Sedem lekárov a dve sestry na tridsať pacientov

Autor: Ľubica Kočanová | 1.10.2014 o 15:24 | (upravené 2.10.2014 o 10:30) Karma článku: 12,67 | Prečítané:  21685x

Častý personálny model nemocničného oddelenia na Slovensku, v dennej zmene. Stretla som sa aj s oddelením, kde je jedenásť lekárov a dve sestry na tridsať pacientov v dennej zmene. Jasná prevaha počtu lekárov nad počtom sestier. Dominancia medicínskeho princípu nad ošetrovateľským v oddeleniach nemocníc znamená nízku kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti všeobecne. Akoby ste v pekárni predávali iba vykysnuté cesto, bez upečenia.

Analýza poskytovania zdravotnej starostlivosti

 1. model  "Sedem lekárov a dve sestry"

Sedem lekárov možno operuje, alebo posúdi denne 30 pacientov, naordinuje terapiu, diagnostiku, rehabilitácie, zabezpečí tak medicínsky model starostlivosti. Dve sestry iba preberú indikácie lekárov a ledva ich stíhajú pre 30 pacientov počas dňa všetky splniť. Splniť ordinácie a príkazy lekárov nie je však jedinou náplňou ošetrovateľstva. Pacientom chýba ošetrovateľská starostlivosť, chýba im ošetrovateľská diagnostika, posúdenie a realizácia ich ošetrovateľských problémov. Nemýľme si ošetrovateľské problémy s medicínskymi. V takejto personálnej zostave nemá kto pacientom poskytnúť kvalitnú starostlivosť. Pacient odchádza domov poškodený, s kontraktúrami, utlmený liekmi (toxikovaný), s preležaninami, s nozokomiálnymi nákazami, bez ošetrovateľskej prevencie. Dve sestry, keby sa potrhali kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť tridsiatim pacientom nemôžu poskytnúť. 

2. model    "Traja lekári a šesť sestier"

Traja lekári posúdia denne 30 pacientov, naordinujú terapiu, diagnostiku, rehabilitácie, zabezpečia tak medicínsky model starostlivosti. Šesť sestier preberie indikácie lekárov a komplexne sa môžu venovať pacientom, monitorovať príjem, výdaj, kvalitu, porovnať zmeny stavu pacienta počas dňa, aktivovať pacienta a jeho príbuzných k spolupráci v liečbe, podporovať zdravie, predchádzať komplikáciám, zmierňovať utrpenie a bolesť pacientov. Byť pri pacientoch, aby pacientom nechýbalo uspokojovanie vlastných biopsychosocio potrieb, čo je skutočná ošetrovateľská starostlivosť, V takejto personálnej zostave je pacientom poskytovaná kvalitná starostlivosť. Pacient odchádza domov s prevenciou, nestráca sa kontinuita v liečbe a pacient nie je poškodený. Šesť vzdelaných sestier vie kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť 30-tim pacientom bezpečne poskytnúť.

Analýza mzdových nákladov  

1. model  "Sedem lekárov a dve sestry"

Mzdové náklady oddelenia/ mesiac pri personálnom zložení 7 lekárov a 2 sestry na 30 pacientov v dennej zmene

Plat v hrubom 7 lekárov = 7x2150 Eur = 15050Eur zdroj tu

Plat v hrubom 2 sestry   = 2x1022 Eur = 2044Eur zdroj tu

Spolu 17 094 Eur

 

2. model    "Traja lekári a šesť sestier"

Mzdové náklady oddelenia/ mesiac pri personálnom zložení 3 lekári a 6 sestier na 30 pacientov v dennej zmene

Plat v hrubom 3 lekári = 3x2150 Eur = 6450 Eur

Plat v hrubom 6 sestier = 6x1022 Eur = 6132 Eur

Spolu 12 582 Eur

 

Rozdiel v mzdových nákladoch = úspora!

17 094 Eur - 12 582 Eur = 4512 Eur úspora!

Mzdové náklady v "superhrubej mzde"  (doplnené 2.10.2014, o 3.45 hod.)

1,35 x 4512 Eur = 6091 Eur konečná úspora!

Zdá sa vám takáto analýza logická? Ak máme v súčasnosti rozšírený prvý model, tak nemožno sa čudovať, že na mzdy v zadĺžených nemocniciach ide 80-90% nákladov zo zdravotnej starostlivosti. Nemožno sa takisto čudovať, že pacienti odchádzajú z oddelenia poškodení, neinformovaní a dezorientovaní do domáceho, alebo následného ošetrenia, ktoré zdravotnú starostlivosť doma niekoľkonásobne predražuje.

Ošetrovateľstvo je rovnocenná starostlivosť, tak ako starostlivosť v lekárskych disciplínach, ale iná. Ak chýba, tak aj starostlivosť o pacienta je iba polotovarom. Po prepustení poškodeného pacienta z nemocnice následkom nedostatočnej ošetrovateľskej starostlivosti musí nasledovať zbytočne predražená dlhodobá a bolestivá liečba pacienta v domácnostiach. Kde je humánny a súčasne ekonomický prístup v zdravotníctve?

Ozdravné plány nemocníc pripravuje ozaj kotolník?

Poznámka: Platy si dosaďte aktuálne, priamo na vašom oddelení a porovnajte rozdiel

Ďakujem tomu, kto článok zavesil na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?