Sedem lekárov a dve sestry na tridsať pacientov

Autor: Ľubica Kočanová | 1.10.2014 o 15:24 | (upravené 2.10.2014 o 10:30) Karma článku: 12,67 | Prečítané:  21671x

Častý personálny model nemocničného oddelenia na Slovensku, v dennej zmene. Stretla som sa aj s oddelením, kde je jedenásť lekárov a dve sestry na tridsať pacientov v dennej zmene. Jasná prevaha počtu lekárov nad počtom sestier. Dominancia medicínskeho princípu nad ošetrovateľským v oddeleniach nemocníc znamená nízku kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti všeobecne. Akoby ste v pekárni predávali iba vykysnuté cesto, bez upečenia.

Analýza poskytovania zdravotnej starostlivosti

 1. model  "Sedem lekárov a dve sestry"

Sedem lekárov možno operuje, alebo posúdi denne 30 pacientov, naordinuje terapiu, diagnostiku, rehabilitácie, zabezpečí tak medicínsky model starostlivosti. Dve sestry iba preberú indikácie lekárov a ledva ich stíhajú pre 30 pacientov počas dňa všetky splniť. Splniť ordinácie a príkazy lekárov nie je však jedinou náplňou ošetrovateľstva. Pacientom chýba ošetrovateľská starostlivosť, chýba im ošetrovateľská diagnostika, posúdenie a realizácia ich ošetrovateľských problémov. Nemýľme si ošetrovateľské problémy s medicínskymi. V takejto personálnej zostave nemá kto pacientom poskytnúť kvalitnú starostlivosť. Pacient odchádza domov poškodený, s kontraktúrami, utlmený liekmi (toxikovaný), s preležaninami, s nozokomiálnymi nákazami, bez ošetrovateľskej prevencie. Dve sestry, keby sa potrhali kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť tridsiatim pacientom nemôžu poskytnúť. 

2. model    "Traja lekári a šesť sestier"

Traja lekári posúdia denne 30 pacientov, naordinujú terapiu, diagnostiku, rehabilitácie, zabezpečia tak medicínsky model starostlivosti. Šesť sestier preberie indikácie lekárov a komplexne sa môžu venovať pacientom, monitorovať príjem, výdaj, kvalitu, porovnať zmeny stavu pacienta počas dňa, aktivovať pacienta a jeho príbuzných k spolupráci v liečbe, podporovať zdravie, predchádzať komplikáciám, zmierňovať utrpenie a bolesť pacientov. Byť pri pacientoch, aby pacientom nechýbalo uspokojovanie vlastných biopsychosocio potrieb, čo je skutočná ošetrovateľská starostlivosť, V takejto personálnej zostave je pacientom poskytovaná kvalitná starostlivosť. Pacient odchádza domov s prevenciou, nestráca sa kontinuita v liečbe a pacient nie je poškodený. Šesť vzdelaných sestier vie kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť 30-tim pacientom bezpečne poskytnúť.

Analýza mzdových nákladov  

1. model  "Sedem lekárov a dve sestry"

Mzdové náklady oddelenia/ mesiac pri personálnom zložení 7 lekárov a 2 sestry na 30 pacientov v dennej zmene

Plat v hrubom 7 lekárov = 7x2150 Eur = 15050Eur zdroj tu

Plat v hrubom 2 sestry   = 2x1022 Eur = 2044Eur zdroj tu

Spolu 17 094 Eur

 

2. model    "Traja lekári a šesť sestier"

Mzdové náklady oddelenia/ mesiac pri personálnom zložení 3 lekári a 6 sestier na 30 pacientov v dennej zmene

Plat v hrubom 3 lekári = 3x2150 Eur = 6450 Eur

Plat v hrubom 6 sestier = 6x1022 Eur = 6132 Eur

Spolu 12 582 Eur

 

Rozdiel v mzdových nákladoch = úspora!

17 094 Eur - 12 582 Eur = 4512 Eur úspora!

Mzdové náklady v "superhrubej mzde"  (doplnené 2.10.2014, o 3.45 hod.)

1,35 x 4512 Eur = 6091 Eur konečná úspora!

Zdá sa vám takáto analýza logická? Ak máme v súčasnosti rozšírený prvý model, tak nemožno sa čudovať, že na mzdy v zadĺžených nemocniciach ide 80-90% nákladov zo zdravotnej starostlivosti. Nemožno sa takisto čudovať, že pacienti odchádzajú z oddelenia poškodení, neinformovaní a dezorientovaní do domáceho, alebo následného ošetrenia, ktoré zdravotnú starostlivosť doma niekoľkonásobne predražuje.

Ošetrovateľstvo je rovnocenná starostlivosť, tak ako starostlivosť v lekárskych disciplínach, ale iná. Ak chýba, tak aj starostlivosť o pacienta je iba polotovarom. Po prepustení poškodeného pacienta z nemocnice následkom nedostatočnej ošetrovateľskej starostlivosti musí nasledovať zbytočne predražená dlhodobá a bolestivá liečba pacienta v domácnostiach. Kde je humánny a súčasne ekonomický prístup v zdravotníctve?

Ozdravné plány nemocníc pripravuje ozaj kotolník?

Poznámka: Platy si dosaďte aktuálne, priamo na vašom oddelení a porovnajte rozdiel

Ďakujem tomu, kto článok zavesil na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?