Komunitné ošetrovateľstvo potrebuje rast a podporu štátu

Autor: Ľubica Kočanová | 25.10.2014 o 11:48 | (upravené 25.10.2014 o 14:07) Karma článku: 7,11 | Prečítané:  2224x

Polčas existencie špecializovaného štúdia v komunitnom ošetrovateľstve je pre zdravie Slovenska nádejou. Zanietené sestry, ktoré nevzdávajú niesť zodpovednosť za ošetrovateľstvo v SR na plný plyn, aj bez ocenenia. Ťažké podmienky v zdravotníctve ich nedonútili plakať, ale postaviť sa, študovať a riešiť systémovú chybu. Opustených pacientov v komunitách, opustené bezradné rodiny aj celé komunity.

Trápi ich bezmocnosť rodín, kde je pacient s Alzheimerovou demenciou, Parkinsonovou chorobou, Sklerózou Multiplex, onkologickým ochorením. Domáca komunitná starostlivosť je v plienkach, plače, ale žije. Telesne aj duševne postihnutí pacienti v každom veku sú osobitou súčasťou komunitného ošetrovateľstva v domácnostiach. Potrebujú kvalitné, profesionálne ošetrovateľstvo, potrebujú všetky tri typy prevencie.

Budúce mamičky, mamičky po pôrode, malé živé "batôžky" nemajú chodiť len do poradne. Potrebujú detskú sestru, alebo pôrodnú asistentku priamo doma. Príprava pre pôrod, starostlivosť po pôrode je súčasťou starostlivosti v komunite. Drogovo závislých, alkoholikov  treba vyhľadávať, osloviť, podať ruku, potrebujú láskavú a trpezlivú sestru. Ležiaci pacienti v domácnostiach sa nedostavia do ambulancie, ich zdravotný stav musí prísť posúdiť sestra domov. Navrhne intervencie pre prevenciu, spolupracuje s lekármi.   

Primárna ošetrovateľská prevencia v komunite

Základnú starostlivosť potrebujú ich príbuzní, alebo ľudia ktorí sa o nich starajú. Veď supľujú štát, starostlivosť, ktorá chýba, veď nesmú ochorieť. Skrínig, vyhľadávanie rizík a chorôb je potrebný práve pre nich, lebo sa starajú o chorých a nezaťažujú touto starostlivosťou štát. Zdravý životný štýl je potrebné pomôcť nastaviť práve tam, ponúknuť respitnú, kvalitnú náhradnú starostlivosť kvôli oddychu psychicky a fyzicky zaťaženej rodiny. Deti a dospievajúci potrebujú prevenciu v predškolskom veku, v období dospievania, komunitné ošetrovateľstvo sa musí vrátiť do škôl, aj škôlok.

Sekundárna ošetrovateľská prevencia v komunite

Dlhodobochorí pacienti, pre ktorých nemáme (politicky zámerne) 20 rokov zákon, potrebujú priamo ošetrovateľskú prevenciu, posudzovanie a sledovanie zdravotného stavu v pravidelných intervaloch. Sú odkázaní na svojpomoc komunity, rodiny, alebo žijú úplne osamelí. V prvom a najdôležitejšom rade sú chorí, až potom sú sociálne odkázaní, rovnocenne.

Predchádzať komplikáciam zhoršenia ich zdravotného stavu, uchovať im zdravie, alebo prinavrátiť im zdravie má vo svojej náplni hlavne trpezlivé ošetrovateľstvo. Zachovanie sebestačnosti, vnímať ich holistickým (celistvým) spôsobom je iba jedno ohnivko reťaze. Kvalitné ošetrovateľstvo ich integruje späť do spoločnosti. Dáva im návrat kvality do ich života.

Terciárna ošetrovateľská prevencia v komunite

Ťažko a smrteľne chorí pacienti v každom veku chcú byť so svojimi príbuznými, v komunitách. Pre ich kvalitu života, najmä dôstojnosť v jednej z najdôležitejších etáp života im komunitné ošetrovateľstvo musí pomáhať tlmiť bolesť, predchádzať utrpeniu, predchádzať komplikáciam zdravotného stavu. Vnímanie, pomocnú ruku a monitoring potrebuju takisto ich príbuzní, komunita. Ak ich nechávame opustených, tak ich budeme mať v dohľadnej dobe chorých a hospitalizovaných z preťaženia a hlbokého smútku

Komunitné ošetrovateľstvo žije, potrebuje pomocnú ruku štátu

Cťou a hrdosťou pre mňa je, keď stretávam na Slovensku nadšené a ochotné sestry, ktoré napriek nedoceneniu túto veľmi dôležitú a stále nevyváženú činnosť vykonávajú a kreatívne ju rozvíjajú. Pochopenie potrieb komunít ich posúva vyššie a bližšie k pacientom, bližšie k profesionálnej a samostatnej zdravotnej starostlivosti. Rastú vedecké práce v tejto oblasti posudzovaním jednotlivých kategórii pacientov, intervalov, v ktorých sú kvantitatívne aj kvalitatívne posúdenia zdravotného stavu, vedomostí a okolností. Nie sú dokonalé, ale narastajú a približujú realitu.  

Ošetrovateľstvo je dôležitá veda, ale samotná veda je iba prostriedok pre zmenu. Kvalitné ošetrovateľstvo priamo uspokojuje potreby pacienta, vyhľadáva nedostatky a kráča tam, kde je chýbajúce.

Ochota a nadšenie v ošetrovateľstve je v komunite prítomné, stretávam to s radosťou. Chápať potrebu komunitného ošetrovateľstva pre zmenu v systéme nás naučila  dôležitá Dáma ošetrovateľstva - Doc. Alžbeta Hanzlíková a jej patrí srdečné Ďakujeme v mene pacientov.

 

Prečo je komunitné ošetrovateľstvo efektívne?

Predchádza nežiadúcim poškodeniam zdravých, chorých, nezmyselným hospitalizáciám

Komunitné sestry do každodenného útoku so zaostalosťou v SR

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?