2500 nových policajtov kontra 2500 nových sestier

Autor: Ľubica Kočanová | 12.12.2015 o 17:51 | (upravené 12.12.2015 o 19:32) Karma článku: 13,61 | Prečítané:  2980x

Nápis "Pomáhať a chrániť" je na každom policajnom aute. Počet policajtov v SR pre bezpečnosť slovenských občanov je slušná realita, pracovné podmienky a materiálnotechnické vybavenie policajtov sú uspokojivé.

Policajti denne nasadzujú svoje životy, aby ochraňovali zdravie a majetok iných a bezpečnosť a záchrana ľudského života je pre Ministerstvo vnútra  prioritou.

Sestry v denných, v nočných zmenách nasadzujú svoje životy, aby ochraňovali zdravie ľudí, bezpečnosť a ochrana ľudského života je pre ne prioritou, ale ošetrovateľstvo nie je prioritou pre manažerov štátu.

Manažeri nášho štátu nemajú rovnaký meter pre policajtov a pre zdravotné sestry. Prvé povolanie akoby bolo nadradené tomu druhému. Vo vyspelých štátoch je tomu naopak, profesia sestry je na 3-4 pozícii v Austrálii a na 7 pozícii v USA, Nórsku, Dánsku, Švajčiarsku. Povedzme, že vo vyspelých štátoch je  rovnocenná s bezpečnostnými a záchrannými zložkami. Bezpečnosť pacienta je rovnako dôležitá, ako bezpečnosť občana, ako aj bezpečnosť policajta, alebo sestry. Motív pomáhaj, chráň ale najmä predchádzaj je práve filozofiou ošetrovateľstva a nepochybne aj pre policajtov. Nepočuť u nás však o žiadnej podpore ošetrovateľstva zo strany štátu, alebo o nových projektoch pre prílev nových sestier.

Materialno technické vybavenie policajtov

Vybavenie najnovšími výkonnými automobilmi, bezproblémové množstvo pohonných hmôt, najmodernejšie vysielačky, kamerové systémy, datové systémy, satelitné systémy, slušivé uniformy, ktoré navrhuje dizajner, ochranná pracovná obuv. Riskantné pracovné prostredie.  

Materialno technické vybavenie sestier

Staré 40 ročné postele pre pacientov, preležané matrace, digitálne, ale nefunkčné teplomory, polofunkčné staré EKG, nepíšuce výstupy. Jedna náplasť proti bolesti pre troch pacientov. Jednorázové pomôcky pre viecnásobné použitie, dokonca pre viacerých pacientov. .Bez vlastnej uniformy, oblečenie v bielom iba za vlastné, iba vlastná ochranná pracovná obuv, Jeden starý počítač pre všetkých zdravotníkov na oddelení, spoločný s lekármi. Rizikové infekčné prostredie. Bez auta, lebo benzín do auta je luxus.

Nemá zmysel porovnávať dve rozdielne, potrebné profesie,  má zmysel zmeniť stav, v ktorom sa ošetrovateľstvo nachádza. Za posledných 20 rokov nikto nepodal ruku sestrám, aby sa ich rady rozšírili tak, ako policajtom. Nikto neuviedol rozumný projekt pre podporu ošetrovateľstva. Napríklad rezidenčný, ako majú všeobecní lekári, aby bolo sestier v praxi viacej. Rozumné spoločnosti projekty realizujú, podporujú štúdium aj prax sestier a benefit z toho má celá spoločnosť.  

Podľa OECD sme sa v ošetrovateľstve prepadli o 20%. Z uvedeného vyplýva, iba to, že manažeri štátu majú rozdielne prístupy. Prioritou pre štát určite nie je je rozvoj a podpora ošetrovateľstva, hoci sme to v prístupových rokovaniach do EU podpísali. Musíme urobiť zmenu, potrebujeme zhruba 16 000 nových vzdelaných, erudovaných, spokojných sestier, aby sme sa vedeli aspoň priemerne postarať o zdravie slovenských občanov. Včera bolo neskoro. Na JIS a na oddeleniach nám chýbajú "policajti", ktorí by skontrolovali o koľko pacientov sa stará jedna sestra. Spočítali by pre nás, koľko ľudí na Slovensku umiera zbytočne, pre nedostatok sestier. Vážne bezpečnostné paradoxy.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?