilniť v nich ošetrovateľstvo tak, aby mohli poskytovať kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť, nielen svojimi zručnosťami, vzdelaním, ale hlavne výrazne vyšším počtom sestier na oddeleniach, ako je dnes.

Pacienti potrebujú modernú a kvalitnú ošetrovateľsku starostlivosť na celom území Slovenska s veľkým počtom spokojných a ocenených sestier a nie vyčerpané a zotročené sestry.

Ak nemocnice krachujú, nie je to chyba ošetrovateľstva, ale porucha celého systému.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?