Manažment v ošetrovateľstve

Autor: Ľubica Kočanová | 2.5.2014 o 16:39 | (upravené 2.5.2014 o 21:23) Karma článku: 15,99 | Prečítané:  5965x

"Chcete vyšší plat, alebo vám pridáme sestru na oddelenie, rozhodnite sa". Manažérske slová, ktoré často adresuje vedúca sestra sestrám pri lôžku na ťažkých oddeleniach našich nemocníc.  Takýto "ošetrovateľský manažment" potrebuje ozaj verejnú diskusiu.

Stretla som sa s takýmto zainteresovaním zamestnancov o rozhodovaní v manažmente ošetrovateľstva na oddeleniach už častejšie. Chvályhodné je, že o manažmente rozhoduju aj priamo zamestnané sestry na oddeleniach, ale to je asi tak jediný manažment o ktorom sú spoluzodpovedné rozhodovať.

Zodpovednosť za nedodržiavanie personálnych normatívov v nemocniciach je potom presunutá nepriamo na tie zamestnané sestry, ktoré sú pri lôžku pacientov. Veď potrebujú vyššie platy, ktorá by nechcela, veď životná úroveň sestier je veľmi nízka. Mnohé z nich nemajú ani vlastné auto a začo by si kupovali benzín? Väčšina z nich žije v prenajatých priestoroch, alebo dochádza. Nízka životná úroveň ošetrovateľstva spôsobuje často, že väčšinou priamo Bratislavčanky sestrami nie sú. Bratislavčanky sa nerozhodnú pre štúdium ošetrovateľstva. (Prepáčte, som Bratislavčanka, ale sestry v BA poznám iba z inych regiónov, ak som poznala Bratislavčanky, tak tie pracujú v cudzine, okrem pár výnimiek, ktoré si veľmi vážim). V Bratislave pracujú väčšinou sestry, ktoré dochádzajú zo Slovenska, alebo bývaju v prenájme, alebo na ubytovni, čím sa ich životné náklady zvyšujú. Prenájom v Bratislave je vysoký, každá jedna sestra potrebuje z existenčných dôvodov zvýšiť mesačný príjem. Potom je rozhodnutie jednoznačné. Rozhodne vyšší plat a chápem ich úplne.

Na oddeleniach nie je dostatok sestier, sú oddelenia v Bratislave, kde sa točia iba tri sestry, ktoré majú na starosti 13-14 pacientov v dennej zmene. Pracujú takmer nonstop, lebo ich nemá kto nahradiť. Zákonník práce nie je pritom dodržiavaný, nemaju dostatočný relax a oddych. Iba ísť domov a vyspať sa a späť do dvanásťhodinovej zmeny. Denná, nočná, pauza na spánok, denná, nočná, pauza na spánok. Za cenu vyššieho platu.

Vedúca sestra ich takýmto manažmentom neverbálne zaväzuje mlčať o nedodržiavaní personálneho normatívu. Podľa vyhlášky sa v dennej zmene má starať jedna sestra o 9-10 pacientov. Reálnou pravdou je, že sestry sa starajú o 14-25 pacientov. Sestry sú ticho, dostali vyšší plat a tak sú ticho o tom, že o pacientov sa starajú preťažené sestry bez odpočinku. Sestry sú svojim podpisom zaviazané mlčanlivosťou o tom, že sa starajú o veľké množstvo pacientov a že starostlivosť o tých pacientov je nedostatočná a vlastne sa poskytovať nedá.

Vedúca sestra je spokojná, že "sestry rozhodli a plat im zvýšila" a o nedodržiavaní personálnych normatívov nikto netuší. Manažment v ošetrovateľstve sa študuje dva roky na vysokých školách ošetrovateľstva. Prax však vyzerá veľmi zaostalo a hmlisto. Verím, že raz morálne víťazstvo a etika zvíťazí nad takýmto "manažmentom"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?