reklama

Príbeh moderného ošetrovateľstva nekončí, ako pomocť?

Zdravotníctvo v SR  musí mať jasnú stratégiu pre ošetrovateľstvo v súlade s EÚ, podpísali sme to v prístupových rokovaniach. Cieľom v zdravotníctve musí byť do 10-tich rokov naplniť priemer počtu sestier v krajinách OECD.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Slovenské zdravotníctvo potrebuje mať aspoň 9 sestier na 1000 obyvateľov, aby sme znížili počet "odvrátiteľných, zbytočných úmrtí" našich občanov. Nechceme predčasne umierať. V súčasnosti má Slovenská republika iba 5,7 sestier na 1000 obyvateľov.

Kto nám chýba v zdravotníctve, v sociálnej sfére a ako to vyriešiť?

Lekárov máme v SR podľa štatistík OECD (2015) dostatok, máme 3,5 lekára na 1000 obyvateľov, zdroj tu a priemer OECD je 3,3 lekára na 1000 obyvateľov. Zloženie a rozmiestnenie lekárov však už nie je tak priaznivé. Chýbajú nám lekári pre dlhodobú starostlivosť o chronicky chorých, praktickí lekári a chýbajú nám paliatívni a hospicoví lekári, oblasť tzv. "nevíťaznej medicíny". Nemáme lekármi pokrytú oblasť pre kvalitu života nevyliečiteľne chorých a pre bezbolestné umieranie. Máme však prebytok akútnych nemocničných lôžok, kde pracujú lekári špecialisti. Uvedomiť si tento chýbajúci priestor a doplniť ho tými lekármi, ktorí pracujú v súčasnej prebujnelej nemocničnej sfére je veľmi dôležité. Nemocničná ústavná sféra nie je pripravená, ani určená pre starostlivosť o dlhodobo chorých, ktorí predsa v nej sú, lebo nemajú kam ísť. Následná starostlivosť je nedostatočná, aj preto máme vysokú početnosť odvrátiteľných úmrtí. Nedostatočná je v počte lekárov zastupujúcich jednotlivé oblasti lekárskych vied pre LTC starostlivosť (Long Take Care), v počte vzdelaných samostatných sestier, fyzioterapeutov, v počte zdravotníckych, alebo zdravotnosociálnych zariadení. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sestier je v systéme v SR katastrofálne málo, chýbajú pacientom. Podľa zdrojov OECD (2015) počet sestier v SR poklesol oproti roku 2010 o 0,2 sestry na 1000 obyvateľov, zdroj tu. Podľa našich výpočtov nám v SR chýba k priemeru OECD 16 000 sestier a bude ich chýbať ešte viacej, lebo staršie odchádzajú do dôchodku. Do systému mladé ženy takmer nevchádzajú. Mladé ženy nechcú byť sestrami, nie je to atraktívne povolanie v SR, ktoré by ich zaujalo. Do ročníka na denné vysokoškolské štúdium ošetrovateľstva v roku 2006 nás nastúpilo 30 študentiek. Po prvom kontakte s realitou v praxi, hneď v prvom semestri to vzdalo 11 študentiek, zhruba tretina. Bakalárske trojročné štúdium ukončilo z 30-tich študentiek iba 16, teda iba polovica. Nie štúdium, ale prax na preťažených oddeleniach ich odradila. Na vlastné oči videli, že sa budú starať o 20-30 pacientov denne, pochopili, že sa to nedá zvládnúť, nedokončili školu, zmenili profesiu. Stretli sa s nepochopením v praxi pre vysokoškolské vzdelanie v ošetrovateľstve. Vytrvalé študentky, ostatných 16 to nevzdalo a pracujú v tom poddimenzovanom systéme z presvedčenia a s nádejou na zlepšenie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zvládli by sme to, keby sme mali k dispozícii asistentov, opatrovateľov, sanitárov, sprevádzačov pacientov, dobrovoľníkov, mnoho rúk a nôh, ktoré by pomáhali v starostlivosti o pacientov. Práca s chorými, bezvládnymi pacientami, ktorú je potrebné urobiť, je veľmi ťažká, náročná na trpezlivosť, vytrvalosť, kondíciu, zdravie, psychiku. Pacientov treba sprevádzať na vyšetrenia, kúpať, kŕmiť, hydratovať, umyť, prebaliť, atď. Práca pomocných pracovných síl nie je dobre ohodnotená, ani spoločenským statusom, ani finančne. Finančne sa pohybuje zhruba o čosi viac ako minimálna mzda. Žiadny čarovný prútik neprinúti racionálne zmýšľajúcich občanov vykonávať túto prácu, ak kúsok za hranicami za ňu budú ohodnotení trojnásobne viac a nepotrebujú k tomu ani poriadne vzdelanie. Na prvý pohľad sa zdá, že nie je riešenie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
ilustračná snímka   zdroj https://www.hlavnespravy.sk/novy-rok-budu-v-nemocniciach-vitat-aj-pacienti/488165
ilustračná snímka zdroj https://www.hlavnespravy.sk/novy-rok-budu-v-nemocniciach-vitat-aj-pacienti/488165 (zdroj: - autor foto neznámy)

