Aktivačné práce v zariadeniach sociálnych služieb

Autor: Ľubica Kočanová | 22.6.2014 o 21:10 | (upravené 22.6.2014 o 21:33) Karma článku: 13,03 | Prečítané:  5496x

Preradenie sestier na opatrovateľky zamestnávateľmi je častý proces v zariadeniach sociálnych služieb. Čiastočné úväzky sestier sú škrípajúcou brzdou rozvoja ošetrovateľstva. Ktoré vysokoškolsky vzdelané sestry by chceli ísť pracovať pri takýchto podmienkach do zariadení sociálnych služieb? Tak veľmi sú tam potrebné pre pacientov.  Tlak znižovať financovanie ošetrovateľstva prináša so sebou kreativitu mnohých zamestnávateĺov, ale aj politikov.

Ošetrovateľstvo nie je opatrovateľstvo

Zamestnávatelia si potrebu sestier uvedomujú, je to pre nich nutné zlo. Klienti sú najmä chorí a bezvládni s najvyšším stupňom odkázanosti.  Zamestnajú sestru, ale preradia ju oficiálne na opatrovateľku, aby jej nemuseli dať adekvátny plat. Prípadne jej sľubia cash odmeny, aby problém zamlčala. V mzde má opatrovanie, upratovanie, alebo dokonca aj varenie

Sestra je vždy sestrou a vykonáva svoje povolanie sestry naplno aj v ZSS. Ak prebaľuje pacienta, tak ho prebaľuje ako sestra! Ak pacienta kŕmi, tak ho kŕmi ako sestra!  Nikdy, ako opatrovateľka!

Pri prebaľovaní sestra pacienta posudzuje, diagnostikuje, lieči, učí, povzbudzuje, bazálne stimuluje. Pri kŕmení takisto, posudzuje, diagnostikuje a uspokojuje jeho biopsychosocio potreby.  Kontroluje pritom príjem a výdaj tekutín aj stravy, symptómy, charakteristiky, sleduje vitálne funkcie, pokožku, stav vedomia, atď. Na základe vzdelania vie posúdiť zmeny. Učí to aj opatrovateľky, kvalitnejšej starostlivosti a dohliada. Opatrovateľky majú iba 220 hodinový kurz! Niektoré vôbec, nie je to nutné, lebo kontroly v ZSS nie sú funkčné.

Ošetrovateľstvo je v ZSS uvedené ako doplnková služba

Zariadenia sociálnych služieb veľmi nekvalitne nahrádzajú chýbajúce LDCH, hospice, domy s ošetrovateľskou starostlivosťou, ktorých je v SR nedostatok. Nemajú predpísaný odborný personálny normatív, ani materiálno technické vybavenie. Nemusia spĺňať prísne hygienické a bezpečnostné parametre, (hygienik, požiarnik)  nakoľko sú iba sociálnymi zariadeniami.

Ak lekár podá pohár vody  pacientovi, nie je preradený na sanitára! Urobí to vždy ako lekár. Ak poslanec v NR SR si poupratuje miestnosť, nie je preradený na upratovača! Ak minister si zapisuje poznámky, tak nie je preradený na administratívnu silu!  

Prečo si to dovoľujeme voči ošetrovateľstvu?

Máme veľa sociálnych pracovníkov, ktorí v tejto sfére potrebujú pracovné uplatnenie a majú teda dominanciu. Nadraďujeme medicínsky princíp nad ošetrovateľský. Chorých ľudí v ZSS sme nazvali iba prijímateľmi sociálnych služieb! Sanitárov, opatrovateľov, oslovujeme všetci slovom sestra, sestrička. Netušíme, že sestrami vôbec nie sú, nemajú potrebné vzdelanie. Nevieme priznať, že dôchodcovia a starí ľudia v SR si nevedia financovať zo svojich dôchodkov starostlivosť. Nemáme legislatívne transparentný systém v dlhodobej starostlivosti.

Nezamestnaní v rámci aktivačných prác v sociálnych službách

Desím sa kreativity zamestnávateľov, ktorých povzbudil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter k zamestnávaniu ľudí v rámci aktivačných prác v zariadeniach sociálnych služieb.  Filozofia zníženia nezamestnanosti v SR je pekná a veľmi potrebná. Aká bude však kvalita starostlivosti v ZSS, ak sú to aktivačné práce a sestry tam nie sú? Zodpovednosť za chorých a bezvládnych ľudí budú preberať nezamestnaní ľudia v rámci aktivačných prác? Prečítajte si tu a tu. Komu v SR bije kvalita do očí? 

Garanciu za chorých a bezvládnych ľudí v ZSS musí prebrať ošetrovateľstvo

Prestaňme v SR ponižovať a degradovať ošetrovateľstvo! Ošetrovateľstvo musí mať svoj adekvátny post pre všetkých pacientov, všade. Ošetrovateľstvo v ZSS potrebuje rozvoj ako ostatné vedy, rovnocenne ako lekárske, alebo sociálne vedy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?