Starkí sú v ohrození ochorením na COVID - 19

Autor: Ľubica Kočanová | 9.3.2020 o 9:39 | (upravené 9.3.2020 o 10:30) Karma článku: 10,63 | Prečítané:  5730x

Všetci, ktorí máte starkých, vysvetlite im, nech nechodia teraz MHD, nech nechodia nakupovať, ani zbytočne k lekárovi pre lieky, ani do kostola. 

Pomožte starkým Vy sami, zabezpečte im lieky /e-recept, telefonicky/, potraviny, všetko čo potrebujú, nech majú doma hoci aj nútenú "karanténu". Aspoň počas troch týždňov. Na základe súčasného epidemiologického prieskumu je latencia nákazy (inkubačná doba) vo všeobecnosti od 3 do 7 dní, maximálne však 14 dní. Na rozdiel od SARSr-CoV je COVID-19 nákazlivosť počas latentného obdobia.   

Prečo chrániť starkých?  

Najväčšia hrozba nového SARS-CoV-2 spočíva v tom, že sa šíri vzdušnou cestou (kvapôčkovou nákazou) a že ho môžu prenášať aj také infikované osoby, ktoré nemajú žiadne, alebo len veľmi mierne vonkajšie prejavy ochorenia. 

COVID-19 má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest, od miernych (kašeľ, zvýšená teplota) cez závažné (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov) až po ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré sa môžu končiť smrťou. 

Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny. Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac  ohrození starší ľudia (65+), ľudia s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou. Vlastnosti vírusu zatiaľ nie sú dostatočne prebádané.

Aspoň pocítia našu spolupatričnosť, ktorú k nim tak často neprejavujeme. Nenavštevujte ich však, bohužiaľ, nechajte im to všetko vo dverách. Toto je prosba a výzva aj pre susedov, ktorí majú v susedstve osamotených starkých. Všimnite si ich, ochráňme ich, ak vieme. Sme predsa komunity. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kovařík uspel vďaka opozícii. Mikulec má oznámiť, či ho vymenuje

Kovaříka odporučilo za policajného prezidenta deväť z 15 poslancov. Bez opozície by neprešiel.

Cynická obluda

Atómová bomba (už zasa)

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.


Už ste čítali?