Kompetencia : "sestra ranu preväzuje a ošetruje" je bludný kruh

Autor: Ľubica Kočanová | 11.1.2018 o 12:18 | (upravené 11.1.2018 o 12:33) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  1613x

Zvyšujeme kvalitu poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti, tak musíme zmeniť aj filozofiu. Takto zaostalá kompetencia pacientom nepomože, lebo je definovaná tak, že je úplne jedno, či má pacient ranu vyliečenú, alebo nie.

Uvedená kompetencia neurčuje či má sestra ranu vyliečiť, ona ju má iba ošetrovať a ošetrovať, preväzovať a preväzovať.  Pochádza z minulého storočia, keď sestra bola podriadenou a submisívnou pre všetky príkazy lekára. Výsledok pacientovej rany nie je v takto nastavenej kompetencii vôbec zaujímavý. Prichádzame takto na  nesprávne pochopenie  častej frekvencii výkonov. Pacient sa nám v takto nastavenej kompetencii stratil. Mottom takto nastavenej kompetencii nie je výsledok, ale čosi v uvodzovkách: "Čím viacej ošetrovania a preväzovania rán, tým  viacej zarobíme, ten kto vylieči ranu, tak ten nezarobí".  Kde je potom zdravá motivácia pomôcť pacientom a kde zaostal benefit pacientov?  

Sestra je samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, pracuje samostatne a v spolupráci s lekárom. Uvedená kompetencia sestry musí znieť jasne a jednoznačne pre benefit všetkých pacientov v SR:

"Sestra ranu ošetruje, čistí, prevazuje, posudzuje a hojí, až do jej úplného zahojenia, v spolupráci s lekárom. Časový horizont zahojenia rany musí byť čo najkratší.  Ak sa rana z roznych dovodov do 1 mesiaca nehojí, lekár v spolupráci so sestrou zmení liečbu a sposob hojenia rany."   

V takto nastavenej kompetencii vidíme jednoznačne úspech pacienta, úspech celého zdravotníckeho tímu, sestry, lekára, pacienta, fyzioterapeuta, rodiny, komunity. Obmedzíme tým zbytočné amputácie končatín pacienta a iné utrpenie a traumy. Jednoduché a prospešné pre celé Slovensko. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kočnera volali Brucho. Tóth sa potajme radil s hovorcom Penty

Tóth sa Kočnerovi obrátil chrbtom.

Stĺpček Petra Schutza

Tóthovi by viac slušalo mlčať a ani nehlesnúť

Keby Tóth nebol utajený svedok, čučal by v kolúznej väzbe s Kočnerom a spol.

Prečo je dôležitý Ústavný súd?

Dzurinda: Fico ma nevyrušuje, jeho kandidatúra na Ústavný súd áno

Prečo mu prekáža Ficova kandidatúra.


Už ste čítali?