Lenže riešenie sa musí nájsť. Riešenie je v podobe zvýšenia platov najmä pomocným pracovným silám, zvýšenia spoločenského statusu opatrovateľov, mnohých prídavných benefitov, úľav pre zamestnávateľov, náborových príspevkov. Asistentov, opatrovateľov, sanitárov musí tento štát prilákať a nie vyháňať do cudziny. Ak ich nemáme, systém sa nám rúti, musíme si všetko urobiť sami.

Alternatívne riešenie je ponechať túto prácu na mladé, začínajúce sestry bakalárky. Ale ich v SR nemáme. Musíme ich mať o 16 000 viacej, aby sme dobehli aspoň priemer OECD. Katastrofálnou realitou (obrovský prepad ošetrovateľstva v SR oproti krajinám OECD) je, že do systému v SR každoročne vstúpi cca iba 200-300 mladých sestier. V takto nastavenom systéme urobíme pre pacienta drahé "A", polourobíme krok "B" a ku kroku "C" sa ani nedostaneme, lebo je nás málo. Nekvalita v zdravotnej starostlivosti s následkami na poškodeniach pacientov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Primárne doležitá je vysoká početnosť sestier bakalárok a stratégia pre ošetrovateľstvo

Potrebujeme zatraktívniť profesiu sestra a dostať každoročne do systému minimálne 1500 vzdelaných sestier bakalárok. Potrebujeme, aby sa mladým ženám, alebo aj mladým mužom povolanie "sestra" zapáčilo. Potrebujeme vidieť snahu o zlepšenie statusu "sestra" na všetkých úrovniach v spoločnosti. Riešenie je ľahké, stačí zaviesť rezidenčný projekt aj pre sestry, podporiť stáže mladých bakalárok v zahraničí, udeliť im benefity, zaviesť prirodzenú súťaživosť, prejaviť obdiv, empatiu a hrdosť k profesii.

Začínajúce sestry bakalárky by si mohli v praxi odkrútiť povinných 5 rokov pod dohľadom skúsených odborných zástupcov v profesii sestra, alebo pod dohľadom skúsených sestier s pokročilou praxou. Doplniť si magisterské vzdelanie, špecializácie a po vykonaní takejto praxe by sa mohli stať autonómnymi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Príťažlivé, ale toto riešenie musí byť aj dobre zaplatené, to znamená minimálny príjem pre začínajúce bakalárky rovný priemernej mzde v národnom hospodárstve. Budeme dosahovať vyššiu kvalitu, lebo ju budeme mať aj právo požadovať. V dnešnom ošetrovateľskom marazme sme vďační aj za "polotovar" v podobe chaosu na oddeleniach, alebo v ambulanciách. 

Návrat sestier na stredné školy je nezmyselná zaostalosť

Myšlienka pre návrat sestier na stredné školy s maturitou je krokom do minulosti a znamená zaostalosť. Bez vysokoškolského vzdelania v ošetrovateľstve sa o občanov v SR nevieme postarať kvalitne a profesionálne. Nevieme im poskytnúť primeranú primárnu, sekundárnu, terciárnu prevenciu. Zlyhávame najma v starostlivosti o dlhodobochorých, kde má mať moderné ošetrovateľstvo dominanciu. Všetko v modernom ošetrovateľstve musí prebiehať súlade s nárastom nových poznatkov ošetrovateľskej vedy, založenej na "based evidence nursing", (ošetrovateľstvo založené na dôkazoch). 

Riadiaci manažment nám v zdravotníctve nechýba, ani kontrolný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, nechýbajú ani zdravotné poisťovne, ani zdravotnícky výbor NR SR, ani prebujnelá administratíva. Chýba nám však ich stratégia pre rozvoj a podporu moderného ošetrovateľstva 

Ľubica Kočanová

Ľubica Kočanová

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Statik a sestra v jednej osobe, Asociácia sestier a pacientov ASAP, Cesta sestry ku pacientom Zoznam autorových rubrík:  spriadam myšlienky do nitkyopáť raz začiatokkomunita starých ľudípostavenie sestier v spoločnosOsobnostiošetrovateľstvovoľný pád ošetrovateľstvaVyberám z poštypovolanieprostrediezdravieprevenciaetika a empatiaposlanie sestrySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu