Odišla sestra Gabika, Eva, Andrea, odchádza Zuzka, na odchod sa chystá Kristína...

Autor: Ľubica Kočanová | 30.1.2015 o 8:35 | Karma článku: 11,91 | Prečítané:  25967x

Pohár horkosti pretiekol, nastala úľava a pocit slobody. Prečo by mali drieť za tak nízku mzdu dlhých 15 rokov?  Vystavovať seba aj pacientov nebezpečiu v otrasných podmienkach nefunkčných oddelení, alebo ambulancií v zdravotníctve?  Riskovať väzenie preto, lebo oddelenie nechce prijať ďaľšiu sestru a tak sa denne starať o pätnásť pacientov.  Alebo o štyroch pacientov na áre, jiske, keď zachrániť naraz dokážu iba jedného z nich. To nie je ošetrovateľstvo, ale otrokárstvo.

Prečo majú robiť prácu za lekárov nelegálne, prácu za sanitárov, upratovačky, dať sa ponižovať manažmentom? Mlčať a klamať o tom, že v práci sú porušované predpisy, že je ich nedostatok, nemajú dostatok pomôcok a podávajú tú najlacnejšiu terapiu pacientom?

Odchod je pre ne vánok pre zmenu z týchto otrockých a nebezpečných podmienok, kde bezpečnosť všetkých pacientov je iba zdrap. "Najhoršie obdobie aké v práci prežívame, bezpečnosť pacientov existuje iba v prezentáciach ľudí, ktorí reálne s bezpečnosťou pacientov nemajú vôbec nič dočinenia." 

Za bezpečnosť pacientov zodpovedajú najmä sestry  

Bezpečnosť v takýchto podmienkach sestry nevedia pacientom poskytnúť. Prečo sa majú pod ohrozenie bezpečnosti pacientov ešte aj každodenne podpisovať a o ohrození mlčať? Veď riskujú vlastnú slobodu.

Pacienti si ošetrovateľstvo platia v odvodoch

Žiadna vôla, ani sila, ktorá by sa aspoň trochu snažila zastaviť odchod sestier zo Slovenska neexistuje. Pacienti, ak nebudú požadovať kvalitné ošetrovateľstvo, budú stále zomierať v nevedomosti, bez modernej komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti, prevencie, bez informácii a bez pomoci. Lekári pacientov sami nezvládnu, pacientov je veľmi veľa akútnych, ale aj potenciálnych a najmä chronických a bude ich stále viac.

Slovensku chýba 16 200 sestier a priemerný vek sestier je 47 rokov.  

O dva roky bude priemerný vek sestier u nás 50 rokov. Ministerstvo zdravotníctva na tento exodus kašle. Napriek upozorneniam OECD, napriek európskym stratégiám a deklaračným výzvam. Európske stratégie pre podporu rozvoja zdravotno sociálnej starostlivosti, alebo podporu domácej ošetrovateľskej starostlivosti síce ministerstvo schváli, zverejní, ale to je všetko. Ošetrovateľstvo nie je na programe dňa, na ministerstve nemá zámerne zastúpenie. Exministerka Zvolenská sa vyjadrila, že nemôže brániť sestrám v ich odchode do cudziny, pretože v EU je voľný trh práce.

Kto vyrieši hnačku, teplotu, zápchu, vracanie, nedostatok tekutín, posúdi príjem a vylučovanie, zhodnotí riziká, poskytne prevenciu pacientom, atď?  Kto urobí pacientom predoperačnú prípravu, bude monitorovať zdravotný stav po operácii, poskytne náhlu intervenciu? Iba lekári? Mýlite sa, pre prevenciu aj liečbu potrebujeme všetci profesionálny tím, v ktorom musí byť vzdelaná sestra, vzdelaná pre vás. Ošetrovateľstvo v normálnych krajinách poskytuje tú najkvalitnejšiu prevenciu a v spolupráci s lekármi aj kvalitnú liečbu pacientom. Navrhne prevenciu, vylieči vašu telesnú ranu, aj duševnú.

Cétečka, magnetické rezonancie, predražené PPP projekty, predražené operačné sály, robotické prístroje na koliečkach zdravotné ťažkosti pacientov určite nevyriešia. Potrebujeme čo najviac sestier.  Bohužial, mnohé zo sestier odišli, veľa ich odchádza práve teraz a ďaľšie sa chystajú.  Pochopte, nechcú a nebudú už otrokyňami a nebudú riskovať väzenie v zhnitom korupčnom systéme. Majú rodiny a chcú žiť šťastný a zaslúžený život. Stačilo! 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?