Cez "bariéry" ku pacientom

Autor: Ľubica Kočanová | 12.8.2014 o 10:00 | (upravené 12.8.2014 o 10:20) Karma článku: 15,82 | Prečítané:  4989x

Nechce nikoho obťažovať, žije sama v Bratislave a má 84 rokov. Prejde pár metrov do kostola a to je pre ňu najdôležitejšia komunita, kde zozbiera nejaké informácie. Oprávnene. Chodí s dvomi francúzskymi barlami, čaká ju operácia bederného kľbu. Pocit, s ktorým sa ťažko vyrovnáva a hľadá sebe podobných práve tam. Skúsenosti iných pre povzbudenie, alebo dokonca priamo informácie. Internetu a sociálnym sieťam pochopiteľne nerozumie. 

Tají v tele rany, ktoré má na nepríjemných miestach. Znepríjemňujú jej život, štípu, hnisajú, nevie si to sama ošetriť, ani sa to nedá. Bolesť v kľbe, opiera sa o barlu a druhou rukou ošetruje miesta, ktoré nevidí. Bola u dvoch lekárov, u všeobecného aj u kožného, predpísali jej roztok a krém. Vybrala si to v lekárni a tak si to doma "patlá ako vie", nevidí, že jej to hnisá a mokvá. Miesto, ktoré sa tak ťažko dá chrániť krytím, alebo prelepiť sterilnou náplasťou. 

Lavica v kostole jej dáva nádej na zlepšenie. Iba z "rečí" sa dozvedá o domácej ošetrovateľskej starostlivosti a tak od vedľa sediacej ženy už vie, že zavolá sestru "Nelku" z domácej ošetrovateľskej agentúry. Nelka sa zdesí, keď vidí a cíti zahnisanie otvorených rán. Nerozumie lekárom a sestrám v ambulanciách, ktorí syndróm imobilného človeka nevideli a neodporučili  dlhodobochorej žene hociktorú agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti, ktorá pôsobí na území Bratislavy. 

Nelka na základe prvého posúdenia zmení pacientke liečbu, veď aj rana zmenila svoj charakter. Nakúpi liečebný materiál.  V deň prvého ošetrenia rany prestanú zapáchať, do dvoch dní prestanú bolieť. Postupne sa rany liečia pri trpezlivom každodennom posudzovaní a čistení. Nelka má bohaté skúsenosti s liečbou rán, veď ich vidí veľké množstvo každý deň u pacientov. Keby rany ostali na "patlaní dlhovekou pacientkou" - tak ich pacientka nevylieči ani do predoperačných vyšetrení.

Nelka počas liečby rán musí ťažko chorú pacientku poslať opäť ku všeobecnému lekárovi, ktorý pacientku na francúzskych barlách musí poslať ďalej. Opäť ku dermatovenerológovi, lebo rany zmenili charakter zlou starostlivosťou. Lekár špecialista dermatovenerológ pacientke predpíše liečivo, ktoré Nelka pacientke už priebežne podáva, lebo pacientka by nemohla existovať s takými ranami. Vypíše nález, dá podpísať informovaný suhlas. Informoval určite pacientku?

Dlhoveká pacientka o francúzskych barlách sa musí vrátiť ku všeobecnému lekárovi s novým nálezom. Všeobecný lekár vypíše nové tlačivo  - návrh na domácu ošetrovateľskú starostlivosť pre pacientku. Na základe tohoto návrhu konečne môže sestra Nelka uzatvoriť zmluvu s dlhodobochorou pacientkou o poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti v domácom prostredí. Na záver procesu, keď rany pacientky sú už takmer vyliečené.

Cesta, ktorá znechutí a odradí zdravého príbuzného a nie osamotenú dlhovekú pacientku, ktorá ledva kráča na francúzskych barlách a čaká na operáciu bedrového kĺbu. Pri takýchto "zákopoch" sa jej nedočká. Podstatné je dať sestre Nelke samostatné kompetencie a nie zosnovať ťažkopádne tankodrómy pre ťažkých pacientov a ich príbuzných, ktorí sú doma a sú osamotení a bezradní.

Pacienti musia podpisovať u lekárov informovaný súhlas, ale informovaní nie sú. Ani lekárom, ani sestrou. Aj tá lavica v kostole pacientom niekedy napovie viac. Sestra Nelka je podstatne efektívnejšia ako manažéri v zdravotníctve, ktorý systém vymysleli. Toto poznanie ju vedie k presvedčeniu, že chce zmenu.

Ošetrovateľstvo potrebuje zmeniť kompetencie na základe vzdelania a rokov praxe. Veď je to efektívne a lacnejšie. Dostupnejšie a rýchlejšie pre pacientov a ich rodiny, komunity. Nastaviť priamo jednoduchý zmluvný vzťah s pacientom, ktorý sa nevie dostaviť k lekárovi. Pacienti ani zdravotníci nepotrebujú k liečbe takú zbytočnú mašinériu dokumentov, ktoré si sami vybaviť nevládzu. Kto im to má vybavovať? Sestra Nelka?  Prečo Nelka? Veď aj tak v mnohom musí supľovať chýbajúcu legislatívu a chýbajúce články na prekážkovej ceste ku pacientom. Pre osamelých pacientov, ktorí chcú žiť doma, je to Everest. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?