Kto chce vyhodiť ošetrovateľstvo z ambulancie?

Autor: Ľubica Kočanová | 8.4.2014 o 15:29 | (upravené 10.4.2014 o 6:38) Karma článku: 15,28 | Prečítané:  5386x

Ošetrovateľstvo tretieho tisícročia musí mať dôležitú primárnu sféru prvého kontaktu s pacientom. Pacienti potrebujú v ambulaciách praktického lekára, rovnako sestru, rovnako aj lekára. Potrebujú ošetrovateľskú prevenciu, rovnako, ako aj medicínsku prevenciu. V ambulancii nesmie prevládať dominancia medicíny nad ošetrovateľstvom. Tieto dve vedy musia byť rovnocenné pre všetkých pacientov, zdravotníkov, ale aj pre zdravotné poisťovne. V opačnom prípade ide o diskrimináciu pacientov, ktorí si starostlivosť o svoje zdravie poisťujú u zdravotných poisťovní. Pri poistení starostlivosti si pacienti predsa nevylučujú ošetrovateľskú starostlivosť z balíka zdravotných služieb!

Lekári ho nechcú, presadzujú medicínsky model, lekár ošetrovateľstvo neposkytne

Dlhodobou snahou ambulantných lekárov je nahradiť sestru v ambulancii všeobecného lekára za asistenta. Slovensko však určilo povinnosť lekára a sestry v ambulancii a tým je zabezpečená aj primárna ošetrovateľská starostlivosť prvého kontaktu s pacientom.

Vo svojej snahe však lekári nepoľavili, čo dokazuje opäť nenápadná pripomienka v legislatívnom procese k úprave zákona, ktorý vôbec nehovorí o ambulantnej sfére. Podali pripomienku, ktorou chcú opäť nahradiť sestru za asistenta, alebo lekára, a obrať pacientov o primárnu ošetrovateľskú starostlivosť.

Ošetrovateľstvo primárneho kontaktu sa musí rozvíjať pre pacientov

Ako to však má byť? Vykonáva sa prevencia u pacientov v ambulanciách? Kto sleduje zdravých ľudí, kto navštevuje bezvládnych ľudí doma, ktorí sú v kapitáciách ambulancie? Ruku na srdce, často tí dvaja profesionáli spolusediaci v ambulancii riešia iba to, čo prídu pacienti riešiť do ambulancie. Predpíšu lieky, alebo pošlú ich k odborníkom.

Tam kde sestra nie je, tam je pacient, jeho rodina, alebo komunita diskriminovaná

Často si zo sestry  lekár v ambulancii urobí pomocníčku, poštárku, telefonistku, ekonómku, pisárku. Prevencia teda nie je realizovaná. Hlúposťou systému na Slovensku je, ak sestra robí v čakárni ešte aj policajtku a musi rozhodovať o poradí, kto prišiel prv a koho z pacientov uprednostniť. To veru nie je zdravotná prevencia, iba ak prevencia iného typu. Ale v 21. storočí?

Pacienti potrebujú ošetrovateľstvo primárneho kontaktu rovnako, ako medicínsky princíp

Vážne však je, že mnohé sestry sa dali do tejto role vmanipulovať a nevymanili sa z minulostoročnej rutiny pomocníčky lekára. Chybou je, že nezačali reálne poskytovať ošetrovateľskú prevenciu samostatne. Vyhľadávať riziká zdravých ludí, podporovať zdravie,  monitorovať zdravých, sledovať chorých, laboratórne parametre, vitálne funkcie, sebestačnosť, zmierňovať utrpenie. Navštevovať bezvládnych doma, posúdiť ich stav , venovať sa edukačne napríklad hypertonikom, diabetikom, urobiť im program kvality života, upraviť stravu.

Pacienti si však platia ošetrovateľskú starostlivosť prvého kontaktu

Každá zdravotnícka literatúra popisuje ako zdravotnícky tým lekára a sestru. Nikde nie je spomínaný lekár a zdravotnícky asistent. Počas štúdia ošetrovateľstva sa pripravujú budúce sestry na ich samostatnú činnosť. Sestry sú už počas štúdia pripravené posúdiť zdravotný stav pacienta, naplánovať intervencie v rámci svojich kompetencií vzhľadom na individualitu každého pacienta, sestra je osoba, ktorá vie akým spôsobom edukovať pacienta pri jeho zdravotných problémoch. Zdravotnícky asistent tieto kompetencie nemá. Sestry sú v rámci sústavného vzdelávania nútené aktívne sa vzdelávať a rozširovať svoje vedomosti.

Sestra, ktorá má chuť pomáhať pacientom toto vzdelávanie vyhľadáva sama a z vlastnej iniciatívy sa zúčastňuje rôznych kurzov a školení, aby sa mohla venovať pacientovi podľa najnovších výskumných zistení. Sestra v ambulancii praktického lekára pre dospelých môže plniť tiež funkciu komunitnej sestry. Môže vykonávať návštevy pacientov v domácom prostredí a realizovať intervencie v rámci svojich kompetencií. Sleduje zápalové parametre aj ľuďom v domácnostiach. Monitoruje hypertonikov, EKG nosí priamo ku pacientom domov, hodnotí pacientov ako celok, holistickú bytosť v komunite, súčasť rodiny.

Pracuje samostatne, podáva infúzie proti bolesti a iné vnútrožilové terapie, samostatne vyhľadáva pacientov a predchádza u nich komplikáciám a úplne zbytočným hospitalizáciám. Tu asistent môže iba asistovať, lebo tu je poskytovaná spoločná aj medicínska aj ošetrovateľská efektívna prevencia. Lekár a sestra je nerozlučiteľný tím, vzájomne sa dopĺňajúci pre benefit pacientov.

Mgr. Petra Oláhová, ambulantná sestra, venuje sa denne prevencii, vyhľadáva účinné výrobky pre liečbu rán pacientov, sleduje zápalové parametre u pacientov, zaoberá sa očkovaním pacientov, samostatne edukuje profesionálov aj laikov o systéme očkovaní. Pracuje v ambulancii, kde je prevencia pacientov na prvom mieste, informuje príbuzných o pomôckach pre bezvládneho, ako postupovať, ako sa postarať o bezvládneho. Ako a prečo bandážovať dolné končatiny. Tu asistent môže iba asistovať, tu je tiež poskytovaná efektívna prevencia spoločne lekárom aj sestrou.

Pacienti potrebujú ošetrovateľský princíp, nie iba predpis a nastavenie farmakoterapiou

Asistenti majú zatiaľ svoje miesto v systéme, nevieme sa vyrovnať v ošetrovateľstve so stratou starého stredoškolského systému s maturitou. Treba to akceptovať. Spoločnosť však príliš ťažko akceptuje vysokoškolské vzdelanie a samostatnosť sestier. Vzdelanie sestier stále naráža na odpor, tak ako každá zmena. Nedovoľme však vyhnať ošetrovateľstvo a sestru z ambulancií primárneho kontaktu. Ublížime tým aj zdravým aj chorým pacientom. Zdravotná starostlivosť nie je len ordinácia liekov lekármi, častokrát je potrebný viacej ošetrovateľský systém pre blaho pacientov, rodín, komunít.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?