Staré gauče nie sú lôžka pre bezvládnych!

Autor: Ľubica Kočanová | 26.1.2015 o 18:43 | (upravené 26.1.2015 o 18:57) Karma článku: 9,69 | Prečítané:  2658x

Päťdesiatročný, vysedený, vyležaný gauč v malej obývačke, prisunutý ku stene, obložený kreslami a v ňom bezvládny starý človek. Takmer s pravidelnou istotou opakujúci sa obraz v rodinách, v domácnosti kde je bezvládny pacient. Staré gauče su zložené z tvrdých matracov s pevnými hranami a mäkkým stredom. Plné roztočov, reálne nemôžu nič funkčné pre bezvládneho človeka, ale aj jeho opatrovateľa poskytnúť.

Ak je človek bezvládny, ak má rôzny typ diagnóz, napríklad je po náhlej cievnej mozgovej príhode a je v domácej liečbe, tak má právo na polohovateľnú posteľ priamo doma. Plne hradenú zdravotnou poisťovňou. Málokto to však schopným príbuzným oznámi, aby si to vybavili a preto dochádza ku poškodeniam pacientov a zároveň aj ohrozenie zdravia ich príbuzných. Stačí požiadať rehabilitačného lekára, ktorý na základe diagnózy predpíše pacientovi polohovateľné lôžko, antidekubitálny matrac, alebo invalidný vozík.

Starý gauč má na jednej strane vysokú oporu, teda sa ku pacientovi, ktorý tam leží z jednej strany ani nedostanete. Ak pacienta chcete otočiť, nepodarí sa Vám to, gauč je nízky. Pacient vie ležať iba na chrbte alebo na jednom boku. Nemá sa čoho chytiť pri dvíhaní. Pod hlavu mu pribuzní položia veľa vankúšov, pacient sa z nich zosunie a schúli sa v tom gauči do klbka. Nepohnute takto leží dlhé hodiny. Vznikajú kontraktúry svalstva, svaly sa skracujú a bez pravidelnej zmeny polohy pacienta vznikaju preležaniny. Príbuzní s ním nevládzu pohnúť, vlastne sa to ani nedá. "Pri ošetrovaní už poškodeného pacienta na takomto gauči, sa takmer plazím po zemi, aby som sa ku tým zbytočne vzniknutým ranám dostala."

Bezpečie pre pacienta doma a pohodlnú prácu s pacientom zabezpečí elektronicky polohovateľné lôžko. Je na kolieskach s brzdovým systémom, a je ľahko presúvateľné. Elektrická polohovacia posteľ   je určená pre pacientov pripútaných doma na lôžko. Vyznačuje sa jednoduchým ovládaním, vysokým komfortom a úžitkovou hodnotou.  

Závesná hrazda nad elektrickou posteľou slúži na odľahčenie pre zaťažované časti tela pacienta a umožňuje meniť jeho polohu. Sklopné drevené bočné zábrany zvyšujú bezpečnosť pacienta pre pádom. Jednoduchým stlačením diaľkového ovládania sa aktivuje elektrický mechanizmus na zdvíhanie hornej časti, alebo dolnej časti postele.

Samostatné výškove nastavenie hornej a dolnej časti postele umožňuje jednoduché ľahnutie či sadnutie na posteľ a presadanie na vozík, zároveň uľahčuje obsluhu ošetrujúcej osobe.  

Keď je elektrická posteľ vo zvýšenej polohe, netreba sa zohýbať pri opatere pacienta.  Posteľ je vybavená dreveným lamelovým roštom deleným na štyri časti, aby splývala s nábytkom. Jednotlivé polohy sú navzájom úplne nezávislé a dajú sa nastavovať buď jednotlivo alebo aj súčasne. Konštrukcia lôžka umožňuje variabilné polohovanie jednotlivých častí lôžkovej plochy.

Poznámka autora: Blog nie je reklamou pre konkrétny typ postele, alebo výrobcu. Úlohou blogu je   edukácia laickej verejnosti o možnosti zabezpečenia domácnosti, kde je bezvládny pacient, elektronicky polohovateľnou posteľou. Každý bezvládny pacient ležiaci doma má bezplatný nárok na takúto posteľ od svojej zdravotnej poisťovne. Neubližujte nevedomosťou svojim blízkym, aj sebe.

zdroj: tu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?