Rozvoj ošetrovateľstva v SR a údržbár so šróbovákom

Zmiešané pocity, prvé vyplnené dotazníky o kvalite postelí v nemocniciach v SR sú naspäť. Prieskum realizujeme spoločne so stavovskou organizáciou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Účasť prieskumu nízka, iba 38%. Súhlasia počty postelí s deklarovanou kvalitou? Máme na Slovensku prevažne polohovateľné postele? Výsledky údajov prieskumu z Bratislavských nemocníc šokujú najviac. Prezentujú až 80% kvalitných polohovateľných lôžok. Fakty,ktoré naznačujú, že mnohé údaje vo vyplnených dotazníkoch sú klamstvá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Hypotézou pre aktiváciu prieskumu postelí v nemocnicach v SR je moje presvedčenie, že postele v nemocniciach v SR sú prevažne staré a nepolohovateľné. Ako teraz na to? Rozpor reality s výsledkom prieskumu. Redaktor denníka SME Krempaský navrhol konfrontáciu - vyzval nemocnice, aby sa vyjadrili k počtom kvalitných postelí. Následný telefonický rozhovor s predstavitelkou rozvoja ošetrovateľstva v Univerzitnej nemocnici v BA.

  • B: Pani Kočanová mám napísať stanovisko pre denník SME k výsledkom prieskumu polohovateľných lôžok v našej nemocnici, ktoré ste vy spochybnili.

  • Ja: Napíšte a vyjadrite sa.

  • B: Pani Kočanová, prečo spochybňujete, a ako môžete vedieť ake máme lôžka?

  • Ja: Podľa Vašej odpovede z prieskumu, vo vami vyplnenom formulári pre jedno oddelenie, kde ste uviedli,že máte 5 elektr. polohovateľných a 20 nepolohovatelnych lôžok.

  • B: My máme všetky lôžka polohovatelné.

  • Ja:Ako je tých 20 lôžok polohovatelnych?

  • B:No, aj pod hlavou aj pod nohami aj celková výška postele je nastaviteľná.

  • Ja:Ako je nastaviteľná celková výška lôžka?

  • B: No, príde údržbár so šróbovakom.

  • Ja: Tak napíšte stanovisko pre denník SME, že príde údržbár so šróbovákom.

Uvedomila si, čo povedala? Prezentuje tak IQ národa, hádam si uvedomí, že ten prieskum o posteliach je realizovaný pre potrebu zmeny. Uvedomí si, že je realizovaný aj kvôli nej a že nie som úhlavný nepriatel, ktorý útočí na nemocnicu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • B: Ako vy môžete vedieť, aké máme lôžka? Boli ste u nás na prieskume?

  • Ja: Nie, som iba študentka ošetrovateľstva, bola som u Vás na praxi počas troch rokov denného štúdia ošetrovateľstva na SZU.

  • B: Tak to mi stačí!- napajedeno a bez pozdravu ukončila hovor s nejakou študentkou.

Stačilo pochopiť, že táto námestníčka pre rozvoj ošetrovateľstva je brzdou so zaradenou spiatočkou. Členka manažmentu Univerzitnej nemocnice v Bratislave. O rozvoji ošetrovateľstva sa v SR nedá hovoriť inak, ako s trpkohorkosťou. Kvalita na úrovni minulých storočí s výnimkou špičkových operačných sál a zariadení v inej pôsobnosti ako je štátna.

Sú námestníčky pre ošetrovateľstvo a vedúce sestry vymeniteľné? Zdá sa, že sú to funkcie na celý život - zodratý stereotyp. Niekde tam sa začína tragédia rozvoja nášho ošetrovateľstva. Potreba prehodnotiť kvalitu takejto manažérky v mútnokalných, stojatých vodách je akútna. Funkcia by mala byť volená pravidelne na jedno obdobie - 4 roky a opäť konkurz. Realita je však taká, že vedúca sestra je vymenovaná na "večnosť" a vzdelané sestry po skúsenostiach s takouto sestru odchádzajú inam. Zastaviť exodus ošetrovateľstva majú v svojej kompetencii práve vedúce sestry.

SkryťVypnúť reklamu

Vážim si mysliace a rozvíjajúce výnimky. Dokonca si tie výnimky vážim viac, ako si vážim celé MZ SR. Sú však iba výnimkami.

Z mojej súkromnej následne doručenej emailovej korešpedencie :

„Ľubi, predstav si, že normálne k nám prišiel na oddelenie email od vedúcej sestry, že ak bude chodiť na oddelenia redaktor denníka SME Krempaský, tak ho nemáme vpustiť dnu. Koho tým klameme?".......

Dúfam vo výsledok snahy - nazvať staré postele v nemocniciach pravým menom a aspoň v ďaľšom volebnom období sa budú musieť nemocnice vlastnými posteľami zaoberať. Nie sú drahé v Číne a pri množstevných zľavách sa to musí podariť.

SkryťVypnúť reklamu

Môj návrh pre všetky zdravotné poisťovne:

Polohovateľné postele sú merateľným indikátorom kvality nemocníc.

http://blog.sme.sk/blog/3/61630/tlacitko.gif

Ľubica Kočanová

Ľubica Kočanová

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Statik a sestra v jednej osobe, Asociácia sestier a pacientov ASAP, Cesta sestry ku pacientom Zoznam autorových rubrík:  spriadam myšlienky do nitkyopáť raz začiatokkomunita starých ľudípostavenie sestier v spoločnosOsobnostiošetrovateľstvovoľný pád ošetrovateľstvaVyberám z poštypovolanieprostrediezdravieprevenciaetika a empatiaposlanie sestrySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu